Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Zimy nie widać, ale Miejski Zarząd Dróg w Kielcach jest do niej przygotowany. Od pierwszego listopada zaczną się dyżury

Agata Kowalczyk
Agata Kowalczyk
Wideo
od 16 lat
Nie widać jeszcze oznak zimy, ale kieleccy drogowcy już się do niej przygotowują. Od pierwszego listopada ludzie będą już w gotowości do pracy, sprzęt i materiały jak sól i piasek są zgromadzone.

Drogowcy w Kielcach czekają na zimę

Drogowcy w pełnej gotowości będą już od 1 listopada, aby w razie pogorszenia warunków atmosferycznych specjalistyczne pojazdy mogły wyjechać na kieleckie ulice.

- W Miejskim Zarządzie Dróg prowadzony jest nadzór, aby w razie konieczności wydać odpowiednią dyspozycję do operatora, czyli Rejonowego Przedsiębiorstwa Zieleni i Usług Komunalnych – mówi Jarosław Skrzydło, rzecznik prasowy Miejskiego Zarządu Dróg.

Sól i piasek zgromadzone

Rejonowe Przedsiębiorstwo Zieleni i Usług Komunalnych zapewnia o swojej gotowości na pierwsze opady śniegu i gołoledź. Spółka zakupiła już 2,5 tysiąca ton soli i około sześć tysięcy ton piachu. Zapasy te powinny zabezpieczyć większą część zimy, a w razie potrzeby mają być systematycznie uzupełniane.

Podobnie jak w ubiegłych latach, do odśnieżania i posypywania ulic odpowiednią mieszanką posłużą 24 specjalistyczne pojazdy. „Zieleń Miejska” przygotowuje również rezerwę sprzętową na wypadek awarii.

Kielecka "Zieleń Miejska" rekrutuje kierowców

- Do obsługi sprzętu potrzebujemy 80 kierowców z odpowiednią kategorią prawa jazdy, w tym trzech operatorów ładowarki. Aktualnie prowadzony jest ostatni etap rekrutacji – informuje Renata Gruszczyńska, prezes Rejonowego Przedsiębiorstwa Zieleni i Usług Komunalnych w Kielcach.

„Zieleń Miejska” poszukuje również 20 kierowców z kategorią B. Zajmą się oni obsługą miniciągników z pługiem, używanych do odśnieżania chodników. Tu również trwa ostatni etap rekrutacji.

W jakiej kolejności są odśnieżane ulice w Kielcach ?

W tym roku, podobnie jak w latach poprzednich, obowiązuje kolejność odśnieżania ulic, które zostały podzielone na trzy grupy. W pierwszej kategorii znalazło się 86 ulic podstawowego układu komunikacyjnego miasta, w tym również drogi krajowe i wojewódzkie przebiegające przez stolicę regionu. Następne w kolejności są 163 ulice o istotnym znaczeniu komunikacyjnym. Trzecią grupę tworzy pozostałe 287 ulic, głównie o charakterze lokalnym.

- W przypadku gwałtownego załamania pogody i skrajnie niekorzystnych warunków atmosferycznych służby skupiają się na poprawie przejezdności na głównych ulicach miasta, czyli drogach pierwszej i drugiej kategorii, następnie działają na ulicach pozostałych – tłumaczy Jarosław Skrzydło, rzecznik Miejskiego Zarządu Dróg w Kielcach.

„Centrum dowodzenia” akcją "zima" będzie zlokalizowane w siedzibie Miejskiego Zarządu Dróg. Od pierwszego grudnia, przez całą dobę będą dyżurować pracownicy kontrolujący sytuację na kieleckich ulicach, zarówno poprzez kamery monitoringu, jak i patrole w terenie.

- Pracownicy będą również na bieżąco śledzić prognozy pogody i komunikaty meteorologiczne – przekonuje Jarosław Skrzydło.

Pracownicy Miejskiego Zarządu Dróg mogą na bieżąco kontrolować, gdzie znajdują się pługopiaskarki i w razie potrzeby korygować ich trasy. Wszystkie pojazdy Rejonowego Przedsiębiorstwa Zieleni i Usług Komunalnych wyposażone są w nadajniki GPS.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kielce.naszemiasto.pl Nasze Miasto