MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Koniec zielonej rewitalizacji Rynku w Kielcach? Plac jeszcze rozkopany. Zobacz zdjęcia i wideo

Agata Kowalczyk
Agata Kowalczyk
Wideo
od 12 lat
Stara zieleń została zlikwidowana i posadzono nowe rośliny. W ramach zielonej rewitalizacji Rynku i fragmentu ulicy Warszawskiej w wielu miejscach zdjęto kamienne płyty i utworzono rabaty z krzewami, bylinami i trawami. Prace powinny się zakończyć 23 kwietnia.

Na Rynku prace nadal trwają. Zielona rewitalizacja zakończy się na czas?

Zgodnie z umową zielona rewitalizacja śródmieścia Kielc powinna się zakończyć we wtorek 23 kwietnia. Na Rynku tego dnia prace jeszcze trwały. Sadzono rośliny. Na Rynku leżały dwie sterty: jedna kory, a druga kamiennych płyt zdjętych z placu.

- We wtorek 23 kwietnia trwają jeszcze ostatnie prace, wykonawca ma czas do północy i zapewniał dzisiaj, że zdąży je wykonać. Jednocześnie rozpoczęły się już odbiory techniczne – informuje Marcin Januchta, rzecznik prasowy prezydenta Kielc.

Mnóstwo ciekawych krzewów na kieleckim Rynku

Część rosnących na Rynku roślin została zlikwidowana - jak krzewy, w których były ukryte ławki w pobliżu wejścia do Ratusza. Zastąpiły je inne nasadzenia oraz nowe ławki.

Na całym placu wiele miejsc zostało odbetonowanych, czyli zdjęto granitowe płyty, a bezpośrednio do gruntu wsadzono rośliny, co zapewni im lepsze warunki do życia niż w pojemniku. Posadzono między innymi kilkaset krzewów hortensji, wierzby purpurowe i świdośliwy.

System nawadniania ułatwi utrzymanie roślin w centrum Kielc

Zainstalowano podziemny system nawodnienia, który ułatwi podlewanie roślin bardzo potrzebne w trudnych miejskich warunkach.

Po stronie wschodniej pierzei posadzono drzewa – lipy drobnolistne a szpaler rosnący po południowej stronie został uzupełniony nowymi nasadzeniami. Pojawiła się też zielona dominanta, którą został dąb szypułkowy posadzony w płycie Rynku. W sumie przybyło 9 drzew. Roślinami ozdobiono fundamenty starego ratusza.

Nowe ławki, oświetlenie i inne elementy małej architektury w centrum Kielc

Zieloną aranżację uzupełniły elementy małej architektury jak ławki, stojaki rowerowe, kosze na śmieci i tablice informacyjne.

Zamontowano także nowe oświetlenie.

Inne inwestycje w ramach zielonej rewitalizacji w Kielcach

Odbetonowanie Rynku to jedno z czterech zadań wykonywanych ramach dużej inwestycji „Zielonej rewitalizacji zabytkowego Śródmieścia Kielc”. W jej skład wchodzą także modernizacja Skweru Ireny Sendlerowej, przebudowa placu Świętego Wojciecha i ulicy Bodzentyńskiej oraz terenu przed dawną synagogą, w pasie między jezdniami alei IX Wieków Kielc.
Na realizację inwestycji miasto Kielce pozyskało wsparcie z Rządowego Funduszu Polski Ład: Program Inwestycji Strategicznych. Wartość projektu to ponad 21 milionów złotych, a dofinansowanie stanowi 90 procent kosztów.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kielce.naszemiasto.pl Nasze Miasto