II Festiwal Wiatru w Kielcach - będzie mnóstwo atrakcji. Zobacz szczegółowy program

OPRAC.:
Redakcja Polska Press
Redakcja Polska Press
Pixabay
Niemal 30 różnych imprez znalazło się w programie drugiej edycji Festiwalu Wiatru, który Miasto Kielce wraz z partnerami organizuje w dniach 16 - 25 września 2022 roku. Na mieszkańców i turystów czeka mnóstwo atrakcji, między innymi Aeropiknik, regaty żeglarskie, „HOLY - Święto kolorów”, spektakle, koncerty, pokaz mody, rozmaite warsztaty, konkursy czy też gra terenowa.

„Wieje jak na dworcu w Kielcach” - to znane od lat w całym kraju powiedzenie, które Miasto Kielce chcemy wykorzystywać do promocji stolicy Świętokrzyskiego i przełamywać negatywny wydźwięku stereotypu. - Wystarczy trochę dystansu i pokazanie, że kielczanie potrafią na siebie spojrzeć z przymrużeniem oka. Potrafią się też bawić! - przekonują organizatorzy drugiej edycji Festiwalu Wiatru. W ramach wydarzenia przygotowano mnóstwo atrakcji.

Początek festiwalu w piątek, 16 września. Tego dnia odbędą się wystawa plenerowa fotografii na flagach pt. „Trochę przyjemności” w Ogrodzie Botanicznym oraz spektakl „Kopciuszek” w wykonaniu Kieleckiego Teatru Tańca.

Dzień później „Aeropiknik” na terenie przy Politechnice Świętokrzyskiej i loty balonem na uwięzi, prezentacja nietypowych latawców, makiet samolotów oraz konkursy.

W niedzielę, 18 września na Dworcu Autobusowym odbędzie się pokaz „Mody Zwiewnej” połączony z wystawą makram i pokazami szkoły tańca CHA-CHA.

W ramach Festiwalu odbędą się też dwa konkursy: fotograficznym pt. „Wiecz(trz)ne Kielce” (zgłoszenia cdo 11 września) oraz „Na najbardziej spektakularny latawiec” (konkurs dla szkół i przedszkoli, zgłoszenia do 14 września, wielki finał 23 września na Rynku w Kielcach).

Nie zabraknie też sportowych emocji. W środę, 21 września „Lekkoatletyka z Wiatrem” oraz „Wysokie Loty” - turniej w piłce nożnej na obiektach sportowych Politechniki Świętokrzyskiej, w czwartek, 22 września „Dzień z Łukiem” i Zawody Łucznicze o Puchar Prezydenta Kielc na terenie Klubu Sportowego Stella, w sobotę, 24 września Regaty Żeglarskie na Zalewie Kieleckim. Tego dnia na terenie przystani żeglarskiej na uczestników Pikniku Rodzinnego „Wiatr w żagle” czekają zabawy, pokazy wielkich baniek, konkursy i liczne atrakcje. Jedną z nich będzie event „HOLI - Święto Kolorów”, największa w Polsce trasa robiącego furorę na całym świecie festiwalu z proszkami Holi.

Bardzo interesująco zapowiada się wykład otwarty dla młodzieży pt. "Zdarzenia ekstremalne i ponadprzeciętne z udziałem wiatru", który odbędzie się w czwartek, 22 września na Uniwersytecie Jana Kochanowskiego. W programie także inne atrakcje, jak oglądanie rafy koralowej, obserwatorium astronomicznego czy mobilnego laboratorium.

PROGRAM

W ramach wydarzenia Urząd Miasta Kielce organizuje konkurs fotograficzny „Wiecz(trz)ne Kielce. Zgłoszenia do 18 września. Na zwycięzców czekają atrakcyjne nagrody.

Powstanie ponadto „Kieleckiej Mapy Wiatru” - edycja 2022 r., którą przygotuje dr Katarzyna Stokowiec z Politechniki Świętokrzyskiej.

16 września 2022 r. (piątek)

 • Wernisaż plenerowej wystawy fotografii pt. „Trochę przyjemności” - 14:00, Ogród Botaniczny (wstęp płatny - bilet do Ogrodu Botanicznego); 15 fotografii różnych artystów na flagach zawieszonych na kijach bambusowych wbitych w grunt. Wystawa organizowana we współpracy z Biurem Wystaw Artystycznych w Kielcach. Zrodziła się z potrzeby bycia z przyjaciółmi, tęsknoty za rozmowami w szerszym ich gronie, wymiany dobrej energii i przepływu inspirujących myśli. Autorami prac są: Wojciech Beszterda, Paweł Dusza, Waldemar Jama, Katarzyna Kryńska, Stanisław Kulawiak, Jerzy Łapinski, Katarzyna Łata, Joanna Nowicka, Patrycja Pawęzowska, Zbigniew Podsiadło, Teresa Solarz, Magdalena Wdowicz, Danuta Węgiel, Stanisława Zacharko i Andrzej Zygmuntowicz. Jej kuratorem jest Katarzyna Łata.
 • Spektakl pt. „Kopciuszek” - uroczyste otwarcie II Festiwalu Wiatru - 18:00, Duża Scena Kieleckiego Teatru Tańca (wstęp płatny - rezerwacja biletów w kasie KTT: tel. +41 361 27 46)

17 września 2022 r. (sobota)

 • Zwiedzanie wystawy CHRONOS pod hasłem „WIETRZNIAŃSKA podróż w czasie”: 11:00-16:00, Centrum Geoedukacji - zwiedzanie wystawy stałej poświęconej dziedzictwu geologicznemu Gór Świętokrzyskich połączone z seansem w kinie-kapsule czasu. Do wyboru 3 formy zwiedzania*: zwiedzanie indywidualne bez przewodnika*, zwiedzanie z wirtualnym przewodnikiem (dostępne po zeskanowaniu QR kodu)*, zwiedzanie w formie gry terenowej po wystawie MISJA CHRONOS (skierowane do rodzin z dziećmi)*; bezpłatne wejścia na wystawę dla osób indywidualnych odbywają się co godzinę, dla grup zorganizowanych o godz. 9.00 lub 11.00. *Ostatnie wejście na wystawę odbywa się na godzinę przed zamknięciem. Wymagana rezerwacja za pośrednictwem Internetowego Systemu Rezerwacji (http://centrum-geoedukacji.pl/rezerwacja/)
 • Warsztaty familijne „Zrób to z wiatrem...” - 11:00-16:00, Centrum Geoedukacji: w holu głównym Centrum Geoedukacji stanowiska warsztatowe do samodzielnego wykonywania wietrznych doświadczeń i gadżetów: m.in. paleo-wiatraczki papierowe, wietrzna piaskownica, wietrzny tor przeszkód
 • AEROPIKNIK - Gry i zabawy lotnicze - 13:00-19:00, teren zielony przy Politechnice Świętokrzyskiej: loty na uwięzi balonem, prezentacja hangaru pneumatycznego, udostępnienie żyroskopu, przeprowadzenie konkursu lotów modeli szybowców, symulator lotów balonem wraz z instruktorem, symulator szybowca, prezentacja makiet samolotów, prezentacja i udostępnienie nietypowych latawców, prezentacja modeli na uwięzi oraz rakiety wodnej i pneumatycznej. Na terenie imprezy stanie ponadto stoisko promocyjne Politechniki Świętokrzyskiej i bolid elektryczny. Organizator - Urząd Miasta Kielce
 • „Ciśnienie a równowaga w przyrodzie” warsztaty familijne - 13:00, Energetyczne Centrum Nauki Kieleckiego Parku Technologicznego (warsztaty będą organizowane w dniach 17-25 września, wejście biletowane, informacje na www.ecn.kielce.pl)
 • „Wiatromierzenie” rodzinne warsztaty plastyczne - 14.00, Muzeum Zabawek i Zabawy w Kielcach
 • „Chodź na słówko” - spektakl Teatru Lalki i Aktora „Kubuś”, im. Stefana Karskiego w Kielcach, 16:00 (wejście biletowane)
 • „Wieje od Łysicy” - ekspozycja lalek Teatru Lalki i Aktora „Kubuś”, czynna w godz. 14:00-18:00 w sali prób: atrakcją tej ekspozycji będzie możliwość sfotografowania się z czarownicami z przedstawień „Kubusia”

18 września 2022 r. (niedziela)

Zwiewny Wieczór z modą, tańcem i makramami - 17:00, Dworzec Autobusowy w Kielcach: pokaz kolekcji kieleckiej projektantki Ewy Łukawskiej oraz suknie malarki, plastyka i pedagoga, na co dzień instruktora DK Zameczek, Barbary Żelaznej; w roli modelek m.in. panie z Klubu Modnej Babeczki, pokazy tańca w wykonaniu Szkoły Tańca Cha-Cha oraz wystawa makram. Organizator - Urząd Miasta Kielce

19 września 2022 r. (poniedziałek)

WIETRZNA GRA
Warsztaty makramowe - 17.00-19.00, Punkt Promocji Kielc na Dworcu Autobusowym w Kielcach: naukę wyplatania makram poprowadzi Stowarzyszenie Przystań dla Sztuki (warsztaty płatne, rezerwacja pod nr tel. +48 888 465 866)

21 września 2022 r. (środa)

 • „Lekkoatletyka z Wiatrem” - 10.00-14.00, obiekty sportowe Politechniki Świętokrzyskiej, al. 1000-lecia PP 11 (przy Galerii Echo): konkurencje indywidualne (bieg na 100 metrów z wiatrem i pod wiatr, bieg na 400 metrów, skok w dal, pchnięcie kulą) oraz klasyfikacja wielobojowa liczona według punktacji tabel wielobojowych. Impreza adresowana do młodzieży szkół ponadpodstawowych. Zgłoszenia należy nadsyłać do 16.09.2022r na adres [email protected] Organizator - Politechnika Świętokrzyska
 • „Wysokie Loty” - turniej w piłce nożnej, 10.00-14.00, obiekty sportowe Politechniki Świętokrzyskiej, al. 1000-lecia PP 11 (przy Galerii Echo): zespoły 11 osobowe. Impreza adresowana do młodzieży szkół ponadpodstawowych. Zgłoszenia należy nadsyłać do 16.09.2022 r. na adres e-mail: [email protected] Organizator - Politechnika Świętokrzyska

22 września 2022 r. (czwartek)

 • „Zdarzenia ekstremalne i ponadprzeciętne z udziałem wiatru” wykład otwarty (45 min.) prof. dr. hab. Marka Jóźwiaka na Uniwersytecie Jana Kochanowskiego - 10.00, Wydział Nauk Ścisłych i Przyrodniczych UJK, w Auli B1 budynku G przy ulicy Uniwersyteckiej 7: uczestnicy wykładu będą mogli ponadto poznać atrakcje znajdujące się w kompleksie Wydziału Nauk Ścisłych i Przyrodniczych UJK, takie jak rafa koralowa, obserwatorium astronomiczne czy mobilne laboratorium. Limit osób na wykładzie - 160. Wykład dla uczniów szkół ponadpodstawowych. Obowiązują zapisy, zgłoszenia przyjmowane są do piątku, 16 września na adres: [email protected]
 • „Dzień z Łukiem” Łucznicze Zawody Sportowe o Puchar Prezydenta Kielc - 16:00, organizator: Klub Sportowy Stella, ul. Krakowska 374 Kielce: impreza odbędzie się pod opieką aktualnych medalistów Polski KS Stella. W zawodach mogą brać udział osoby chętne w wieku szkolnym z Kielc. Rywalizacja będzie się odbywać w grupach zaawansowanych i początkujących wśród dziewcząt i chłopców, zapisy na zawody prowadzone są do 20.09
 • Festiwal jazzowy Memorial to Miles - Targi Kielce Jazz Festiwal - 19:00 Mała Scena KCK, wstęp wolny: 19:00 - „Co ja tu robię? Miles Davis” - film dokumentalny, 20:00 - Breaking Funk

23 września 2022 r. (piątek)

 • Finał konkursu na „Najbardziej Spektakularny Latawiec” -10:00, Rynek: spotkanie z udziałem wszystkich zgłoszonych do konkursu zespołów m.in. z kieleckich przedszkoli i szkół podstawowych połączone z prezentacją wykonanych prac oraz wybraniem przez Komisję Konkursową tych najpiękniejszych i wręczeniem pucharów przez Prezydenta Kielc. Uroczystość artystycznie ubarwią wokaliści z Młodzieżowego Domu Kultury. Organizator - Urząd Miasta Kielce
 • Rozstrzygnięcie konkursu fotograficznego „Wiecz(trz)ne Kielce” -13:00, Urząd Miasta Kielce, sala Urzędu Stanu Cywilnego, Rynek: uroczyste spotkanie z uczestnikami konkursu połączone z wręczeniem nagród zwycięzcom. Konkurs kierowany jest do dzieci, młodzieży oraz osób dorosłych z całej Polski. Organizator - Urząd Miasta Kielce
 • Festiwal jazzowy Memorial to Miles - Targi Kielce Jazz Festiwal - 19:00, Duża Scena KCK: Kasia Pietrzko Trio, 20:30 - Tomasz Dąbrowski & The Individual Beings (bilety 69 zł)

24 września 2022 r. (sobota)

 • „Z wiatrem historii przez Kielce” spacer historyczny, na który zainteresowanych poprowadzi Leszek Dziedzic, pracownik Muzeum Historii Kielc - zbiórka o 11.00 przed Urzędem Miasta Kielce
 • Festyn rodzinny „Wiatr w Żagle” - Przystań żeglarska nad Zalewem Kieleckim: 12.00-15.00 - Regaty Żeglarskie o Puchar Prezydenta Kielc organizowane przez Uczniowski Klub Sportowy „Zalew Kielce” oraz liczne atrakcje, m.in. bezpłatne rowery wodne i kajaki, animacje, tańce, gry i zabawy sportowe, zajęcia plastyczne, konkursy z nagrodami, stoiska promocyjne.

Na stoisku Wodociągów Kieleckich woda z saturatora oraz wata cukrowa.

Na stoisku MPEC dzieci, poprzez zabawę będą się mogły nauczyć, jak korzystać z energii - przede wszystkim cieplnej. Będzie tam na nich czekać do pomalowania rysunek w dużym formacie przedstawiający Miasteczko OZE. Dorośli będą mogli porozmawiać o wszystkim, co jest związane z dostarczaniem ciepła na terenie Kielc. Ponadto leżaki - strefa chilloutu, kącik dla dzieci: rebusy, puzzle, kolorowanki, labirynty, quizy i krzyżówki ciepłownicze - upominek za poprawne rozwiązanie łamigłówek ciepłowniczych.

Na stanowisku plenerowym Straży Miejskiej zostaną zaprezentowane najlepsze prace plastyczne młodych uczniów kieleckich placówek oświatowych pn. „Wiatrak na Wietrze”. Ponadto plenerowe gry i zabawy sportowe dla najmłodszych.

Na stoisku MOSiR prowadzone będą gry i zabawy sportowe.

Organizatorzy tej części festynu: Urząd Miasta Kielce i Uczniowski Klub Sportowy „Zalew Kielce”

 • - 15.00-18.00 - Holi - Święto Kolorów - to największa w Polsce trasa robiącego furorę na całym świecie festiwalu z proszkami Holi. Ogólnodostępne i nieodpłatne wydarzenie artystyczno-sportowe, impreza skierowana do wszystkich, bez wyjątków, bez ograniczeń wiekowych! Poczuj magię zabawy, obrzucaj się kolorowymi proszkami holi ze swoimi znajomymi. Baw się i tańcz przy muzyce DJów. Proszki holi są w pełni naturalne, wyprodukowane z talku, mąki kukurydzianej i naturalnych barwników spożywczych. Zmywalne wodą. Posiadają certyfikaty świadczące o przebadaniu ich pod kątem norm unijnych. Są nietoksyczne i przyjazne dla skóry oraz biodegradowalne. Organizator - Urząd Miasta Kielce, partner - Whiteclock Sp. z o.o.
 • Spektakl „Teściowe wiecznie żywe” Jakuba Zindulki - spektakl przedpremierowy Teatru TeTaTeT, scena kameralna KCK, godz. 16.00; reżyseria: Mirosław Bieliński; powiew czeskiego humoru (impreza biletowana), szczegóły na stronie: teatrtetatet.pl
 • Festiwal jazzowy Memorial to Miles - Targi Kielce Jazz Festiwal: 18:00, Duża Scena KCK: Labirynt ’22 (Bergeron / Gembalski / Buczek / Majchrzak), 20:00 - Anna Maria Jopek & Piotr Wojtasik Quintet (bilety 99 zł)

25 września 2022 r. (niedziela)

 • Spektakl „Teściowe wiecznie żywe” Jakuba Zindulki - prapremiera polska Teatru TeTaTeT, scena kameralna KCK, godz. 16.00; reżyseria: Mirosław Bieliński; powiew czeskiego humoru; (impreza biletowana) szczegóły na stronie: teatrtetatet.pl
 • 18:00 (Duża Scena KCK, bilety 99 zł) - Festiwal jazzowy Memorial to Miles - Targi Kielce Jazz Festiwal: 18:00 - Young Power New Edition, 20:00 - Mino Cinelu

Ponadto imprezy trwające przez cały Festiwal Wiatru:

 • WIETRZNA GRA - rezerwat przyrody Wietrznia: gra terenowa w najbardziej wietrznym rezerwacie kieleckim; podczas samodzielnych spacerów będzie można poznać najciekawsze walory rezerwatu Wietrznia w nietypowy sposób - wykonując określone zadania i pytania; realizacja gry w terenie odbywa się we własnym zakresie, godzinę gry uczestnicy mogą dobierać sobie dowolnie. Pomysłodawca - Geonatura Kielce
 • Zwiedzanie wystawy CHRONOS pod hasłem „WIETRZNIAŃSKA podróż w czasie”: 11:00-16:00, Centrum Geoedukacji - zwiedzanie wystawy stałej poświęconej dziedzictwu geologicznemu Gór Świętokrzyskich połączone z seansem w kinie-kapsule czasu. Do wyboru 3 formy zwiedzania*: zwiedzanie indywidualne bez przewodnika*, zwiedzanie z wirtualnym przewodnikiem (dostępne po zeskanowaniu QR kodu)*, zwiedzanie w formie gry terenowej po wystawie MISJA CHRONOS (skierowane do rodzin z dziećmi)*; bezpłatne wejścia na wystawę dla osób indywidualnych odbywają się co godzinę, dla grup zorganizowanych o godz. 9.00 lub 11.00. *Ostatnie wejście na wystawę odbywa się na godzinę przed zamknięciem. Wymagana rezerwacja za pośrednictwem Internetowego Systemu Rezerwacji (http://centrum-geoedukacji.pl/rezerwacja/)
 • Warsztaty familijne „Zrób to z wiatrem...” - 11:00-16:00 Centrum Geoedukacji: w holu głównym Centrum Geoedukacji stanowiska warsztatowe do samodzielnego wykonywania wietrznych doświadczeń i gadżetów: m.in. paleo-wiatraczki papierowe, wietrzna piaskownica, wietrzny tor przeszkód
 • „Ciśnienie a równowaga w przyrodzie” warsztaty familijne - 13.00, Energetyczne Centrum Nauki Kieleckiego Parku Technologicznego (wejście biletowane, informacje na www.ecn.kielce.pl)
 • „Trochę przyjemności” wystawa plenerowa fotografii na flagach - 10:00-18:00, Ogród Botaniczny, ostatnie wejście godzinę przed zamknięciem (wstęp płatny - bilet do Ogrodu Botanicznego); 15 fotografii różnych artystów na flagach zawieszonych na kijach bambusowych wbitych w grunt

CZYTAJ WIĘCEJ O FESTIWALU

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

kup najtaniej

Sony

Sony Xr-55X90S

4 249,00 zł

kup najtaniej

Samsung

Samsung QE75Q77B

6 495,00 zł

kup najtaniej

Samsung

Samsung UE50AU7192

1 999,00 zł

kup najtaniej

Sony

Sony KD-32W800

1 359,00 zł

kup najtaniej

Thomson

Thomson 43UG6300

1 170,00 zł

kup najtaniej

Philips

PHILIPS 65PUS7556

2 577,99 zł
Materiały promocyjne partnera

Z Gwiazdami - Marcin Możdżonek - zajawka

Komentarze 1

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość
6 września, 17:36, Paula:

🍓Cześć) Mam na imię Paula i mam 24 lata) Jestem aspirującą sех modelką 18 ) Lubię być fotografowana nаgo) Proszę oceniać moje zdjęcia na 👉 https://ja.cat/id376890

Takie aspiracje to nie aspiracje , Di Caprio mawia że więcej niż 25 lat to już stara rura 😉. Zostało ci mało czasu na karierę.

Wróć na kielce.naszemiasto.pl Nasze Miasto
Dodaj ogłoszenie