Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kolejny dzień European Rover Challenge na Politechnice Świętokrzyskiej w Kielcach. Zobacz na zdjęciach, co się działo

Anna Gwóźdź
Anna Gwóźdź
Wideo
od 16 lat
Sobota, 10 września to drugi dzień European Rover Challenge, podczas którego specjaliści z zakresu robotyki i kosmonautyki spotykają się z ludźmi, by powiedzieć im co nieco o planetach i wszechświecie. Dzisiejszy dzień nosił nazwę "Księżyc". Zobaczcie zdjęcia z wydarzenia.

Niektórzy mogliby pomyśleć, że łazik marsjański nie da sobie rady w deszczu. Wszak na Czerwonej Planecie prawie nie ma atmosfery, a więc i ulew. Nic bardziej mylnego! W kolejnym dniu ósmej edycji European Rover Challenge pod nazwą "Księżyc" nie zabrakło atrakcji dla odwiedzających. Stoiska przeniesiono do budynku Politechniki Świętokrzyskiej. Łaziki dzielnie pracowały na terenie utworzonego toru marsjańskiego, tyle, że pod bezpieczną osłoną namiotów, by nie spadła na nie chociażby kropelka wody.

Na auli podsumowano pierwszy dzień zmagań łazików, wygłoszono prelekcję o zamieszkaniu na Księżycu, zaprezentowano sylwetkę postaci śląskiej astronom Marii Kunic i opowiedziano o różnicach pomiędzy marsjańskimi, a księżycowymi łazikami. Popularyzator nauki, Rafał Grabiański opowiedział o zbudowaniu i funkcjach sławnego Teleskopu Jamesa Webba, specjaliści poruszali kwestię sztuki związanej z kosmosem.

A co mogliśmy zobaczyć w Strefie Inspiracji? Prezentowano między innymi robo-ramię, które może być wykorzystywane podczas trudnych prac budowlanych lub przy działaniach niebezpiecznych dla człowieka. Jedno ze stoisk oferowało zajęcie dla najmłodszych fanów kosmosu w postaci zbudowania balonów stratosferycznych oraz własnej rakiety i wystrzelenia jej w niebo. Prezentowano roboty przypominające czworonożne zwierzęta. Wystawcy pokazali nam też specjalny program, który za pomocą kamery mierzy puls.

Porozmawialiśmy z przedstawicielką Polskiej Agencji Kosmicznej. Dyrektor Departamentu Strategii i Współpracy Międzynarodowej, doktor Aleksandra Bukała opowiedziała o udziale Agencji w European Rover Challenge. - Wydarzenie z jednej strony popularyzuje tematykę kosmosu. Skierowane jest do dorosłych i dzieci. Oprócz tego podczas zawodów łazików marsjańskich, w których uczestniczą studenci staramy się znaleźć kandydatów do zbudowania przyszłej kadry sektora. Skonstruowane przez nich roboty są na prawdę zaawansowane technologicznie i mogą wykonywać wiele skomplikowanych zadań. Informujemy tu odwiedzających o różnych zastosowaniach sektora kosmicznego. Budowane przez nas satelity służą informowaniu w wielu dziedzinach. Wiele osób uważa, że jeśli to satelita to dane z niej przydają się tylko w eksploracji kosmosu. Dzięki nim możemy lepiej zarządzać gospodarką wodną, leśną czy rolnictwem - powiedziała Aleksandra Bukała. Zapytaliśmy żartobliwie czy możliwe jest życie na innej planecie. - Nie tylko jest możliwe, ale jesteśmy już w bardzo zaawansowanym stadium prac. Kosmonauci z Misji Artemis w 2025 polecą na Księżyc. Będą chcieli doprowadzić do stałej obecności człowieka na Księżycu. Różni się to od misji Apollo 11 z 1969 roku. Teraz celem jest zbudowanie stacji orbitalnej "Gateway" czyli "Brama", która zastąpi stację kosmiczną, ale już nie na orbicie Ziemi, a wokół naszego Ziemskiego Satelity - dodała przedstawicielka Polskiej Agencji Kosmicznej.

Zobacz zdjęcia z drugiego dnia zawodów łazików marsjańskich na Politechnice Świętokrzyskiej

Zobacz także relację z pierwszego dnia zawodów

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kielce.naszemiasto.pl Nasze Miasto