Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Słabe zainteresowanie Budżetem Obywatelskim Kielc na 2018 rok

Agata Kowalczyk
Freeimages.com
Tylko 45 wniosków wpłynęło do Budżetu Obywatelskiego na 2018 rok, to tylko jedna trzecia tego, co w ubiegłym roku i najmniej w pięcioletniej historii projektu.

- Te wnioski mieszkańcy przynieśli do ratusza albo wysłali przez internet. Termin upłynął w poniedziałek o północy, ale czekamy jeszcze na projekty, które przyjdą pocztą. Był rok, że tą drogą dostarczono kilkadziesiąt przesyłek. Myślę, że najpóźniej w czwartek będziemy znać ostateczną liczbę zadań – mówi Wojciech Dudzic, dyrektor Wydziału Budżetu w kieleckim magistracie.

Jaki jest powód tak dużego spadku zainteresowania zgłaszaniem wniosków do Budżetu Obywatelskiego?
- Moim zdaniem, po pierwsze osiedla są już wyposażone w infrastrukturę, której oczekują mieszkańcy i nie ma potrzeby zgłaszania kolejnych projektów – tłumaczy dyrektor. - A po drugie wnioskodawcy zrezygnowali z przygotowania zadań, zniechęcili się, ponieważ bardzo trudno jest zebrać podpisy mieszkańców po projektami. Nie bez znaczenia pozostała zmiana regulaminu Budżetu Obywatelskiego. Zgłaszane projekty mogą być realizowane wyłącznie na gruntach należących do miasta. Nie przyjmowaliśmy wniosków dotyczących wspólnot i spółdzielni. Musieliśmy wprowadzić taki warunek, gdyż pojawił się problem z utrzymaniem infrastruktury, którą wybudowaliśmy w ramach Budżetu Obywatelskiego na gruntach nienależących do miasta.

Wśród 45 zgłoszonych projektów jest 28 małych i 17 dużych.
Wśród małych zadań ciekawym pomysłem wydaje się budowa trasy dla rolkarzy wzdłuż Silnicy, od ulicy IX Wieków Kielc do zalewu przy ulicy Klonowej, ustawienie inteligentnych ławek solarnych w centrum miasta, montaż monitoringu wizyjnego na Białogonie czy budowa Strefy Zabawy i Nauki na Barwniku, koło Gimnazjum numer 16. Wrócił też pomysł ustawienia sześciu map Kielc przeznaczonych nie tylko dla osób widzących.

Z kolei do dużych inwestycji ponownie zgłoszono budowę Obserwatorium Astronomicznego na Podkarczówce. Nowym projektem jest modernizacja ulicy Biskupa Kaczmarka wraz z przeorganizowaniem miejsc postojowych. Mieszkańcy proponują też budowę boisk przy Zespole Szkół Ekonomicznych przy ulicy Langiewicza i I Liceum Ogólnokształcącym, zagospodarowanie jednego z pomieszczeń na siłownię w Zespole Szkół Ogólnokształcących numer 6 przy ulicy Leszczyńskiej. Jest też jeden dużych projekt rowerowy.

Do 20 kwietnia zostanie opublikowana lista zgłoszonych inwestycji a do 25 sierpnia potrwa ich weryfikacja i nanoszenie poprawek przez wnioskodawców. W tym roku ten czas został wydłużony z dwóch tygodni do trzech miesięcy.

1 września zostanie opublikowana lista zadań spełniających regulamin. Głosowanie rozpocznie się 2 września i potrwa do 18 września. Zmienią się jego zasady. Nie będzie można oddać głosu na nieograniczona liczbę projektów jak do tej pory, ale tylko na jeden duży projekt i trzy małe.

Inna będzie też karta do głosowania. Znajdą się na niej wszystkie inwestycje, które przejdą weryfikację i wystarczy postawić krzyżyk przy wybranej, aby oddać głos. Tak jak do tej będzie można głosować w formie papierowej.

Do 2 października ratusz poda listę inwestycji, które otrzymały najwięcej głosów i będą realizowane w 2018 roku.

Tak jak w ubiegłym roku miasto przeznaczy na Budżet Obywatelski 5 milionów złotych, w tym 1,5 miliona na zadania małe i 3,5 miliona złotych na duże

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Bydgoska policja pokazała filmy z wypadków z tramwajami i autobusami

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kielce.naszemiasto.pl Nasze Miasto