Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Muzy wracają na front Teatru imienia Stefana Żeromskiego w Kielcach

Lidia Cichocka
Lidia Cichocka
Muzy znów będą zdobić kielecki teatr. Rzeźbi je dyplomowany konserwator sztuki Piotr Maślanka.
Muzy znów będą zdobić kielecki teatr. Rzeźbi je dyplomowany konserwator sztuki Piotr Maślanka. archiwum
Na front teatru im. Stefana Żeromskiego przy głównej ulicy Kielc wrócą muzy. Jeszcze do wojny rzeźby zdobiły front budynku, ale potem zniknęły w niewiadomych okolicznościach. Teraz są odtwarzane.

Muzy wracają na front Teatru imienia Stefana Żeromskiego w Kielcach

Przywracanie świetności zabytkowemu budynkowi teatru to doskonała okazja do odtworzenia tego, co niegdyś świadczyło o prestiżu i randze obiektu – pięknego wystroju. Jednym z jego elementów były umieszczone na ostatnim poziomie frontu budynku postacie czterech muz. Widać je na dwóch XIX-wiecznych fotografiach prezentujących Hotel Polski, dzisiejszy teatr. - Mamy też zdjęcie z 1956 roku, ostatnie na którym są widoczne – dodaje historyk Krzysztof Myśliński. - Niestety, nie wiadomo kto wykonał rzeźby, być może zostały kupione, bo takie przedstawienia muz były bardzo popularne w XIX wieku. Zdjęto je w 1960 roku najprawdopodobniej ze względu na zniszczenia, na późniejszych zdjęciach teatru już ich nie ma.

Zrobione z dużej odległości ujęcia nie pozwalają na odczytanie detali i dlatego odtwarzając figury projektanci z pracowni architektonicznej WXCA opierali się głównie na wiedzy z zakresu historii architektury i teatru. Barbara Kubisa, specjalista ds. konserwacji zabytków – przygotowała propozycję wyglądu rzeźb wraz z wytycznymi co do sposobu ich wykonania. Mają to być muzy z mitologii greckiej: komedii - Talia, radości, tańca i pieśni chóralnej - Terpsychora, poezji sakralnej i pantomimy Polihymnia oraz ostatnia Melpomena – muza tragedii.

Prace przy rekonstrukcji sztukaterii koordynuje Krzysztof Makuch. I to on po konsultacjach z kieleckimi konserwatorami kładł nacisk by postacie były wzorowane na innych, kieleckich rzeźbach. - Różnią się one od przedstawiań z Krakowa czy Warszawy – wyjaśnia Krzysztof Makuch. - Jedna z niewielu takich rzeźb zachowała się w klatce schodowej kamienicy przy ul. Wesołej należącej do Franciszka Kowalskiego. Architekta, który projektował kielecki teatr i który chętnie postaciami lub popiersiami ozdabiał swoje budynki.

Muzy rzeźbi dyplomowany konserwator sztuki: Piotr Maślanka. Wszystkie postacie mają ok. 180 cm wzrostu i charakterystyczne atrybuty: maski, lutnię. Figury będą odlewami pustymi w środku a wykonanymi z materiałów imitujących kamień. - Nie wiemy z czego były zrobione te pierwsze, być może z gipsu. My uznaliśmy, że kamienne rzeźby byłyby za ciężkie niepotrzebnie obciążając frontową ścianę – wyjaśnia konserwator. - Dzięki współczesnym materiałom będą lżejsze i trwałe.

Po wykonaniu modelu z gliny rzeźbiarz przygotowuje formy negatywowe z silikonu i z masy mineralnej. One służą do wykonania odlewu z mieszanki cementu, gipsu i kwarcowego wypełniacza.

Wszystkie panie będą ubrane w drapowane, długie szaty, niektóre z wieńcem na głowie.

W tej chwili gotowa do odlania jest Melpomena, Terpsychora czeka na zatwierdzenie przez konserwator a Talia i Polihymnia czekają na swoją kolej.

Początkowo miały być gotowe do końca listopada, ale termin został wydłużony, teraz mowa jest o lutym, marcu.

Wcześniej ten sam zespół przygotował wazy zdobiące front teatru a także opracowuje medaliony, które mają powrócić na salę teatralną. Niegdyś wizerunki znanych postaci: Mickiewicz, Kochanowski, Słowacki zdobiły balkony. Teraz postanowiono zwiększyć ich liczbę - medaliony pojawią się także na ścianie drugiego rzędu balkonów. I na nich znajdą się znane postacie kultury: Mrożęk. Szymborska, Baczyński, Herbert, Miłosz czy Broniewski. W sumie wyrzeźbić trzeba 30 medalionów.

Teatr do wyremontowanej siedziby miał zaprosić pod koniec marca 2024 a mała scena miał być otwarta już w styczniu. Wiadomo, że to nierealny termin, czekamy na podanie nowej daty.

od 7 lat
Wideo

Konto Amazon zagrożone? Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kielce.naszemiasto.pl Nasze Miasto