Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Radni przeciwko wyburzeniu słynnego wieżowca przy Młodej 4 w Kielcach. Twierdzą, że można zdobyć pieniądze na jego remont

Agata Kowalczyk
Agata Kowalczyk
Wideo
od 7 lat
Kieleccy radni związani z Ruchem Marka Materka są przeciwko wyburzeniu wieżowca przy ulicy Młodej 4 w Kielcach. Joanna Winiarska oraz Dariusz Kisiel przekonują, że mieszkania komunalne są potrzebne a budynek można wyremontować za pieniądze, które można uzyskać z Banku Gospodarstwa Krajowego.

Budynek przy Młodej 4 w Kielcach do wyburzenia czy do remontu?

Trwa dyskusja wokół słynnego budynku przy ulicy Młodej 4 w Kielcach. W piątek, pierwszego grudnia zorganizowali w tej sprawie konferencję prasową, na której zaapelowali do władz miasta o rezygnację z planów wyburzenia słynnego wieżowca.

Decyzję o wyburzeniu słynnego wieżowca zapowiedział już poprzedni prezydent, Włodzimierz Lubawski, a obecny jej nie zmienił. Od kilku tygodni budynek nie ma już lokatorów i został zamknięty. Władze Kielc zastanawiają się czy wyburzyć go i sprzedać pustą działkę, czy zostawić ją we władaniu miasta albo sprzedać nieruchomość wraz z wieżowcem.
Szerzej na ten temat:

Można zdobyć pieniądze na remont

- My mamy inne rozwiązanie. Pozyskanie dofinansowania z Banku Gospodarstwa Krajowego na przebudowę wieżowca przy ulicy - powiedziała wiceprzewodnicząca rady miasta, Joanna Winiarska.

Zobaczcie zdjęcia z konferencji prasowej prze wieżowcem na Młodej 4

Przypomniała, że na przydział mieszkania komunalnego czeka w Kielcach ponad tysiąc osób. W mieście jest obecnie 105 pustostanów, ale wymagają remontu, a władze miasta nie mają na to pieniędzy. A na Młodej 4 jest 150 mieszkań, które można wyremontować za zewnętrzne pieniądze.

- Nie sztuką jest wyburzyć ten budynek. Jednak w naszej ocenie propozycja, którą składamy prezydentowi Bogdanowi Wencie jest bardziej zasadna. Przede wszystkim da kielczanom szansę na godne życie – dodała Joanna Winiarska.

Ta część Kielc zmieni się na lepsze

Dariusz Kisiel dodał, że miasto mogłoby uzyskać dofinansowanie na remont wieżowca z Banku Gospodarstwa Krajowego, aby zrewitalizować wieżowiec i dopasować go do nowej twarzy tej części Kielc.

– Ta część Kielc w najbliższych latach całkowicie zmieni swoje oblicze. Powstanie osiedle Nowy Czarnów. Wyremontowana zostanie ulica Młoda, która jest w fatalnym stanie. A pojawiają się informacje, że wieżowiec ma być wyburzony lub sprzedany. Mamy dokumenty z Politechniki Świętokrzyskiej, które potwierdzają, że jest on w dobrym stanie technicznym. Ta część miasta będzie się zmieniać ten budynek też musi. Chcemy go przeznaczyć na mieszkania komunalne, nie na socjalne – argumentuje.

Szerzej o osiedlu Nowy Czarnów w Kielcach

Przykład Marka Materka ze Starachowic

Stanowisko kieleckich radnych poparł Marek Materek, prezydent Starachowic oraz lider partii Nowa Demokracja Tak, który przypomniał, że w jego mieście skorzystano pieniędzy Banku Gospodarstwa Krajowego na cele mieszkaniowe. - Bank pokrywa 85 procent kosztów. Można otrzymać pieniądze na wymianę wszystkich instalacji, okien, drzwi, przebudowę pomieszczeń, tak aby budynek został na nowo zagospodarowany i mógł funkcjonować przez wiele lat – mówił.

Zobaczcie zdjęcia z wieżowca przy Młodej 4

Budynek przy Młodej 4 powstał w 1982 roku jako hotel robotniczy. W latach 90-tych XX wieku został przejęty przez miasto, wprowadzono nowych lokatorów, część z nich sprawiała kłopoty i zaczęła się degradacja budynku.

Radni złożyli interpelację do prezydenta Kielc w sprawie remontu wieżowca.

Zobaczcie w jakim stanie jest wieżowiec przy Młodej 4 na Młodej:
Nie do wiary, co kryje najbardziej przerażający blok w Polsce! Zdjęcia z wnętrza wieżowca przy ulicy Młodej 4 w Kielcach wgniatają w fotel

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kielce.naszemiasto.pl Nasze Miasto