MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Już można zgłaszać projekty do Kieleckiego Budżetu Obywatelskiego. Są nowe zasady

Agata Kowalczyk
Agata Kowalczyk
Napis "A love Kielce" przed Kieleckim Centrum Kultury to jeden z projektów zrealizowanych z Budżetu Obywatelskiego w Kielcach.
Napis "A love Kielce" przed Kieleckim Centrum Kultury to jeden z projektów zrealizowanych z Budżetu Obywatelskiego w Kielcach. Urząd Miasta Kielce
Kielczanie mogą już zgłaszać projekty do 12. edycji Kieleckiego Budżetu Obywatelskiego. W tym roku do rozdysponowania na inwestycje, projekty zielone i wydarzenia będzie 9,3 miliona złotych, o pół miliona złotych więcej niż w poprzedniej edycji.

Rusza 12 edycja Budżetu Obywatelskiego w Kielcach. Można zgłaszać projekty

Na projekty od kielczan do 12 edycji Budżetu Obywatelskiego Urząd Miasta czeka do 6 maja. Wzorem lat ubiegłych wnioski można zgłaszać wyłącznie elektronicznie za pomocą platformy internetowej bo.kielce.eu. Osobom, które nie posiadają dostępu do komputera lub internetu, miasto zapewni możliwość zgłoszenia projektu w dwóch punktach. W siedzibie Urzędu Miasta Kielce przy ulicy Strycharskiej 6, od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00-15:00 oraz w Centrum Organizacji Pozarządowych, ulica Wojska Polskiego 52 od 16 kwietnia do 5 maja, w godzinach od 16:00–18:00.

Zmiany w regulaminie Kieleckiego Budżetu Obywatelskiego

W tym roku wprowadzono zmiany w regulaminie Kieleckiego Budżetu Obywatelskiego. Są one odpowiedzią na sugestie i propozycje mieszkańców.

Nowością jest możliwość zgłaszania projektów nie tylko, jak do tej pory, na terenach stanowiących własność miasta, ale także na gruntach należących do spółdzielni mieszkaniowych, wspólnot, Skarbu Państwa i województwa świętokrzyskiego.
- To bardzo istotna i wyczekiwana przez kielczan zmiana pozwalająca na dużo większą swobodę w wyborze miejsca, na którym będzie można zgłosić projekt. W przypadku zgłoszenia projektu na nieruchomości będącej we władaniu spółdzielni lub wspólnoty mieszkaniowej wnioskodawca musi przedstawić oświadczenie potwierdzające tytułu prawnego do tej nieruchomości w formie użyczenia. Dokument trzeba będzie dołączyć do wniosku w przypadku zakwalifikowania projektu do realizacji. Zachęcam do zaglądania na stronę bo.kielce.eu. Tam można znaleźć wszystkie niezbędne informacje - powiedział Dariusz Detka, dyrektor Wydziału Przedsiębiorczości i Komunikacji Społecznej Urzędu Miasta Kielc. 

Od tego roku dane osób zgłaszających projekty - imiona i nazwiska - będą publikowane wraz z informacjami na temat projektu.

Zmienią się także zasady głosowania.
- Mieszkaniec będzie mógł zagłosować tylko na 1 projekt w każdej kategorii: inwestycyjny duży, inwestycyjny mały, nieinwestycyjny i „zielony” ( w sumie może zagłosować na 4 projekty)- poinformował dyrektor Dariusz Detka.

Kiedy poznamy pomysły kielczan ?

Lista wszystkich zgłoszonych przez mieszkańców projektów zostanie opublikowana do 8 maja, po czym projekty zostaną poddane weryfikacji formalnej i merytorycznej. Listę projektów ocenionych pozytywnie i negatywnie poznamy 30 sierpnia. W przypadku negatywnej oceny wnioskodawcy będą mieli 7 dni na złożenie odwołania od tej oceny.

Lista zadań dopuszczonych do głosowania zostanie opublikowana 17 września, a już 24 września rozpocznie się głosowanie na projekty zgłoszone w tegorocznej edycji. Na oddanie głosu mieszkańcy będą mieli czas do 7 października. Pomysły zakwalifikowane do realizacji poznamy do 18 października.

Co zrobiono z Budżetu Obywatelskiego do tej pory?

Od 2013 roku, kiedy wystartowała pierwsza edycja Budżetu Obywatelskiego zgłoszono prawie 1300 projektów, z których 290 zrealizowano, a ich wartość przekroczyła 71 mln złotych.

Dzięki pomysłom i aktywności kielczan powstało wiele obiektów służących mieszkańcom, między innymi pumptrack w Parku Baranowskim i skatepark przy Kadzielni, plac zabaw dla czworonogów nad kieleckim Zalewem, Park Kielczan, gdzie zostało posadzonych sześćdziesiąt drzewek wiśni, każda na cześć dziecka urodzonego w 2019 roku. Ustawiono leżaki nad zalewem, wybudowano mini tężnie solankowe w różnych punktach miasta, ogród sensoryczny w Parku Dygasińskiego, miasteczka rowerowe przy Szkole Podstawowej nr 33. Nie można zapomnieć również o powstałych w wyniku zaangażowania mieszkańców miasta obiektach sportowych: boiskach, bieżniach, siłowniach plenerowych a także placach zabaw, ścieżkach rowerowych i wielu innych.

W 2021 roku kielczanie po raz pierwszy mogli zgłaszać projekty w nowej kategorii – projektów „zielonych”.  Dzięki temu miasto zyskało ponad tysiąc nowych drzew, a nasadzenia kolejnych drzew i krzewów zostały zaplanowane na 2024 roku.
W 12 edycji Budżetu Obywatelskiego na realizację projektów miasto przeznaczy 9,3 mln zł – 5,5 mln zł na projekty inwestycyjne duże, 2,5 mln zł na projekty inwestycyjne małe, 1 mln zł na projekty zielone i 300 tys. zł na projekty nieinwestycyjne.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Białystok. Piłkarze Jagiellonii odbierają złote medale

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kielce.naszemiasto.pl Nasze Miasto