Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

W Kielcach będzie więcej pojemników na elektrośmieci. Z tych odpadów po przetworzeniu powstają łaziki marsjańskie, ule, czy szachy

Agata Kowalczyk
Agata Kowalczyk
Do takich pojemników  można wrzucać baterie i drobne elektrośmieci.
Do takich pojemników można wrzucać baterie i drobne elektrośmieci. Urząd Miasta Kielce
W Kielcach przybędzie pojemników, do których można wrzucać zużyte baterie i drobny sprzęt elektryczny czy elektroniczny. Elektrośmieci to najbardziej szkodliwe odpady dla środowiska, dlatego władze miasta chcą ułatwić mieszkańcom ich zbieranie.

Obecnie w Kielcach mamy 24 czerwone pojemniki, do których można wrzucać niepotrzebny, drobny sprzęt elektryczny i zużyte baterie. Jak zapewniała podczas konferencji prasowej w czwartek, 8 września są one ustawione w miejscach, gdzie kielczanie najczęściej chodzą, na przykłada przy osiedlowych pawilonach.

- Chcemy ułatwić mieszkańcom prawidłową segregację, bo wiele osób ma problem, gdzie wyrzucać elektrośmieci, zwłaszcza zużyte baterie. Mamy sygnały, że trafiają one do zwykłych śmieci a to jest najbardziej szkodliwy dla środowiska odpad. Elektrośmieci zawsze można oddać za darmo do PSZOK przy ulicy Peryferyjnej, ale wożenie tam baterii mija się z celem – mówiła Agata Wojda - Chcemy ułatwić oddawanie takich odpadów jak najbliżej domu.

W ramach projekt Elektryczne Śmieci, który jest realizowany wspólnie przez miasto MB Recycling, Fundację Odzyskaj Środowisko oraz RLG Relectra Polska w Kielcach zostanie ustawionych kolejnych siedem czerwonych pojemników.
Do czerwonych pojemników zlokalizowanych we wszystkich dzielnicach miasta powinny trafiać małogabarytowe zużyte sprzęty elektryczne i elektroniczne, jak na przykład suszarki, loków i prostownice do włosów, tostery, zabawki, zegarki, tostery, aparaty fotograficzne, telefony komórkowe, laptopy, ciśnieniomierze, baterie.

- Wychodząc naprzeciw potrzebom kielczan, w mieście jest coraz więcej czerwonych pojemników na elektryczne śmieci o wielkości do 50 centymetrów. Dzięki nowym lokalizacjom każdy może wyrzucić elektroodpad w drodze do pracy, sklepu, szkoły czy na uczelnię. Warto podkreślić, że czerwone pojemniki przeznaczone są na małe elektrośmieci – wszystko to, co działało na prąd lub baterie – podkreśla Robert Magolon, pełnomocnik zarządu do spraw Projektu Elektryczne Śmieci.

Stara pralka, zużyta lodówka, nieużywane od lat elektronarzędzia również powinny trafić także do recyklingu. Oprócz PSZOKu, można je oddać do profesjonalnego zakładu przetwarzania MB Recycling dzwoniąc na infolinię 572 102 102 lub wypełniając formularz online.

- Jest to niezwykle wygodne rozwiązanie, które nie wymaga podejmowania żadnego wysiłku. Wystarczy kilka chwil, by umówić darmowy odbiór dużych elektrośmieci wprost z domu lub firmy” – precyzuje Malwina Szwarc, koordynator Projektu Elektryczne Śmieci. Z części materiałów odzyskanych w trakcie recyklingu elektrycznych śmieci powstają unikatowe ule, szachy, czy łaziki marsjańskie.

Łaziki marsjańskiej z recyklingu, które wykonali studenci z Politechniki Świętokrzyskiej będzie można zobaczyć podczas rozpoczynających w Kielcach zawodów tych maszyn. Ule z recyklingu również znajdują się na dachu tej uczelni, a kolejne pasieki będą rozstawiane w Kielcach w ramach współpracy z firmą MB Recycling, Fundacją Odzyskaj Środowisko oraz RLG Relectra.

Wszystkie elektrośmieci małe i duże, które trafią do kieleckiej firmy MB Recycling zostaną przetworzone w bezpieczny dla środowiska sposób.

Projekt „Elektryczne śmieci” to również działania edukacyjne.
- Zapraszam wszystkie szkoły z Kielc do udziału w akcji „Polska Stolica Recyclingu”. Zadaniem placówek będzie zorganizowanie na swoim terenie zbiórki elektrycznych i elektronicznych śmieci. Do wygrania jest między innymi 50 tysięcy złotych – podkreśla Krzysztof Kieszkowski prezes Fundacji Odzyskaj Środowisko.

Elektrośmieci są nie tylko źródłem surowców wtórnych. Mieszkańcy Kielc w ubiegłym roku na wystawie w Centrum Geoedukacji mogli przekonać się, że można je wykorzystać także do tworzenia sztuki i ogrodów w szkle.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wielki Piątek

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kielce.naszemiasto.pl Nasze Miasto