Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kosmiczne atrakcje w Kielcach. Przez trzy dni trwają hybrydowe zawody łazików marsjańskich [WIDEO, ZDJĘCIA]

Marzena Smoręda
Marzena Smoręda
Od piątku, 11 września do niedzieli, 13 września na torze marsjańskim w Kielcach trwają ERC Europejskie Zawody Łazików. Bierze w nich udział około trzydzieści drużyn z czternastu krajów świata. To wyjątkowe robotyczno-kosmiczne wydarzenie dla entuzjastów nauki, kosmosu i zaawansowanych technologii przeprowadzane są w tym roku w systemie zdalnym - łazikami kierują drużyny nawet z Ameryki.

Rywalizacja na największym sztucznym torze marsjańskim usypanym obok budynków Politechniki Świętokrzyskiej w Kielcach trwa od 11 do 13 września w piątek i sobotę w godzinach 10-17, a w niedzielę od 10 do 16. Szósta edycja zawodów z powodu pandemii znacznie różni się od poprzednich. Przebiega w hybrydowej formule, to znaczy część programu realizowana jest na terenie kampusie uczelni, a część zawodów oraz streaming live z ich przebiegu transmitowane jest na stronie internetowej wydarzenia: www.roverchallenge.eu. Udział w transmisji jest bezpłatny.

Na torze ścigają się łaziki, którymi zawodnicy sterują zdalnie między innymi z Kolumbii, Egiptu czy Kanady. Zmagania można oglądać podczas trzydniowej transmisji online.

Sterując zdalnie pojazdem poruszającym się fizycznie po torze marsjańskim, drużyny wezmą udział w dwóch konkurencjach terenowych, odzwierciedlających zadania wykonywane przez łaziki na powierzchni Marsa. Nawigację robotem na odległość umożliwi innowacyjna platforma, do której stworzenia wykorzystano amerykański system zdalnego zarządzania z Doliny Krzemowej oraz pojazdy mobilne dostarczone przez polski start-up robotyczny. Zarówno streaming z rywalizacji drużyn, jak i transmisja z Ceremonii Zamknięcia, podczas której ogłoszeni zostaną zwycięzcy będzie można oglądać online.

Zawody można także oglądać na żywo na placu obok Politechniki, gdzie oprócz wyścigów robotów w specjalnych namiotach trwają również pokazy naukowo-technologiczne dla dorosłych i dla dzieci. W ciągu całego weekendu Instytut Dizajnu w Kielcach prezentuje „jedzenie przyszłości”, Energetyczne Centrum Nauki Kieleckiego Parku Technologicznego pokazuje własne małe roboty Ozoboty i Photony, a Kraina Przyszłości zaprasza wszystkich do wyścigu zdalnie sterowanych pojazdów.

Z kolei w namiocie Klubu Astronomicznego Almukantarat dowiedzieć się można, jak poszukuje się planet pozasłonecznych oraz zobaczyć symulowane zaćmienie Słońca i Księżyca. Dodatkowo zostanie rozegrany e-turniej ERC Rover Mechanic Challenge oparty na jedynym na świecie symulatorze naprawy łazików podczas misji na Marsa.

Relacji z wydarzenia towarzyszy studio komentatorskie prowadzone przez Piotra Koska z największego astronomicznego programu internetowego „Astrofaza”. Jego rozmówcami będą m.in. Louise Hamlin – inżynier centrum badawczego JPL w NASA, Pete Worden – były dyrektor NASA Ames oraz szef Breakthrough Prize Foundation, fundacji założonej m.in. przez Stephena Hawkinga, Maria Antonietta Perino – szefowa zaawansowanych projektów eksploracji w Thales Alenia Space oraz Artemis Westenberg – prezes organizacji pozarządowej Explore Mars. Do współpracy przy ERC 2020 zaprosiliśmy długoletnich ambasadorów naszych zawodów, jak i światowej sławy ekspertów, którzy na wrześniowych finałach chcieli pojawić się już dawno, ale ich napięte kalendarze utrudniały przyjazd do Polski. W tym roku, dzięki nowej formule wreszcie mamy okazję z nimi porozmawiać – mówi Łukasz Wilczyński z Europejskiej Fundacji Kosmicznej, głównego organizatora zawodów ERC.
Część prezentacji i warsztatów odbędzie się w strefie namiotów na Politechnice Świętokrzyskiej, natomiast prelekcje popularnonaukowe, wykłady ze specjalnymi gośćmi, a także pokazy filmów będą dostępne wyłącznie online. Pełny program Strefy Pokazów Naukowo-Technologicznych dostępny jest na stronie internetowej ERC.

- Przypomnijmy. W zeszłym roku zawody ERC śledziło ponad 100 tysięcy osób i liczymy, że w tej edycji uda nam się pobić ten rekord – dodaje Łukasz Wilczyński.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kielce.naszemiasto.pl Nasze Miasto