Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

W Kielcach oddano hołd powstańcowi warszawskiemu Wacławowi Wilkowi-Wilczyńskiemu pseudonim "Mały"

Tomasz Trepka
Tomasz Trepka
Kwiaty i znicze na grobie Wacława Wilka-Wilczyńskiego składają doktor Robert Piwko, naczelnik Delegatury IPN w Kielcach (z lewej), Dawid Terelak z IPN w Krakowie oraz Agnieszka Plucińska-Cichecka.
Kwiaty i znicze na grobie Wacława Wilka-Wilczyńskiego składają doktor Robert Piwko, naczelnik Delegatury IPN w Kielcach (z lewej), Dawid Terelak z IPN w Krakowie oraz Agnieszka Plucińska-Cichecka. Tomasz Trepka
We wtorek, 1 sierpnia, w 79. rocznicę wybuchu powstania warszawskiego złożono wieńce oraz zapalono znicze na odrestaurowanym grobem powstańca warszawskiego Wacława Wilka-Wilczyńskiego "Małego".

W Kielcach oddano hołd Wacławowi Wilkowi-Wilczyńskiemu

Naczelnik Delegatury IPN w Kielcach podkreślił, że powinniśmy pamiętać o osobach, które walczyły w powstaniu warszawskim. - Wacław Wilk-Wilczyński jest jedną z tych osób, która przeżyła wydarzenia z 1944 roku, następnie był więźniem obozów koncentracyjnych, a później związał swoje życie z Kielecczyzną - powiedział doktor Robert Piwko.

- Pan Wilczyński był człowiekiem mądrym, wykształconym i inteligentnym. Wiara pozwoliła mu przetrwać najcięższe momenty w czasie II wojny światowej, w obozie KL Mauthausen, w którym przebywał również jego ojciec Stanisław, żołnierz Legionów Polskich. Jednak on sam nie wiedział, że są w tym samym obozie. Wacław Wilczyński wspominał, że pod koniec pobytu w obozie był przekonany, że umrze. Ci, którzy wyzwolili ten obóz wynieśli Wacława Wilczyńskiego na rękach - mówiła przyjaciółka Wacława Wilczyńskiego, Agnieszka Plucińska-Cichecka.

Wspominała, że upamiętniony na cmentarzu starym żołnierz Armii Krajowej był wysokim mężczyzną, ale nie ważył więcej niż 30 kilogramów. - Po przybyciu do Kielc, niedługo potem wrócił jego ojciec. Pamięć o obozie przeszkadzała tej rodzinie uwierzyć do końca, że powstanie wolna Polska - dodała.

Agnieszka Plucińska-Cichecka podziękowała również fundatorom pomnika, którym jest Instytut Pamięci Narodowej w Krakowie.
- Chcemy przypominać o weteranach powstania, których nagrobki znajdują się w całej Polsce. Jako IPN przyjmujemy wnioski o remont nagrobków weteranów często z zewnątrz, są to różnego rodzaju fundacje i stowarzyszenia. Grób Wacława Wilka-Wilczyńskiego został wpisany do ewidencji grobów weteranów walk o wolność i niepodległość Polski z inicjatywy Muzeum Powstania Warszawskiego w Warszawie. Muzeum wskazało nam, że taki grób znajduje się w Kielcach. Przeprowadziliśmy procedurę wpisu do ewidencji i dzięki temu ustawa pozwala nam później wydatkowanie środków Instytutu Pamięci Narodowej na remont nagrobków - powiedział Dawid Terelak z Oddziałowego Biura Upamiętniania Walk i Męczeństwa Instytutu Pamięci Narodowej w Krakowie.

Wacław Wilk-Wilczyński pseudonim "Mały"

- urodził się w 1925 roku w Warszawie. Przed wojną ukończył gimnazjum, w czasie okupacji kształcił się w ramach tajnego nauczania. W konspiracji od lutego 1943 r. - łącznik i kolporter Konfederacji Narodów. W powstaniu walczył w oddziale Komendy Głównej Armii Krajowej - pułk "Baszta" - VI batalion WSOP (Wojskowa Służba Ochrony Powstania) - 3. kompania WSOP na warszawskim Mokotowie do 4 sierpnia 1944 roku. Schwytany przez Niemców i przetrzymywany jako zakładnik w koszarach SS przy Rakowieckiej w Warszawie. We wrześniu 1944 roku trafił do obozu w Mauthausen (nr 93092), w grudniu 1944 do Gusen II, a potem Gusen I. Po wojnie zamieszkał w Kielcach, pracował w miejscowym Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych, działał w Polskim Związku Byłych Więźniów Politycznych. Zmarł 23 lutego 2010 roku w Kielcach. Został pochowany na Cmentarzu Starym.

Zobacz zdjęcia

od 7 lat
Wideo

Konto Amazon zagrożone? Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kielce.naszemiasto.pl Nasze Miasto