MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Historyczne pamiątki z burzonych kamienic przy ulicy Paderewskiego w Kielcach uratowane. Zobacz zdjęcia

Agata Kowalczyk
Agata Kowalczyk
Aby historyczne ślady bezpowrotnie nie zniknęły postarał się między innymi Mateusz Kwiatek, który od dziecka pasjonuje się  historią, kolekcjonuje militaria, a obecnie jest pełnomocnikiem Koła 4. Pułku Piechoty Legionów Armii Krajowej, imienia "Wybranieccy".
Aby historyczne ślady bezpowrotnie nie zniknęły postarał się między innymi Mateusz Kwiatek, który od dziecka pasjonuje się historią, kolekcjonuje militaria, a obecnie jest pełnomocnikiem Koła 4. Pułku Piechoty Legionów Armii Krajowej, imienia "Wybranieccy". Archiwum
Zakończyła się rozbiórka kamienic przy ulicy Paderewskiego 10 i 12 w Kielcach, w których dochodziło do tragicznych wydarzeń związanych z historią Kielc. Część pamiątek i śladów po tamtych dramatycznych wydarzeniach została zabezpieczona.

Historyczne ślady z burzonych kamienic w Kielcach uratowane

Aby historyczne ślady bezpowrotnie nie zniknęły postarał się między innymi Mateusz Kwiatek, który od dziecka pasjonuje się historią, kolekcjonuje militaria, a obecnie jest pełnomocnikiem Koła 4. Pułku Piechoty Legionów Armii Krajowej, imienia "Wybranieccy".

O swoich działaniach przy ulicy Paderewskiego tak napisała na Facebooku:

"Nim rozpoczął się proces wyburzania kamienic, poinformowałem (wspólnie z Panią Aliną Szwach), przedstawicieli Instytutu Pamięci Narodowej w Kielcach, że w budynkach wciąż są pozostawione 4 sztuki unikalnych drzwi z wizjerami i skoblami, oraz liczne kratownice pamiętające mroczne czasy hitleryzmu i stalinizmu. Dodatkowo na ścianach znajdowały się połacie tekstów wyskrobanych przez dawnych osadzonych. Dziesiątki nazwisk, dat, modlitw i krzyży…

W czasie pierwszych wyburzeniowych prac - ja, oraz Pani Prezes ZO Kielce Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej udaliśmy się na miejsce razem z przedstawicielami IPN Kielce. Wskazałem wówczas kierownikowi rozbiórki Panu Andrzejowi Rusakowi, oraz przedstawicielom IPN wszystkie 4 sztuki drzwi, oraz tabliczkę (a w zasadzie jej odcisk, z nazwiskiem projektanta budynku) którą odszukałem już kilka lat temu, na elewacji budynku nr 12.

Było niezwykle ważnym, aby w czasie wyburzania nie zniszczyć tych cennych historycznych przedmiotów.
Instytut Pamięci Narodowej - Delegatura Kielce natychmiast skontaktował się z Muzeum Historii Polski w Warszawie. Przedstawiciele Muzeum niezwłocznie przybyli na miejsce i pozyskali jedną sztukę drzwi, oraz ogromnym własnym staraniem zabezpieczyli i uratowali fragmenty tynków z widocznymi więziennymi inskrypcjami!

Kolejna sztuka drzwi z wizjerem została zabezpieczona przez IPN Kielce.

Kierownik rozbiórki Pan Andrzej Rusak w czasie prowadzonych prac zwracał szczególną uwagę, by wszystkie wskazane relikty zostały zachowane!

Dzięki Jemu zaangażowaniu udało się uratować między innymi charakterystyczne lampy z cel, kraty z piwnicznych okien, oraz kolejne dwie pary drzwi, które niebawem podejmie Delegatura IPN Kielce !
Sugerujemy by trafiły one do Muzeum Armii Krajowej w Krakowie.

Udało się uratować odszukany przeze mnie odcisk stempla z nazwiskiem projektanta budynków, który już niebawem trafi do Muzeum Historii Kielc, gdzie mam nadzieję zostanie godnie wyeksponowany. Również do MHK ma podobno trafić jedna sztuka drzwi z dawnych cel.

Inwestor realizujący przedsięwzięcie poczuwa się do tego, aby po zakończeniu budowy - upamiętnić to miejsce martyrologii symboliczną tablicą pamiątkową.

Jestem dumny, że wszystkie działania ratunkowe pod szyldem Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej zakończyły się pełnym sukcesem, a cenne relikty znalazły godne miejsce w Muzeach."

Więcej o historycznych pamiątkach z kamienic przy ulicy Paderewskiego w Kielcach oraz Mateuszu Kwiatku:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Katastrofa śmigłowca z prezydentem Iranu. Co dalej z tym krajem?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kielce.naszemiasto.pl Nasze Miasto