Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Na "kieleckiej łączce" na cmentarzu Piaski przypomniano o komunistycznych zbrodniach wobec Żołnierzy Wyklętych

Tomasz Trepka
Tomasz Trepka
W piątek, 1 marca w Kielcach zainicjowano obchody Narodowego Dniem Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Rozpoczęły się one na cmentarzu Kielce-Piaski.
W piątek, 1 marca w Kielcach zainicjowano obchody Narodowego Dniem Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Rozpoczęły się one na cmentarzu Kielce-Piaski. Tomasz Trepka
W piątek, 1 marca w Kielcach zainicjowano obchody Narodowego Dniem Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Zobacz, jak wyglądały uroczystości na na cmentarzu Piaski w Kielcach.

Na "kieleckiej łączce" na cmentarzu Piaski przypomniano o komunistycznych zbrodniach wobec Żołnierzy Wyklętych

Uroczystości zainaugurowano na przy pomniku Armii Krajowej, Narodowych Sił Zbrojnych i Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość” na cmentarzu Kielce-Piaski.

Jesteśmy w miejscu, gdzie rodziny zapalają symboliczne znicze na grobach swoich najbliższych. Żołnierze Wyklęci zostali pochowani w bezimiennych grobach. Ich rodziny bardzo często nie wiedziały, gdzie znajdują się szczątki i nie mogły oddać czci tym ludziom, którzy walczyli o niepodległość i wolną Polskę. Nie złożyli broni wraz z końcem okupacji niemieckiej, tylko dalej walczyli z sowieckim okupantem - powiedziała doktor Marzena Grosicka z Delegatury IPN w Kielcach.

Zobacz zdjęcia:

Historyczka podkreśliła, że takie uroczystości stanowią ważny element oddawania hołdu tym, którzy nadal spoczywają w bezimiennych grobach.

Podczas uroczystości odmówiono modlitwę w intencji zamordowanych przez komunistów Żołnierzy Wyklętych, zapalono znicze i złożono wieńce pod pomnikiem.

Uczestnicy przeszli następnie na tzw. kielecką łączkę, gdzie prowadzono prace poszukiwawcze członków antykomunistycznej konspiracji. W ich wyniku udało się odnaleźć bohaterów z ziemi świętokrzyskiej. Wśród odnalezionych byli między innymi: Ludwik Machalski "Mnich" - dowódca organizacji antykomunistycznej, która prowadziła działalność na terenie powiatu staszowskiego, opatowskiego i buskiego; Bronisław Klimczak „Sokół” - konspirator z okolic Szczecina, który został zamordowany w kieleckim więzieniu przy ulicy Zamkowej oraz Stanisław Staroń - dowódca organizacji "Błyskawica" w Ostrowcu Świętokrzyskim.

Zobacz zdjęcia:

od 7 lat
Wideo

Uwaga na Instagram - nowe oszustwo

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kielce.naszemiasto.pl Nasze Miasto