Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Miasto buduje kolorowe domki dla ubogich kielczan. To ostatni etap osiedla

Agata Kowalczyk
Agata Kowalczyk
Przy ulicy 1 Maja w Kielcach powstaną mieszkania komunalne, to ostatni etap dużej inwestycji, która rozpoczęła się w 2018 roku.
Przy ulicy 1 Maja w Kielcach powstaną mieszkania komunalne, to ostatni etap dużej inwestycji, która rozpoczęła się w 2018 roku. Urząd Miasta Kielce
Kolorowe domki dla kielczan, których nie stać na kupno swojego mieszkania czy wynajem powstają przy ulicy 1 Maja w osiedlu Nowe Jeziorany. To już ostatni etap inwestycji.

Nowe Jeziorany w Kielcach na ukończeniu

W ramach piątego, ostatniego etapu budowy Nowych Jezioran powstanie 26 mieszkań. Do tej pory zmontowano (lokale są składane z gotowych elementów) 18 mieszkań, w których trwają wewnętrzne prace instalacyjne i wykończeniowe.

W listopadzie zaplanowano montaż kolejnych 4 mieszkań, a w pierwszych miesiącach przyszłego roku pozostałych.

Dla najmłodszych mieszkańców osiedla powstaje plac zabaw, który został już wyposażony w urządzenia.

Roboty przebiegają zgodnie z harmonogramem i mają się zakończyć do końca sierpnia 2024 roku.

Urząd Miasta na piąty etap budowy mieszkań uzyskał bezzwrotne dofinansowanie z Banku Gospodarstwa Krajowego w wysokości ponad 12 milionów złotych, a wkład własny miasta wyniesie około 3 milionów złotych.

W miejscu dawnego osiedla socjalnego u zbiegu ulic 1 Maja, Łódzkiej i Hubalczyków powstanie 78 mieszkań. Każde jest z osobnym wejściem zewnętrznym i niewielkim ogródkiem. Budowa rozpoczęła się w 2018 roku. Na osiedlu powstała także świetlica, w której mieszkańcy mogą spędzać wolny czas i integrować się. W Miejscu Aktywności Mieszkańców „MAM” dyżury i zajęcia prowadzą pracownicy Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie w Kielcach.

Mieszkania w dawnej szkole

Kolejne mieszkania komunalne powstaną przy ulicy Jana Nowaka Jeziorańskiego 53. We wschodnim skrzydle budynku dawnej szkoły powstanie 21 lokali mieszkalnych. Zostanie zamontowana winda dostosowana dla osób z niepełnosprawnością.

Obecnie trwają tu roboty wyburzeniowe wewnątrz obiektu. Prace adaptacyjne przebiegają zgodnie z harmonogramem i mają się zakończyć do końca 2024 roku.

Zmieni się również otoczenie budynku. Powstaną nowe dojścia i dojazdy oraz parkingi. Od strony północnej zaplanowano budowę 19 miejsc, w tym dwóch dla osób niepełnosprawnych, a od strony południowej 10 miejsc postojowych z dojazdem o szerokości 5 m.

Projekt zagospodarowania budynku dawnej szkoły, również realizowany jest z dofinansowaniem z Banku Gospodarstwa Krajowego.

Blok zamiast pawilonów

Miejski Zarząd Budynków planuje również nową inwestycję w miejscu pawilonów handlowych u zbiegu ulic Wiśniowej i Jesionowej. Opracowywana jest koncepcja architektoniczna, która zakłada budowę 4-kondygnacyjnego obiektu, w którym może powstać 57 mieszkań. Parter byłby zarezerwowany dla handlu i usług, a na trzech kolejnych piętrach byłyby dwu- i trzypokojowe mieszkania. Przewidziano także miejsca garażowe w podpiwniczeniu.

Obecnie trwa powstępowanie w sprawie wydania decyzji o ustaleniu warunków zabudowy, a w przyszłym roku Miejski Zarząd Budynków planuje opracowanie projektu budowlano-wykonawczego.

od 7 lat
Wideo

21 kwietnia II tura wyborów. Ciekawe pojedynki

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kielce.naszemiasto.pl Nasze Miasto