Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Tak jak w sierpniu 1914 roku. „Kadrówka” ponownie przeszła ulicami Kielc [ZDJĘCIA]

Tomasz Trepka
Fot. Krzysztof Krogulec
6 sierpnia wyszli z Krakowa. Udali się w drogę upamiętniającą działania Pierwszej Kompanii Kadrowej. Pokonali znaczną część ziemi świętokrzyskiej, by ostatecznie wkroczyć do najważniejszego miasta regionu.

12 sierpnia 2021 roku „Kadrówka” przybyła do Kielc po trudnym 120 kilometrowym marszu. W stolicy województwa świętokrzyskiego odbyły się najważniejsze uroczystości. 56. (41. po wojnie) Marsz Szlakiem I Kompanii Kadrowej rozpoczął swoją drogę od przejścia ulicami Szczepaniaka, Husarską i księdza Piotra Ściegiennego na cmentarz wojskowy. Tam złożono kwiaty na grobach poległych Legionistów i żołnierzy wojny polsko-bolszewickiej. Przy skrzyżowaniu ulic Gagarina i Krakowskiej przedłożono meldunek o przybyciu marszu pod figurą Najświętszej Maryi Panny.

- Świętujemy dzień 12 sierpnia w rocznicę przybycia oddziałów komendanta Józefa Piłsudskiego, które nie bacząc na nieprzychylne zdanie, ruszyły aby czynem zbrojnym wywalczyć naszą niepodległość – mówił składający meldunek Dionizy Krawczyński, komendant Marszu Szlakiem I Kompanii Kadrowej.

Zobacz także: Dziś Kadrówka ponownie wkroczy do Kielc. Zobacz jak wyglądały marsze kilkadziesiąt lat temu

„Polska dźwiga się ku potędze”

Uczestnicy Marszu Szlakiem Pierwszej Kompanii Kadrowej złożyli kwiaty pod Pomnikiem Czwórki Legionowej. Następnie przeszli ulicami Jana Pawła II, Czerwonego Krzyża, Wesołą, Mickiewicza na Plac Wolności.

Tam odbyły się główne uroczystości. Minister Jan Józef Kasprzyk, szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych podkreśli, jak ważne jest zaniesienie idei marszu dalej, pomimo jego zakończenia. – Jest to marsz szlakiem wolności. Powinien on trwać nadal. Wy tradycję niepodległościową poniesiecie teraz na kolejny rok – do swoich domów, swoich środowisk, jednostek wojskowych, do koleżanek, kolegów i swoich bliskich. Tam będziecie świadczyć, że niepodległość jest najpiękniejszym darem dla narodów i państw – mówił Jan Józef Kasprzyk.

Szef Urzędu do spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych przyznał również, że Pierwsza Kompania Kadrowa była jednostką, która rozbudzała sumienia społeczeństwa i powinno to trwać nadal. – Naród był trochę uśpiony, trochę przestraszony po klęsce powstania styczniowego. Tak wy też macie na siebie przyjąć rolę budziciela sumień i nadziei Polaków na to, że Polska po wielu dziesięcioleciach niewoli, okupacji i trudności, wreszcie dźwiga się ku potędze, jako naród i państwo dumne. Życzę wam, byście w tym marszu, ku dumnej, wielkiej Polsce nie poprzestali. Bądźcie zawsze oddani tym wartościom, którym wierni byli żołnierze Józefa Piłsudskiego – zwracał się do zgromadzonych.

Jan Józef Kasprzyk w swoim przemówieniu kilkukrotnie zwracał uwagę nie tylko na przeszłość, ale również na teraźniejszość oraz na przyszłość naszego kraju. – Budujmy Polskę silną wewnętrznie, czyli taką która będzie wzbudzała podziw u przyjaciół, a jednocześnie tak silną aby wzbudzała respekt przed tymi, którzy niekoniecznie dobrze jej życzą – podkreślił minister.

„Kielce was witają i Kielce dziękują”

Na Placu Wolności wręczono również odznaczenia państwowe Medale „Pro Bono Poloniae” dla osób wyróżniających się w upowszechnianiu wiedzy na temat walk niepodległościowych, krzewieniu postaw patriotycznych w polskim społeczeństwie oraz poza granicami kraju i Medale „Pro Patria” w uznaniu szczególnych zasług w kultywowaniu pamięci o walce o niepodległość ojczyzny. Wręczono również Medale i Odznaki ,,Uczestnikowi Marszu Szlakiem Kadrówki". Całość zakończyła ceremonia złożenia kwiatów pod Pomnikiem Józefa Piłsudskiego. Następnie uczestnicy marszu udali się pod dawny Pałac Biskupów Krakowskich.
Przemawiający pod pierwszą siedzibą sztabu Józefa Piłsudskiego w Kielcach w 1914 roku Zbigniew Koniusz, wojewoda świętokrzyski zwrócił uwagę na rolę młodzieży w kultywowaniu pamięci w walce o niepodległość. – Dziś „Kadrówka” dotarła do Kielc, ale w tamtym okresie była wielka niepewność. Działo się to, czego ludzie się nie spodziewali. Z prochów historii powstawała Polska. I Kompania Kadrowa stanowiła podwaliny pod powstanie wojska, które było podstawą budowy naszej ojczyzny. Cieszy się serce i raduje dusza, że młodzież szlakami walk o wolność wciąż wyrusza. Pamięć młodego pokolenia daje gwarancje, że Polska będzie nadal trwała. Cieszę się razem z wami, że wytrwaliście w tym marszu. Kielce witają was i Kielce dziękują, że kolejny raz przyszliście nieść dobrą nowinę. Oby tak było przez kolejne pokolenia – mówił wojewoda świętokrzyski.

Pod dawnym Pałacem Biskupów Krakowskich nastąpiło rozdanie nagród dla najlepszych uczestników, a następnie zakończenie marszu. W uroczystościach rocznicy wkroczenia „Kadrówki” do Kielc wzięli udział przedstawiciele władz państwowych, samorządowych, wojska, instytucji oraz organizacji kombatanckich.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wskaźnik Bogactwa Narodów, wiemy gdzie jest Polska

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kielce.naszemiasto.pl Nasze Miasto