Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kandydaci na prezydenta Kielc w wyborach samorządowych 2024. Bursztein, Cyrański, Chłodnicki, Suchański, Wojda. Kim są, co robią?

Damian Wiśniewski
Damian Wiśniewski
Oto kandydaci, którzy wystartują 7 kwietnia w wyborach na prezydenta Kielc. Prezentacja kandydatów w kolejności alfabetycznej na kolejnych zdjęciach.
Oto kandydaci, którzy wystartują 7 kwietnia w wyborach na prezydenta Kielc. Prezentacja kandydatów w kolejności alfabetycznej na kolejnych zdjęciach.
Wybory samorządowe odbędą się 7 kwietnia 2024 roku, w poniedziałek 12 lutego zakończyła się rejestracja komitetów wyborczych. O stanowisko prezydenta Kielc będzie walczyć pięciu oficjalnych już kandydatów, wiele wskazuje, że będzie szósty. Kim są, co robią? Prezentujemy ich w tym tekście.

Kandydaci na prezydenta Kielc w wyborach samorządowych 2024

W poniedziałek 12 lutego zakończyła się rejestracja komitetów wyborczych przed wyborami samorządowymi, które odbędą się 7 kwietnia 2024 roku. To oznacza, że w wyborach na prezydenta mogą wystartować już tylko kandydaci mający zarejestrowany komitet - na szczeblu regionalnym lub krajowym. Jeśli chodzi o wszystkie komitety ostateczny termin zgłoszenia kandydata na prezydenta, wójta, burmistrza to 14 marca 2024 roku, godzina 16.

Kandydaci na prezydenta Kielc

W Kielcach na dzień 15 marca jest siedmiu kandydatów na prezydenta, którzy potwierdzili swój udział. Maciej Bursztein wystartuje jako kandydat Stowarzyszenia Przyjazne Kielce, którego niedawno został prezesem. Agata Wojda jest kandydatką Platformy Obywatelskiej. Kamil Suchański wystartuje z komitetu Suchański Bezpartyjni Koalicja dla Kielc. Przedsiębiorca i były poseł Koalicji Obywatelskiej, Adam Cyrański, jest kandydatem Trzeciej Drogi. Kandydatem Lewicy został też Marcin Chłodnicki, wiceprezydent Kielc, kandydatem Prawa i Sprawiedliwości jest Marcin Stęoniewski. Jako ostatnia zarejestrowała się Agata Marjańska, kandydatka komitetu Razem dla Kielc.

Oto oficjalni kandydaci na prezydenta Kielc w wyborach 2024 bez tajemnic

Aż 7 komitetów do Rady Miasta Kielce

Z ogłoszeniem swojego kandydata lub ewentualnym poparciem któregoś z już zgłoszonych czeka Prawo i Sprawiedliwość. Wiele wskazuje na to, że jednego z kandydatów poprze Konfederacja. Jeśli chodzi o Radę Miasta to szykuje się bardzo ciekawa rywalizacja. Oprócz komitetów, którzy mają kandydatów na prezydenta na pewno swoje listy do Rady Miasta wystawi Prawo i Sprawiedliwość ale także Komitet Wyborczy Wyborców Razem dla Kielc. Jego pełnomocnik, znana działaczka społeczna i przedsiębiorczyni, Agata Marjańska informuje ,że nie będą wystawiali kandydata na prezydenta ale powalczą o Radę Miasta.

Bogdan Wenta zrezygnował z ponownego startu

W ostatnich wyborach samorządowych, w 2018 roku, prezydentem Kielc został Bogdan Wenta z Projektu Świętokrzyskie Bogdana Wenty - wygrał po drugiej turze, w której rywalizował z ustępującym prezydentem, Wojciechem Lubawskim. Wenta uzyskał wynik 61%. Zdecydował jednak, że w tegorocznych wyborach mnie będzie się ubiegał o reelekcję.

Oto oficjalni kandydaci na prezydenta Kielc w wyborach 2024 bez tajemnic

Tak przedstawialiśmy kandyatów na prezydenta Kielc:

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kielce.naszemiasto.pl Nasze Miasto