MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Piwnice przy ulicy Orlej w centrum Kielc wpisano do rejestru zabytków. Dlaczego?

Lidia Cichocka
Lidia Cichocka
Tak wyglądają zabytkowe piwnice. Część zajmowała Zatyłki Szynk i Restauracja. Więcej na kolejnych zdjęciach.
Tak wyglądają zabytkowe piwnice. Część zajmowała Zatyłki Szynk i Restauracja. Więcej na kolejnych zdjęciach. Zatyłki Szynk i Restauracja/Facebook
Wojewódzki Konserwator Zabytków podjął decyzję o wpisaniu do rejestru zabytków XVIII-wiecznych piwnic pod budynkiem przy ulicy Orlej 4. Zabiegało o to Stowarzyszenie Kieleckie Inwestycje próbując ocalić pozostałości browaru Mozalskich. W 2022 roku działka wraz z budynkami została wystawiona na sprzedaż i istniała obawa, że piwnice znikną, objęcie ich ochroną ma to uniemożliwić.

Piwnice w centrum Kielc w rejestrze zabytków

Nieruchomość przy ulicy Orlej 4 znajduje się w starym śródmieściu Kielc, na północ od średniowiecznego rynku. Leży ona w części zwanej dawniej zatyłkami, między ulicami: Orlą, Warszawską, Kozią i aleją IX Wieków Kielc. Orla była uliczką gospodarczą oddzielającą posesje mieszczańskie przy kieleckim rynku, od ich gospodarczego, na wpół rolniczego zaplecza. Stanowiły go długie pasma dawnych pól opadające ku korycie rzeczki Silnicy (dziś w zakrytym kanale), na jej drugim brzegu ciągnące się w kierunku wsi Szydłówek.

W latach 30. XIX wieku, w wyniku przebicia do rynku obecnej ulicy Warszawskiej zabudowania gospodarcze znalazły się w pierzei ulicznej. Dom przy Orlej 4 - murowany, parterowy z 7 pokojami, kuchnią, kilkoma spiżarniami - powstał w latach 1841-1866. Piwnice są starsze, pochodzą sprzed wielkiego pożaru, który miał miejsce w 1800 roku, ich istnienie łączone jest z działalnością browaru Mozalskiego. Z biegiem lat pojawiali się kolejni właściciele nieruchomości, powstawały i znikały budynki obok, ale dom przy Orlej 4 trwał. Na początku XXI wieku w piwnicach części wschodniej budynku uruchomiono lokal gastronomiczny, położono posadzki, wydzielono miejsce pod bar i toaletę, doprowadzono instalacje. Obecnie na parterze i w piwnicy wschodniej funkcjonuje świetlica społeczna i sklep z odzieżą. Część zachodnia użytkowana była przez osoby prywatne.

Osoby, które były gośćmi szynku Zatyłki mogły podziwiać niezwykła urodę piwnic pod niepozornym domem. Wiodą do nich kamienne schody, wejście wygląda imponująco dzięki portalowi z piaskowca i dwuskrzydłowym drewnianym drzwiom. Sklepione kolebkowo izby mają solidne rozmiary, jedna piwnica jest kamienna, druga ceglana. Zwraca uwagę starannie wykonany wątek ceglany pasów sklepiennych lekko wklęsłych — w każdym przęśle ułożony w jodełkę. Pięknie widać to na zdjęciach z czasów, kiedy działał szynk.

Rafał Zamojski, który od lat stara się zainteresować innych losem dawnych kieleckich piwnic, był pomysłodawcą złożenia wniosku do konserwatora zabytków. Pozytywna decyzja o ochronie tego miejsca to nadzieja, że uda się zainteresować także innymi piwnicami. Wcześniej ochronę otrzymały tylko te przy ulicy Leśnej, gdzie mieściło się Biuro Wystaw Artystycznych i dzisiaj każdy ewentualny inwestor ma nakaz zachowania tych piwnic.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Katastrofa śmigłowca z prezydentem Iranu. Co dalej z tym krajem?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kielce.naszemiasto.pl Nasze Miasto