Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Strajk kierowców o buspasy i toalety w Kielcach. Czy uda się spór zażegnać?

Redakcja
Na ulicy Olszewskiego autobusy muszą stać w korkach na ...buspasie.
Na ulicy Olszewskiego autobusy muszą stać w korkach na ...buspasie. Dawid Łukasik
Związkowcy z Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacji w Kielcach przenieśli strajk komunikacji miejskiej na niektórych liniach na 14 lutego. Czy do tego czasu uda się władzom miasta zażegnać spór ? Kierowcy oczekują udrożnienia zakorkowanego buspasa na ulicy Olszewskiego oraz zapewnienia toalet na końcowych przystankach i pętlach autobusowych.

Wiceprezydent Kiec, Arkadiusz Kubiec podtrzymuje stanowisko władz miasta, że roszczenia kierowców powinny być skierowane do Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacji, ponieważ ta firma jest pracodawcą dla nich a nie Urząd Miasta.

Problem dla kierowców autobusów jest zakorkowany buspas przy ulicy Olszewskiego, w godzinach szczytu, między 14 a 16 . Wjeżdżają na niego kierowcy samochodów osobowych , którzy chcą skręcić w prawo, w ulice Łódzką i autobusy muszą stać w korkach. Kilka dni przed planowaną datą pierwszego strajku, 24 stycznia, który nie doszedł do skutku policja pilnowała porządku. Wówczas buspas służył tylko autobusom. Gdy policja zniknęła, zatory wróciły na buspas.

- Policja nie może stać cały czas na Olszewskiego. Są różne inne sposoby na rozwiązanie tego problemu, inne miasta sobie radzą – mówi prezes Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacji w Kielcach, Elżbieta Śreniawska. - Na przykład w Krakowie czy Poznaniu na jezdniach montuje się szykany, które oddzielają buspas i uniemożliwiają wjazd kierowcom aut osobowych.

Rzecznik prasowy Miejskiego Zarządu Dróg przypomina, że niebawem sytuacja na ulicy Olszewskiego się poprawi. - Rozwyżymy montaż szykan, ale to nie jest decyzja podejmowana z dnia na dzień, wymaga czasu i analiz- informuje. - Sytuacja na ulicy Olszewskiego powinna się poprawić jeszcze w tym roku po oddaniu do użytku budowanego przedłużenia tej ulicy do Zagnańskiej i Witosa. Wówczas część kierowców uda się w tym kierunku. Ta inwestycja powstaje właśnie po to, aby usprawnić ruch na ulicy Olszewskiego, zapewnić wyjazd w dwóch kierunkach.

To, że toalety są potrzebna na pętlach autobusowych i końcowych przystankach nie ulega wątpliwości, a spór dotyczy tego, kto ma je postać. Związkowcy z MPK uważają, że to rola miasta. - To jest zadanie pracodawcy- podtrzymuje wiceprezydent Kupiec. - Wręcz nie możemy ich zapewnić, ponieważ w warunkach przetargu na obsługę komunikacyjną miasta nie było takiego zobowiązania ze strony miasta. Inni oferenci mogliby nam zarzucić, że skalkulowali ofertę uwzględniając, że toalety to będzie ich koszt. Szukamy jednak rozwiązania i chcemy w kilku miejscach ustawić toalety publiczne, które służyłby wszystkim mieszkańcom, na przykład seniorom i także kierowcom autobusów. Na początek będą to toi-toi, a w przyszłości myślimy o budowie stałych szaletów
W pieszej kolejności Urząd Miasta chce zapewnić toaletę przy pętli autobusowej na ulicy Pileckiego.

Prezydent dodaje, że w pozostałych miejscach, to MPK powinno zadbać o ustawienie toalet przenośnych.

W Kielcach jest 30 przystanków końcowych i pętli autobusowych. Toalety znajdują się w kilku miejscach między innymi na mini dworcach na Ślichowicach i osiedlu Świętokrzyskim.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kielce.naszemiasto.pl Nasze Miasto