Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Dwie nowe inwestycje drogowe w Kielcach zaczną się od wycinki drzew. Od wtorku, 20 lutego pierwsze prace na Klonowej oraz Orląt Lwowskich

Agata Kowalczyk
Agata Kowalczyk
Na ulicy Klonowej już 20 lutego rozpoczną się przygotowania do remontu. Prace zaczną się od wycinki drzew i zabezpieczenia tych, co pozostaną.
Na ulicy Klonowej już 20 lutego rozpoczną się przygotowania do remontu. Prace zaczną się od wycinki drzew i zabezpieczenia tych, co pozostaną. Urząd Miasta Kielce
Drogowcy rozpoczynają przygotowania do nowych inwestycji drogowych. Już od wtorku, 20 lutego zaczną się pierwsze prace na ulicy Klonowej oraz Orląt Lwowskich i Piłsudskiego. Będą to wycinki drzew i zabezpieczenie tych, które pozostaną.

Przygotowania do dwóch inwestycji drogowych w Kielcach. Kiedy ruszą prace?

Przygotowania do nowych inwestycji drogowych rozpoczyna firma STRABAG, która wygrała przetarg na rozbudowę ulicy Klonowej oraz przebudowę ulic Piłsudskiego i Orląt Lwowskich wraz ze skrzyżowaniem biskupa Jaworskiego, Piłsudskiego i Zapolskiej. Prace, które rozpoczną się 20 lutego polegać będą na zabezpieczeniu drzew przed uszkodzeniami w czasie remontu dróg oraz usunięciu tych, które kolidują z projektowaną infrastrukturą.

To część kolejnych dużych inwestycji drogowych, które poprawią komunikację w Kielcach. Miasto pozyskało na ten cel środki z Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg. Oba wymienione przedsięwzięcia poddawane były szerokim konsultacjom społecznym, w czasie których mieszkańcy szczególny nacisk położyli na ochronę istniejącej zieleni.

– Wsłuchując się w głosy mieszkańców w istotny sposób zmodyfikowaliśmy z wykonawcą pierwotne koncepcje, przez co wycinka została ograniczona do absolutnego minimum – mówi wiceprezydent Bożena Szczypiór. - Przewidzieliśmy także przesadzenia drzew oraz nasadzenia kompensacyjne.
W ramach prac przygotowawczych na ulicy Klonowej zostaną usunięte 23 drzewa kolidujące z inwestycją (pierwotnie planowano 48) oraz 10 drzew ze względu na zły stan fitosanitarny.

Do przesadzenia zakwalifikowano 4 drzewa. W ramach działań kompensacyjnych zostanie nasadzonych 17 nowych klonów oraz 801 metrów kwadratowych krzewów.

Na ulicy Orląt Lwowskich część drzew zostanie przesadzona

W przypadku przebudowy ulic Piłsudskiego i Orląt Lwowskich wraz ze skrzyżowaniem biskupa Jaworskiego z Piłsudskiego i Zapolskiej do usunięcia przewidziano 31 drzew i 9 zakwalifikowano do przesadzenia. Zachowanych zostanie 49 drzew. Ze względu na zagospodarowanie terenu, duże różnice terenowe (nachylenie skarpy) nie było miejsca na wprowadzenie dodatkowych nasadzeń w pasie drogowym.

Parce drogowe przy przebudowie ulic Orląt Lwowskich i Piłsudskiego oraz skrzyżowania biskupa Jaworskiego, Piłsudskiego i Zapolskiej rozpoczną się w pierwszej połowie roku.

Rozbudowa ulicy Klonowej, od Orkana do Turystycznej. Jaki zakres prac?

Inwestycja zakłada rozbudowę ulicy Klonowej na odcinku około 600 metrów, budowę ronda turbinowego na skrzyżowaniu ulic Klonowej i Orkana oraz ronda u zbiegu Klonowej z ulicą gminą. Przewidziano ponadto rozbudowę skrzyżowania Klonowej i Turystycznej, budowę i przebudowę dróg manewrowych, chodników, dróg dla rowerów, zjazdów indywidualnych i publicznych.

W ramach przedsięwzięcia zakłada się także przebudowę przystanków komunikacji miejskiej wraz z wiatami autobusowymi oraz odwodnienia drogi. Ponadto pojawi się nowe oświetlenie uliczne oraz mała architektura, czyli ławki, stojaki na rowery oraz kosze na śmieci. Przewidziano również budowę kanału technologicznego.

Rozbudowa ulicy Klonowej upłynni ruch w obszarze wzmożonych inwestycji mieszkaniowych wielorodzinnych, usprawni funkcjonowanie komunikacji zbiorowej oraz przyczyni się do poprawy bezpieczeństwa ruchu.

Rozbudowa ulic Orląt Lwowskich i Piłsudskiego wraz z rozbudową skrzyżowania biskupa Jaworskiego, Piłsudskiego i Zapolskiej. Jakie prace zaplanowano?

W ramach przedsięwzięcia przebudowana zostanie ulica Orląt Lwowskich oraz ul. Piłsudskiego na odcinku 480 metrów. Inwestycja obejmuje budowę chodników, stanowisk postojowych, zjazdów publicznych i indywidualnych, pasa ruchu dla rowerów do jazdy pod górę na ulicy Piłsudskiego, przebudowę istniejącego przystanku autobusowego. Zaplanowano przebudowę odwodnienia drogi oraz oświetlenia ulicznego.

Skrzyżowanie ulic biskupa Jaworskiego, Piłsudskiego i Zapolskiej zaprojektowano jako czterowlotowe z sygnalizacją świetlną. Powstaną chodniki, drogi dla rowerów, przejazdy rowerowe, oświetlenie uliczne, a także odwodnienie i kanał technologiczny.
Celem inwestycji jest poprawa bezpieczeństwa ruchu drogowego, poprawa stanu technicznego, parametrów skrzyżowania, zastosowane rozwiązania poprawią jego czytelność, poprawi się także dostępność komunikacyjna oraz dojazd dla mieszkańców

od 7 lat
Wideo

Wyniki II tury wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kielce.naszemiasto.pl Nasze Miasto