MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Trwa rozbiórka przedwojennych kamienic przy ulicy Paderewskiego w Kielcach. Wkrótce wkroczy ciężki sprzęt. Zobaczcie zdjęcia

Agata Kowalczyk
Agata Kowalczyk
Zniknęła część dachu, okna i powoli rozbierane są  mury - trwa rozbiórka kamienic przy ulicy Paderewskiego 10, 10a i 12. 

Zobacz zdjęcia
Zniknęła część dachu, okna i powoli rozbierane są mury - trwa rozbiórka kamienic przy ulicy Paderewskiego 10, 10a i 12. Zobacz zdjęcia Dawid Łukasik
Zniknęła część dachu, okna i powoli rozbierane są mury. Prace przy burzeniu kamienic na ulicy Paderewskiego 10, 10a i 12, na razie prowadzone są ręcznie, więc idą powoli. W lutym wkroczy ciężki sprzęt.

Rozbiórka przedwojennych kamienic przy ulicy Paderewskiego w Kielcach, mogą być utrudnienia w ruchu

Pod koniec roku wyburzono przybudówkę znajdującą się od strony ulicy Solnej. W styczniu rozpoczęły się prace przy burzeniu głównej zabudowy kamienic przy ulicy Paderewskiego w Kielcach.

- Pracujemy w budynku numer 10, który przylega do sąsiedniej zabudowy. Na życzenie jej właścicieli i mieszkańców, którzy obawiali się, że w czasie rozbiórki może dojść do uszkodzenia ich budynku, prace wykonujemy ręcznie. Rozebrany został fragment dachu, znikają stropy i mury - informuje Andrzej Rusak z firmy Janimex z Chęcin, która wykonuje burzenie gmachu. - Pod koniec tygodnia wygrodzimy część chodnika przylegającą do kamienic ze względów bezpieczeństwa. Nie wykluczamy, że chwilowo konieczne będzie wyłączenie części jezdni, ale będziemy robili wszystko, aby tego uniknąć.

Dodaje, że od 5 lutego planowane jest zintensyfikowanie prac. - Do tego czasu rozbierzemy ścianę graniczną i będziemy mogli wprowadzić ciężki sprzęt - mówi.

Dramatyczna historia budynków przy ulicy Paderewskiego

Rozbiórka przedwojennych kamienic przy ulicy Paderewskiego w Kielcach wzbudza wiele emocji wśród kielczan, ponieważ budynki związane są z dramatyczną historią mieszkańców Kielc.

Kamienice zostały zbudowane w latach 20-tych XX wieku. Podczas II wojny światowej siedzibę w jednych z nich miało gestapo. Po wojnie przez wiele lat działał tu Urząd Bezpieczeństwa, potem mieścił się komisariat milicji, a po 1989 roku - komisariat policji.

Te wydarzenia upamiętnia tablica ufundowana przez Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej w Kielcach. - Zostanie ona zdjęta, będą przy tym pracownicy IPN i przekazana Związkowi, który zobowiązał się do jej przechowania. Właściciele nieruchomości zapewnili, że tablica zostanie wmurowana w ścianę nowej zabudowy, która tu powstanie – dodaje Andrzej Rusak.

Miały być mieszkania dla naukowców a potem dla seniorów

Kilkanaście lat temu Urząd Miasta przekazał kamienicę Akademii Świętokrzyskiej, która miała go wyremontować i urządzić w niej eleganckie mieszkania dla kadry naukowej. Lecz ten plan nie został zrealizowany. Uczelnia sprzedała kamienice 10 i 10a Dorbudowi, który kupiła także sąsiedni budynek pod numer 12.

Dorbud miał ciekawe plany. Chciał wyburzyć kamienice, na co uzyskał zgodę w 2013 roku, i wybudować Dom Zdrowia dla osób dojrzałych i starszych. Miały powstać tak zwane mieszkania chronione, czyli lokale własnościowe umożliwiające komfortowe życie i zapewniające niezbędny poziom udogodnień i opieki dla osób w starszym wieku. Jednak ze względu na przeciągające się procedury, w tym protesty sąsiadów – Dorbud projektu nie zrealizował, a potem popadł w finansowe tarapaty. Spółkę przejął syndyk i cały majątek wystawił na sprzedaż. W 2023 roku kupiła jest firma Antik - Holz z Kostomłotów Drugich, która działa w branży budowlanej. Na jej zlecenie prowadzona jest rozbiórka.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Katastrofa śmigłowca z prezydentem Iranu. Co dalej z tym krajem?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kielce.naszemiasto.pl Nasze Miasto