Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

11 listopada - Narodowe Święto Niepodległości. Oto jak wyglądały Kielce w 1918 roku. Te zdjęcia robią wrażenie

Joanna Tomusiak
Joanna Tomusiak
W 1918 roku, po 123 latach, Polska odzyskała niepodległość. 11 listopada obchodzić będziemy Święto Niepodległości. A jak wyglądały Kielce w 1918 roku? Zobaczcie archiwalne zdjęcia. 

Na zdjęciu: ulica Kozia w 1918 roku

>>>ZOBACZ WIĘCEJ NA KOLEJNYCH SLAJDACH
W 1918 roku, po 123 latach, Polska odzyskała niepodległość. 11 listopada obchodzić będziemy Święto Niepodległości. A jak wyglądały Kielce w 1918 roku? Zobaczcie archiwalne zdjęcia. Na zdjęciu: ulica Kozia w 1918 roku >>>ZOBACZ WIĘCEJ NA KOLEJNYCH SLAJDACH Fotopolska.eu
W 1918 roku, po 123 latach, Polska odzyskała niepodległość. 11 listopada obchodzić będziemy Święto Niepodległości. A jak wyglądały Kielce w 1918 roku? Zobaczcie archiwalne zdjęcia.

Tak wyglądały Kielce w 1918 roku

Święto niepodległości obchodzone jest w Polsce 11 listopada. Upamiętnia ono odzyskanie przez nasz kraj niepodległości. W listopadzie 1918 roku, po 123 latach nieobecności na mapach politycznych Europy, Polska odzyskała niepodległość. Święto zostało ustanowione na mocy ustawy z dnia 23 kwietnia 1937 roku. Przed wybuchem II wojny światowej odbyły się zaledwie dwie takie uroczystości.

Co się wydarzyło w 1918 roku w Kielcach?
7 października 1918 roku, Jerzy Siekierzyński, dyrektor Teatru Ludwika w Kielcach, później nazywanego Teatrem Polskim, odczytał zgromadzonym na widowni manifest Rady Regencyjnej, zapowiadający odzyskanie przez Polskę niepodległości. Wystawiono tego dnia Dziesiąty pawilon – patriotyczną jednoaktówkę Adama Staszczyka.

10 października 2018 roku Rada Miejska w Kielcach, z inicjatywy prezydenta miasta Gustawa Bukowińskiego, uchwaliła rezolucję w sprawie niepodległości Polski. W początkach listopada członkowie Polskiej Organizacji Wojskowej i kieleccy skauci rozbroili wojsko austriackie, a polscy oficerowie 56. austriackiego pułku piechoty przyłączyli się do akcji.

11 i 12 listopada 1918 roku w Kielcach doszło do wystąpienia antyżydowskie. Efektem zajść były cztery ofiary śmiertelnie, około 250 osób rannych, zdemolowane i ograbione liczne sklepy żydowskie, zdemolowane kino „Phenomen” Maksa Ellencweiga.

od 7 lat
Wideo

Konto Amazon zagrożone? Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kielce.naszemiasto.pl Nasze Miasto