Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Plac Wolności w Kielcach może zostać wkrótce wyremontowany. Potrzebna jedna decyzja, o rezygnacji budowy podziemnego parkingu

Agata Kowalczyk
Agata Kowalczyk
Wideo
od 7 lat
Plac Wolności w Kielcach, największa przestrzeń miejska do organizacji różnych wydarzeń może doczekać się remontu. Agata Wojda kandydatka Koalicji Obywatelskiej na prezydenta Kielc zapowiada uzyskanie unijnych pieniędzy na inwestycję ale koniecznym warunkiem jest rezygnacja z budowy parkingu podziemnego pod placem.

Pora zrealizować rewitalizację placu Wolności w Kielcach, która powstała w 2015 roku.

Koncepcja na zagospodarowanie rewitalizacje placu Wolności powstała w 2015 roku, wydano nawet pozwolenie na budowę ale nic przez 9 lat miasto nie zrobiło, aby zmienić wizerunek tego miejsca. Nie ma pieniędzy na inwestycje, którą wówczas wyceniono na 40 milionów złotych. Przeszkodą w zdobyciu unijnych funduszy jest planowany zakres plac i ujęcie w nim budowy parkinu pod płytą placu. Agata Wojda, kandydatka na prezydenta Kielc na konferencji prasowej, w środę 21 lutego zapowiedziała, że jest możliwe zmodernizowanie placu Wolności na podstawie istniejącej koncepcji, po małych zmianach w najbliższej kadencji a pieniądze można uzyskać już w tym roku.

- To miejsc i ta inwestycja pokazuje jak w soczewce pewne cechy, które będą istotne w pełnieniu przez mnie funkcji prezydenta Kielc – mówiła Agata Wojda. - Decyzyjność, skuteczność i odwaga w podejmowaniu decyzji. Plac Wolności to wyjątkowa przestrzeń, reprezentacyjna, która od kilku lat jest powodem wstydu dla władz miasta. Jest zdegradowana, niedoinwestowana i utworzono tu tymczasowy parking. Koncepcja z 20215 roku przywraca placowi społeczną funkcję. To miejsce przede wszystkim ma pełnić rolę reprezentacyjną związaną z istniejącym tu pomnikiem i państwowymi uroczystościami. Funkcja rekreacyjna to kolejny element, bo ma tu powstać interaktywny plac zabaw, dużo miejsc do wypoczynku i zieleń. Istotnym elementem ma być funkcja związana z wydarzeniami kulturalnymi do czego naturalnym przyczynkiem jest sąsiedztwo Muzeum Zabawy i Zabawek.

Są unijne pieniądze na rewitalizację placu Wolności w Kielcach, ale ...

Dodała, że pojawiła się możliwość pozyskania unijnych pieniędzy na rewitalizacje placu Wolności. - Jest tylko jedyna przeszkoda, która nie pozwala na rozpoczęcie tej inwestycji. To plan budowy parkingu pod placem Wolności. Według mnie nie jest ona możliwa. Parking mógłby powstać tylko w ramach partnerstwa publiczno-prywatnego ale analizy pokazały, że ten projekt jest opłacalny. Dzisiaj priorytetem jest rewitalizacja placu Wolności ale proponujemy budowę alternatywnych parkingów.

Tomasz Porębski, kandydat KO na radnego sejmiku województwa świętokrzyskiego dodał, że jest możliwość budowy parkingów piętrowych w trzech miejscach. - Jedna lokalizacja parking przed Kieleckim Centrum Kultury, ruga to przed budynkiem Nidy na rogatce krakowskiej a trzecia przy ulicy Solnej. Wszystkie są w centrum miasta. Pierwsza lokalizacja to nic nowego, bo koncepcja dla tego miejsca powstała już w 2010 roku i warto by do niej wrócić – mówił.

Koszt rewitalizacji samej płyty placu Wolności bez budowy parkingu to 20-30 milinów złotych.
Termin rozpoczęcia prac a konieczne jest wykonanie projektu zależy od tego, kiedy Urząd Marszałkowski ogłosi konkursy na dofinansowanie projektów ramach obecnej perspektywy unijnej. - Konkursy są planowane w tym roku. Aby w ich wystartować konieczna jest tylko decyzja o rezygnacji z budowy podziemnego parkingu, wówczas pieniądze otrzymamy - dodała Agata Wojda.

Inwestycja byłaby gotowa do 2027 roku.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kielce.naszemiasto.pl Nasze Miasto