Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Bodzentyńska - najstarsza kielecka ulica i jej historia. Zobacz zdjęcia sprzed ponad 100 lat!

Joanna Tomusiak
Joanna Tomusiak
Najstarsza kielecka ulica to ulica Bodzentyńska. Zanotowana była w inwentarzu dóbr biskupich już w 1668 roku. A jak wyglądała, jak się zmieniała? Zobaczcie archiwalne fotografie w naszej galerii. 


>>>ZOBACZ WIĘCEJ NA KOLEJNYCH SLAJDACH
Najstarsza kielecka ulica to ulica Bodzentyńska. Zanotowana była w inwentarzu dóbr biskupich już w 1668 roku. A jak wyglądała, jak się zmieniała? Zobaczcie archiwalne fotografie w naszej galerii. >>>ZOBACZ WIĘCEJ NA KOLEJNYCH SLAJDACH Fotopolska.eu
Najstarsza kielecka ulica to ulica Bodzentyńska. Zanotowana była w inwentarzu dóbr biskupich już w 1668 roku. A jak wyglądała, jak się zmieniała? Zobaczcie archiwalne fotografie w naszej galerii.

Jedna z najstarszych ulic Kielc sięga początków powstania miasta. Lokacja osady wyznaczała rynek i cztery ulice. Jedną z nich, biegnącą w kierunku wschodnim, była ulica Bożęcka. Zanotowana była w inwentarzu dóbr biskupich w 1668 roku, jako nazwa oznaczająca kierunek Bożęcina, dzisiaj Bodzentyna. Jej przebieg wyznaczał strumień, zwany wówczas Solnicą. Przy posesji nr 21 stała brama miejska, za którą ciągnęły się tereny kościelne. Południową pierzeję ulicy tworzyło kilkanaście posesji na Przedmieściu Bożęckim oraz rozległy staw. Przy północnej pierzei na dwunastu posesjach stały domy. Bodzentyńska byłą ulicą rzeźników, piekarzy, szewców, kowali, murarzy, cieśli, piwowarów, ulicą rzemieślników. W dawnych Kielcach stanowiła jedną z głównych wylotowych dróg.

W początkach XX wieku przy ulicy mieściło się żeńskie gimnazjum Emilii Znojkiewiczowej, które działało przez kilkanaście lat. W jednym z domów swoją siedzibę miała redakcja "Ech Kieleckich".

W czasie II wojny światowej od 5 kwietnia 1941 roku ulica Bodzentyńska znalazła się w obszarze tak zwanego małego getta, które zostało zlikwidowane w dniach 20-24 sierpnia 1942 roku, kiedy Niemcy wywieźli do obozu w Treblince 21 000 kieleckich Żydów. Po zakończeniu II wojny światowej nosiła nazwę Armii Czerwonej, natomiast do nazwy Bodzentyńska wróciła we wrześniu 1989 roku. W 2002 ulica została wyremontowana a rok później zamontowano przy niej oświetlenie. Zachowała jednak swój dawny charakter.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Dlaczego chleb podrożał? Ile zapłacimy za bochenek?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kielce.naszemiasto.pl Nasze Miasto