Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Jak zmieniała się aleja IX Wieków Kielc? Zobacz archiwalne zdjęcia

OPRAC.:
Tomasz Trepka
Tomasz Trepka
Aleja IX Wieków Kielc Jest jedną z najważniejszych ulic w centrum. Obecnie przechodzi gruntowną przebudowę
Aleja IX Wieków Kielc Jest jedną z najważniejszych ulic w centrum. Obecnie przechodzi gruntowną przebudowę
Jest jedną z najważniejszych ulic w centrum Kielc. Zdjęcia z okresu poprzedzającym budowę oraz te dokumentujące jej powstanie pokazują, jak ważne zmiany zachodziły w śródmieściu obecnej stolicy województwa świętokrzyskiego.

Tak zmieniała się Aleja IX Wieków Kielc

Aleja IX Wieków Kielc jest stosunkowo "młodą" ulicą. Została wytyczona i wybudowana na przełomie lat. 60 i 70. XX wieku. Nazwę nadano w związku z obchodami 900-lecia Kielc.

Warto zaznaczyć, że zanim wspomniana arteria powstała, na jej terenie znajdowało się m.in getto.

Obecnie przy ulicy znajdują się ważne budynki administracji publicznej: Świętokrzyski Urząd Wojewódzki oraz Urząd Marszałkowski Województwa Świętokrzyskiego. Cennymi zabytkami są kościół świętego Wojciecha oraz budynek dawnej synagogi.

Obecnie ulica przechodzi gruntowną przebudowę i rewitalizację.

Inwestycja jest I etapem projektu rewitalizacji budynku dawnej synagogi. Docelowo to miejsce ma zostać zagospodarowane na centrum pojednania i dialogu, gdzie będą się odbywać spotkania i wydarzenia nawiązujące do idei europejskich. Wyzwaniem jest samo usytuowanie budynku i konieczność zapewnienia do niego funkcjonalnego dojścia. Dlatego projekt przewiduje zaaranżowanie pasa zieleni między al. IX Wieków Kielc jako przestrzeni wprowadzającej do budynku. Zielona przestrzeń ma pełnić funkcję komunikacyjną i chwilowego wypoczynku, a w II etapie realizacji zostać uzupełniona o funkcję edukacyjną. W ramach inwestycji zostanie nasadzona nowa roślinność zmieni się ukształtowanie terenu, mające na celu odgrodzenie całego obszaru od intensywnego ruchu ulicznego, a także wytłumienie hałasu miasta. Pojawią się tam wysokie drzewa, żywopłoty, trawy ozdobne, zostaną zaaranżowane ścieżki z nawierzchnią wodoprzepuszczalną. Ścieżki spacerowe zostaną oświetlone, podświetlenia zostaną także wprowadzone jako podkreślenia nowych nasadzeń. Pojawią się elementy małej architektury (ławki, kosze, stojaki rowerowe, słupy wejściowe)

- czytamy na stronie Urzędu Miasta w Kielcach.

Zobacz zdjęcia

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Co dalej z cenami sprzętu AGD?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kielce.naszemiasto.pl Nasze Miasto