Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Na Baranówku w Kielcach ma powstać nowe osiedle i być może park. Mieszkańcy nie są tym zachwyceni

Agata Kowalczyk
Agata Kowalczyk
W rejonie ulicy Rajtarskiej , na prezentowanym na zdjęciu z drona terenie deweloper chce wybudować osiedle bloków i domów jednorodzinnych, szeregowych.

Zobacz kolejne zdjęcia
W rejonie ulicy Rajtarskiej , na prezentowanym na zdjęciu z drona terenie deweloper chce wybudować osiedle bloków i domów jednorodzinnych, szeregowych. Zobacz kolejne zdjęcia Dawid Łukasik
Na osiedlu Baranówek w Kielcach szykuje się budowa nowego osiedla składającego się z domów jednorodzinnych i bloków.

Nowe domy i mieszkania na Baranówku w Kielcach

Deweloper Przedsiębiorstwo Inwestycyjno – Budowlane „Samer” planuje inwestycję mieszkaniową przy ulicy Rajtarskiej, obok Nowego Baranówka. Osiedle miałoby się składać z 12 domów jednorodzinnych oraz 98 mieszkań w domach wielorodzinnych.

Planuje się budowę z 12 domów jednorodzinnych w zabudowie szeregowej oraz niskich budynków wielorodzinnych. Bloków ma być 10, każdy trzypiętrowy, z jedną klatką schodową. Mieszkania będą zlokalizowane na wszystkich kondygnacjach naziemnych. W podziemiu zaprojektowano garaże dla samochodów osobowych. Łączna ilość miejsc parkingowych w garażach ma wynieść 118. Na zewnątrz zaprojektowano 3 parkingi, każdy z 10 miejscami postojowymi oraz 74 miejsca parkingowe dla rowerów.

Na terenie inwestycji przewidziany jest plac zabaw dla dzieci.

Zobaczcie galerię zdjęć terenu gdzie ma powstać nowe osiedle w Kielcach

Mieszkańcy Baranówka nie chcą bloków

Mieszkańcy Barnówka chcą, aby w ich osiedlu powstawały tylko domy jednorodzinne tak, jak było przed laty. Pod ich naciskiem zmieniono plan zagospodarowania przestrzennego tak, aby zabudowa wielorodzinna nie powstawała między willami. Deweloperzy mogą jednak omijać zapisy planu próbując uzyskać zgodę Rady Miasta na inwestycje mieszkaniowe w ramach lex deweloper, choć w tym przypadku tak nie jest bo ta zabudowa jest projektowana poza granicami planu.

Deweloper chce także wybudować przebicie ulicy Chodkiewicza przez teren zielony oraz odwodnienie. Zaproponował mieszkańcom budowę parku kieszonkowego między ulicami Żółkiewskiego i Czarnieckiego. Zgoda na to zadanie miała być głosowana na sesji 9 listopada, ale wniosek został wycofany z obrad. Budowa skwerku spotkała się falą krytyki na Facebooku. Mieszkańcy podkreślali, że to bezsensowna inwestycja, ponieważ w pobliżu znajduje się las i mało kto będzie korzystał z niewielkiego skrawka zieleni. A osiedlu są potrzebniejsze sprawy do załatwienia.

Park czy inny prezent od dewelopera

Inwestor chce zainwestować na Baranówku 500 tysięcy złotych, aby pozyskać przychylność mieszkańców i radnych.

Radny Michał Braun z Koalicji Obywatelskiej, który mieszka na tym osiedlu przyznaje, że nie jest przeciwnikiem skweru, ale jego budowa powinna być skonsultowana z mieszkańcami okolic.

-Czy budowa parku, w odległości kilkudziesięciu metrów od lasu jest najpilniejszą potrzebą osiedla? Za te środki możemy między innymi przygotować projekt rozbudowy hali przy Szkole Podstawowej numer 9, dokonać kluczowych remontów w szkole, utwardzić parking przed Nowym Baranówkiem czy zbudować chodnik na Wybranieckiej – przyznaje radny.

Podkreśla, że także budowa osiedla powinna być skonsultowana z mieszkańcami Baranówka.

- Inwestycja deweloperska musi być przemyślana i skonsultowana z mieszkańcami osiedla, zwłaszcza z mieszkańcami Rajtarskiej i Nowego Baranówka - dodaje.

- Deweloper połączy nowe osiedle z ulicą Chodkiewicza, ale zostawi gruntowy parking przed Nowym Baranówkiem i Rajtarską w tragicznym stanie. Ruch ze 110 mieszkań wpuszczony będzie w Chodkiewicza lub zakorkuje Rajtarską.

Zobaczcie galerię zdjęć terenu gdzie ma powstać nowe osiedle w Kielcach

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Co dalej z cenami sprzętu AGD?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kielce.naszemiasto.pl Nasze Miasto