Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

W Kielcach otwarto wyjątkową wystawę o nierozliczonych zbrodniarzach niemieckich. Zobacz zdjęcia

OPRAC.:
Tomasz Trepka
Tomasz Trepka
Wystawę poświęconą nierozliczonym zbrodniarzom niemieckim otwarto na Placu Artystów w Kielcach
Wystawę poświęconą nierozliczonym zbrodniarzom niemieckim otwarto na Placu Artystów w Kielcach IPN Kielce
28 czerwca na Placu Artystów w Kielcach otworzono wystawę "Zbrodnie (nie)osądzone. Rozliczenia z niemieckimi sprawcami zbrodni z okresu II wojny światowej".

Wystawa o nierozliczonych zbrodniarzach niemieckich w Kielcach

Tematyka rozliczeń z niemieckimi sprawcami zbrodni z okresu II wojny światowej została podjęta w wystawie przygotowanej przez pracowników Delegatury IPN w Kielcach. Ekspozycja składa się z 27 plansz podzielonych na dwie części. W pierwszej ukazano zasięg rozliczeń w poszczególnych krajach Europy. W tym również podzielonych Niemiec oraz Austrii. W drugiej znalazły się przykłady zbrodni i odpowiedzialnych za nie osób, które nigdy nie stanęły przed sądem lub zostały uniewinnione nawet mimo obciążających zeznań lub dowodów winy. Opisy zostały przygotowane w dwóch językach: polskim i angielskim.

W otwarciu wystawy brał udział prezes IPN doktor Karol Nawrocki.

Za śmierć tych 13 milionów osób odpowiadało kilkaset tysięcy funkcjonariuszy III Rzeszy. Po 1945 roku prokuratura RFN postawiła przed sądami 87 tysięcy z nich. Skazano tylko 6,5 tysiąca, a 182 osoby dostały wyrok dożywotniego więzienia. To przerażająca statystyka powojennych Niemiec. Chciałbym, abyście Państwo oglądali tę wystawę z głęboką refleksją o tym, co wydarzyło się podczas II wojny światowej i po niej. Chciałbym, by starczyło Państwu odwagi, wolnego myślenia i czasu, abyście oglądali ją również z refleksją o współczesności i przyszłości. Dziś niektórzy przedstawiciele Niemiec chcą uczyć nas wartości europejskich, demokracji, samorządności, praworządności, gdy jednocześnie nie rozliczyli się ze zbrodniami III Rzeszy i II wojny światowej, a potencjał gospodarczy tego państwa był budowany na krwi i cierpieniu Polaków, Żydów oraz innych narodów

- mówił prezes IPN.

Dr Michał Zawisza z Delegatury IPN w Kielcach, autor wystawy, zwracał uwagę na to, że wraz z klęską Niemiec wielu esesmanów i nazistów uciekało do Szwajcarii, Hiszpanii, Argentyny czy Brazylii.

Na czym polega jej wyjątkowość?

Wystawa powstała w oparciu o fotografie pozyskane z kilkudziesięciu różnych instytucji – polskich i zagranicznych. Ich zaletą jest zróżnicowanie – to nie tylko ujęcia z sali sądowych, więzień czy pokojów przesłuchań. To również fotografie przedstawiające zbrodnie oraz samych zbrodniarzy, niekiedy w nieoczywistych sytuacjach. Wystawa składa się z dwóch części – obok przykładów skazanych przestępców wojennych, zamieściliśmy materiały ukazujące nieosądzonych zbrodniarzy. Dzięki temu odbiorcy będą mogli dowiedzieć się o sposobach czy okoliczności, które pozwalały im uniknąć odpowiedzialności za swoje czyny.

- wyjaśniał jej autor.

Wystawę można oglądać na Placu Artystów w Kielcach do końca lipca 2023 roku.

od 7 lat
Wideo

Konto Amazon zagrożone? Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kielce.naszemiasto.pl Nasze Miasto