Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Plac Wolności w Kielcach. Oto jego historia na archiwalnych zdjęciach

Krzysztof Wieczorek
Krzysztof Wieczorek
Plac Bazarowy, Rynek, Plac Obrońców Stalingradu tak w przeszłości nazywał się Plac Wolności. A jak zmieniał się na przestrzeni dziesięcioleci. Zobaczcie archiwalne zdjęcia w galerii. 

Na zdjęciu: Plac Wolności - rok 1940.

>>>ZOBACZ WIĘCEJ NA KOLEJNYCH SLAJDACH
Plac Bazarowy, Rynek, Plac Obrońców Stalingradu tak w przeszłości nazywał się Plac Wolności. A jak zmieniał się na przestrzeni dziesięcioleci. Zobaczcie archiwalne zdjęcia w galerii. Na zdjęciu: Plac Wolności - rok 1940. >>>ZOBACZ WIĘCEJ NA KOLEJNYCH SLAJDACH Fotopolska.eu
Plac Bazarowy, Rynek, Plac Obrońców Stalingradu tak w przeszłości nazywał się Plac Wolności. A jak zmieniał się na przestrzeni dziesięcioleci. Zobaczcie archiwalne zdjęcia w galerii.

Historia Placu Wolności w Kielcach

Plac został zaprojektowany w końcu XIX wieku jako drugi rynek. Otrzymał nazwę Plac Bazarowy. Przez mieszkańców określany był mianem Bazarów. W 1873 roku zostały wybudowane na nim hale targowe. Następnie wybrukowano nawierzchnię. W 1879 roku na placu znajdowało się 34 sklepów i 21 jatek. W 1896 roku plac został oświetlony, ponadto wyremontowano hale.

We wtorki oraz piątki odbywały się w tym miejscu targi i jarmarki. Do 1918 roku plac został w całości zabudowany, dzięki czemu stał się najdroższą częścią miasta. Pokój kosztował rocznie 100 rubli. W 1913 roku znajdowało się tu 28 posesji, z czego siedem należało do Żydów. Po odzyskaniu niepodległości nazwę zmieniono na Plac Wolności. W okresie międzywojennym plac dzierżawiony był przez Icka Tenenbauma, który wpłacał rocznie kieleckiemu magistratowi 5 tysięcy złotych a każdy targ przynosił dzierżawcy około 200 złotych zysku. Na Placu wolności organizowane były uroczystości patriotyczne z udziałem Józefa Piłsudskiego. W czasie II wojny światowej zakazana była nazwa Plac Wolności. Wtedy też plac określano mianem Rynku.

W 1949 roku zmieniono nazwę na Plac Obrońców Stalingradu. W latach 50. XX wieku został on przebudowany, w wyniku czego zlikwidowano targi. Na placu odbywały się miejskie uroczystości. Po 1989 roku przywrócono nazwę Plac Wolności, a we wschodniej części powstało kilkadziesiąt pawilonów handlowych. Dziś Plac wolności zupełnie stracił swój charakter i przeznaczenie. Obecnie znajduje się na nim parking.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kielce.naszemiasto.pl Nasze Miasto