MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Ogród Wolności między jezdniami alei IX Wieków Kielc już gotowy. Zobaczcie jak wygląda

Agata Kowalczyk
Agata Kowalczyk
Wideo
od 12 lat
Zieleń, ławki, długa alejka, ciekawe oświetlenie i inna infrastruktura utworzyły Ogród Wolności, który powstał między jezdniami alei IX Wieków Kielc przed dawną synagogą w Kielcach. Inwestycja powstała w ramach zielonej rewitalizacji śródmieścia Kielc.

Ogród Wolności w Kielcach już gotowy

Zgodnie z umową zielona rewitalizacja śródmieścia Kielc powinna się zakończyć we wtorek 23 kwietnia.

- We wtorek 23 kwietnia trwały jeszcze ostatnie prace wykończeniowe, ale jednocześnie rozpoczęły się już odbiory techniczne – informuje Marcin Januchta, rzecznik prasowy prezydenta Kielc. - Potrwają one 2-3 tygodnie i liczymy, że około 10 maja zrewitalizowane miejsca będą w pełni dostępne dla mieszkańców.

Przed hałasem z alei IX Wieków Kielc ochroni naturalny ekran

Główną atrakcją zrewitalizowanego terenu między alejami IX Wieków Kielc jest zieleń. W Ogrodzie Wolności, który jest nowym dojściem do dawnej synagogi posadzono ponad dwa tysiące nowych roślin. Cień dadzą drzewa, jest ich 25 a wśród nich jesiony, świdośliwy, jarząby. Wysokie drzewa po rozrośnięciu utworzą szpaler, który w połączeniu ze zmianą ukształtowania terenu odgrodzą Ogród Wolności od intensywnego ruchu ulicznego i wytłumią hałas. Podobną rolę będzie pełnił gęsty żywopłot posadzony przy krawędziach obu jezdni.

Posadzono ponad 1200 krzewów liściastych, jak trzmieliny, śnieguliczki, perovskie, tawuły, buki oraz blisko 60 krzewów iglastych między innymi kosodrzewiny. Całość dopełniły byliny i trawy, których posadzono łącznie ponad tysiąc.

Ogród Wolności z atrakcyjnym oświetleniem w centrum Kielc

Od skrzyżowania alei IX Wieków Kielc i ulicy Pelca do wejścia do dawnej synagogi powstała wijąca się alejka. Teren został oświetlony, podświetlone są także niektóre atrakcyjne rośliny. Pojawiły się elementy małej architektury jak ławki, kosze, stojaki rowerowe.

Przed wejściem zamontowano cztery słupy z napisem „Ogród Wolności” i „Wyspa zrozumienia” w języku polskim i angielskim.

Teren został objęty monitoringiem.

Inwestycja jest I etapem projektu rewitalizacji budynku dawnej synagogi. Docelowo to miejsce ma zostać zagospodarowane na centrum pojednania i dialogu, gdzie będą się odbywać spotkania i wydarzenia nawiązujące do idei europejskich.

Zielona rewitalizacja śródmieścia Kielc

Ogród Wolności to jeden z projektów zielonej rewitalizacji śródmieścia Kielc. Pozostałe trzy to zazielenienie Rynku, przebudowa ulicy Bodzentyńskiej i placu świętego Wojciecha oraz przebudowa skweru imienia Ireny Sendlerowej przy ulicy Paderewskiego.

Na realizację inwestycji miasto Kielce pozyskało wsparcie z Rządowego Funduszu Polski Ład: Program Inwestycji Strategicznych. Wartość projektu to ponad 21 milionów złotych, a dofinansowanie stanowi 90 procent kosztów.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kielce.naszemiasto.pl Nasze Miasto