Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Burzenie kamienic przy ulicy Paderewskiego w Kielcach przystopowane. Powstało za dużo gruzu

Agata Kowalczyk
Agata Kowalczyk
Na ulicy Paderewskiego 10 i 12 wstrzymano parce ciężkiego sprzętu, który rozbierał górne kondygnacje. Teraz trwa wywożenie gruzu a rozbiórka będzie kontynuowana od poniedziałku.
Na ulicy Paderewskiego 10 i 12 wstrzymano parce ciężkiego sprzętu, który rozbierał górne kondygnacje. Teraz trwa wywożenie gruzu a rozbiórka będzie kontynuowana od poniedziałku. Dawid Łukasik
Wstrzymano burzenie kamienic przy ulicy Paderewskiego 10 i 12 w Kielcach, ponieważ gruz nie mieścił się już na działce. Przez kilka dni będzie prowadzona jego wywózka.

Na ulicy Paderewskiego w Kielcach powstały gigantyczne masy gruzu

- W środę, gdy wprowadziliśmy ciężki sprzęt, nie udało się zrealizować w całości planu burzenia, czyli dwóch górnych kondygnacji. Powstało tak dużo gruzu, że nie mieścił się na nieruchomości. Koparka ważąca 80 ton a z wysięgnikiem 96 musiałaby pracować na górze gruzu o wysokości 5 metrów i zjeżdżać z niej na chodnik. Nie byłoby to bezpieczne – informuje Andrzej Rusak, kierownik budowy z firmy Janimex z Chęcin, która wykonuje burzenie gmachu. - Dlatego wstrzymaliśmy rozbiórkę i przez najbliższe dni będziemy tylko wywozić gruz.

Zobacz także:
Koniec historycznych kamienic przy ulicy Paderewskiego w Kielcach. W środę, 14 lutego wjechał ciężki sprzęt

Burzenie zostanie wznowione w poniedziałek

Ciężka koparka, która została specjalnie wypożyczona do rozbiórki kamienic przy ulicy Paderewskiego pozostanie na placu dłużej niż jeden dzień, choć wcześniej tak planowano. - W poniedziałek wznowimy burzenie ścian przy pomocy ciężkiego sprzętu – dodaje kierownik budowy.

Rozbiórka, usuwanie gruzu i sprzątanie placu zajmie około 3-4 tygodnie.

Jak już pisaliśmy burzone kamienice związane są z dramatycznymi wydarzeniami. Tutaj siedzibę miało gestapo i Biuro Bezpieczeństwa. Kielczanie byli tu więzieni i torturowani, czego są ślady między innym w piwnicach. Na murach widać krwawe odciski dłoni czy napisy wydrapane przez więźniów.

Historyczne ślady w kamienicach zabezpieczone

Część historycznych śladów została zabezpieczona, wycięto oryginalne kraty z okien oraz drzwi celi, zdjęto fragmenty tynków z napisami. Część tych pamiątek zabrało już Muzeum Historii Polski w Warszawie a część trafi do Instytutu Pamięci Narodowej w Kielcach.

Zdjęto też tablicę upamiętniającą wydarzenia w kamienicach, którą ufundował Światowy Związku Armii Krajowej, wróci tu, gdy powstanie nowa zabudowa. Inwestor już to zadeklarował.

od 7 lat
Wideo

META nie da ci zarobić bez pracy - nowe oszustwo

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kielce.naszemiasto.pl Nasze Miasto