Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

W Kielcach pamiętano o rocznicy wybuchu powstania listopadowego. Zobacz zdjęcia

Tomasz Trepka
Tomasz Trepka
193 lata temu wybuchło powstanie listopadowe. W środę 29 listopada przedstawiciele lokalnych władz, instytucji, uczniowie kieleckich szkół oraz mieszkańcy miasta oddali hołd walczącym z rosyjskim zaborcą
193 lata temu wybuchło powstanie listopadowe. W środę 29 listopada przedstawiciele lokalnych władz, instytucji, uczniowie kieleckich szkół oraz mieszkańcy miasta oddali hołd walczącym z rosyjskim zaborcą Tomasz Trepka
193 lata temu wybuchło powstanie listopadowe. W środę 29 listopada przedstawiciele lokalnych władz, instytucji, uczniowie kieleckich szkół oraz mieszkańcy miasta oddali hołd walczącym z rosyjskim zaborcą.

W nocy z 29 na 30 listopada 1830 roku grupa spiskowców pod dowództwem Piotra Wysockiego zaatakowała Belweder w Warszawie. Celem był wielki książę Konstanty Romanow, naczelny dowódca armii Królestwa Polskiego. Pomimo zaskoczenia, próba schwytania brata cara zakończyła się porażką. W ciągu kolejnych kilku godzin, powstanie rozlało się na całą Warszawę, gdzie trwały walki z oddziałami rosyjskimi, a także z Polakami wiernymi carowi oraz próby przejęcia kolejnych strategicznych budynków. Historycy przyznają, że plan rozpoczęcia powstania stolicy był dość dobry, ale zbyt skomplikowany, a jego realizacja pozostawiała wiele do życzenia. Mimo to, pomysł zakończył się powodzeniem – opanowano całą Warszawę.

W Kielcach pamiętano o rocznicy wybuchu powstania listopadowego

Kieleckie obchody 193. rocznicy wybuchu powstania listopadowego rozpoczęły się odegraniem hymnu państwowego. Następnie krótką historię o roli i zaangażowaniu mieszkańców miasta w narodowy zryw przedstawił doktor Paweł Wolańczyk z Muzeum Historii Kielc.

Warto wiedzieć, że decyzja o rozpoczęciu walki o wolność w 1830 roku spowodowała u większości mieszkańców Kielc spory i szczery entuzjazm. Przez większość trwania powstania powstawały tutaj różnego rodzaju oddziały wojskowe, do którego wstępowali zwykli kielczanie, a nawet uczniowie szkoły średniej. W podkieleckim wtedy Białogonie wytwarzano broń dla powstańców. Ciekawym epizodem było ukrycie w Kielcach skarbca z Banku Polskiego. Była to gigantyczna kwota pieniędzy. Gdyby Kielce nie były przychylne powstańcom, to taka sytuacja nie miałaby miejsca. Kiedy powstanie zaczęło chylić się ku upadkowi, kiedy wojska rosyjskie podchodziły pod Kielce, te nie były już bronione

- powiedział kielecki historyk.

Pod pomnikiem na rogu ulic Zagórskiej i Źródłowej zaprezentowana została plansza przybliżająca szerzej Kielce i ich mieszkańców w powstaniu listopadowym. Uroczystościom towarzyszyły występy artystyczne przygotowane przez uczniów Szkoły Podstawowej nr 28 im. Żołnierzy 4PP „Czwartaków”.

Obchody odbyły się pod pomnikiem upamiętniającym wysiłek zbrojny Polaków z lat 1830-1831. Zlokalizowany jest na rogu ulic Zagórskiej i Źródłowej. Przypomina on o wydarzeniu z września 1831 roku, kiedy miało dojść do rozstrzelania przez Rosjan trzech polskich żołnierzy.

Zobacz zdjęcia z uroczystości w Kielcach

od 7 lat
Wideo

iPolitycznie - Przemysław Czarnek

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kielce.naszemiasto.pl Nasze Miasto