MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Główne obchody XIII Dnia Judaizmu

IAR/ Ewa Hołubowicz
W Tarnowie odbędą się w tym roku główne obchody XIII Dnia Judaizmu w kościele katolickim w Polsce.

Dzień ten ma być czasem szczególnej modlitwy i refleksji na temat stosunków katolicko-żydowskich oraz pomagać katolikom w odkrywaniu judaistycznych korzeni chrześcijaństwa - przypomina rzecznik episkopatu, ksiądz Józef Kloch.

Ksiądz Kloch przywołuje także słowa Benedykta XVI z ubiegłorocznego spotkania ze wspólnotą żydowską w Wielkim Rabinacie Izraela, kiedy to papież zapewnił, że "Kościół nie zawróci z drogi pojednania między chrześcijanami i Żydami".

Papież Benedykt XVI z okazji dnia pogłębienia i rozwoju dialogu z judaizmem złoży dziś (17.01 o 17.00) wizytę w rzymskiej synagodze. Przed wejściem zatrzyma się przed dwiema tablicami. Jedna z nich upamiętnia łapankę z rzymskim getcie 16 października 1943 roku, po której do obozu w Auschwitz hitlerowcy deportowali ponad tysiąc osób. Benedykta XVI na progu synagogi powita główny rabin Rzymu Ricardo de Segni.

Rzecznik polskiego episkopatu podkreśla, że także podczas głównych obchodów Dnia Judaizmu w Polsce nie zabraknie przedstawicieli Żydów. Jak dodaje - ma to być spotkanie zarówno o wymiarze religijnym jak i kulturowym.

Spotkanie w Tarnowie rozpocznie się o 10.00 otwarciem w auli seminarium duchownego wystawy zatytułowanej "Cmentarze żydowskie i synagogi dawnej Galicji". Na 11.30 - zapowiedziano konferencję prasową.

Po południu, po wspólnej modlitwie, odbędzie się dyskusja panelowa z udziałem przedstawicieli katolików i Żydów. Wezmą w niej udział między innymi Piotr Kadlcik ze Związku Gmin Wyznaniowych Żydowskich w Polsce, naczelny rabin Polski - Michael Schudrich, ambasador Izraela w naszym kraju - Zvi Rav-Ner oraz dwaj hierarchowie katoliccy: biskupi Wiktor Skworc i Mieczysław Cisło.

Główne obchody Dnia Judaizmu zakończy koncert kantora Azi Schwartza z Jerozolimy w auli seminarium duchownego w Tarnowie, z towarzyszeniem Chóru Katedralnego Pueri Cantores Tarnovienses oraz Tarnowskiej Orkiestry Kameralnej. Przyznany też zostanie tytuł Człowieka Pojednania rabinowi dr Alonowi Goshen-Gottsteinowi.

Spotkania z okazji XIII Dnia Judaizmu w kościele katolickim w Polsce zaplanowano w całym kraju.


Tytuł Człowieka Pojednania przyznała rabinowi Alonowi Goshen-Gottsteinowi Polska Rada Chrześcijan i Żydów. Rabin Goshen-Gottstein jest założycielem i prezesem Międzynarodowego Instytutu Eliasza w Jerozolimie, organizacji dialogu międzyreligijnego, grupującej wybitnych przedstawicieli najważniejszych religii świata. Od 1997 roku jest też wykładowcą w Centrum Studiów Myśli Rabinicznej w Beit Morasha College w Jerozolimie.

W czasie swoich pobytów w Polsce rabin Goshen-Gottstein odbył podróż śladami Jana Pawła II i wygłosił wykład o teologii po Auschwitz w Centrum Dialogu i Modlitwy w Oświęcimiu, podczas zjazdu polskich teologów fundamentalnych we wrześniu 2008 roku.

Odwiedził także sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Łagiewnikach, gdzie się modlił.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Studio Euro odc.4 - PO AUSTRII

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kielce.naszemiasto.pl Nasze Miasto