Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kontrowersyjna, zielona inwestycja w Kielcach nabiera kształtów. Widać przebieg nowych alejek do dawnej synagogi

Agata Kowalczyk
Agata Kowalczyk
Przy alei IX Wieków Kielc powstaje kontrowersyjny Ogród Wolności. 


Zobacz zdjęcia>>>
Przy alei IX Wieków Kielc powstaje kontrowersyjny Ogród Wolności. Zobacz zdjęcia>>>Mikołaj Opatowski
Nabiera kształtów jedna z najbardziej kontrowersyjnych zielonych inwestycji w Kielcach, czyli Ogród Wolności budowany między jezdniami alei IX Wieków Kielc przed dawna synagogą. Widać już zarys alejek, a niebawem będzie sadzona okazała zieleń.

Budują alejki Ogrodu Wolności w Kielcach

- Wykonawca jest obecnie w trakcie układania pasów bocznych z kostek granitowych na planowanych ścieżkach. Prowadzone są również prace związane z podbudową pod wodoprzepuszczalną nawierzchnię ścieżek – informuje Marcin Januchta, rzecznik prasowy prezydenta Kielc. - Zakończone zostało układanie linii kablowych instalacji elektrycznych, potrzebnych do oświetlenia tego miejsca. Widać też betonowe konstrukcje ławek.

Główną atrakcją tego miejsca będzie zieleń. - Nasadzenia planowane jeszcze w tym roku o ile pozwolą na to warunki atmosferyczne – dodaje Marcin Januchta. - Zaplanowana roślinność to drzewa, krzewy, byliny oraz trawy ozdobne. Uwagę mieszkańców, w tym kierowców z pewnością zwróci żywopłot ozdobny o wysokości 2 metrów, który zostanie zasadzony wzdłuż krawędzi ulic.

Ogród Wolności ma być gotowy wiosną 2024roku.

Ogród przy alei IX Wieków Kielc z kilkoma funkcjami

Ta nazwa budzi kontrowersje, ponieważ mieszkańcy i część radnych uważa, że budowa ogrodu między jezdniami bardzo ruchliwej ulicy jest wyrzucaniem pieniędzy w błoto, ponieważ nikt nie będzie chciał siedzieć wśród spalin i hałasu, choćby było to piękne miejsce.

Władze Kielc argumentują, że inwestycja ma przede wszystkim zapewnić nowe, ładne i funkcjonalne dojście do dawnej synagogi oraz miejsca do czekania na wejście do niej, gdy budynek zostanie zagospodarowany. W przyszłości w Ogrodzie Wolności pojawia się także elementy edukacyjne.

Inwestycja jest I etapem projektu rewitalizacji budynku dawnej synagogi. Docelowo to miejsce ma zostać zagospodarowane na centrum pojednania i dialogu, gdzie będą się odbywać spotkania i wydarzenia nawiązujące do idei europejskich.

Przed hałasem z alei IX Wieków Kielc ochroni naturalny ekran z iglaków

W Ogrodzie Wolności zostanie nasadzona nowa roślinność. Zaplanowano posadzenie ponad dwóch tysięcy nowych roślin. Pojawi się 25 drzew (jesiony, świdośliwy, gliedyczje, jarząby), ponad 1200 krzewów liściastych (trzmieliny, śnieguliczki, perovskie, tawuły, buki), blisko 60 krzewów iglastych (kosodrzewiny) i ponad tysiąc bylin i traw. Wysokie drzewa utworzą szpaler, który w połączeniu ze zmianą ukształtowania terenu odgrodzą go od intensywnego ruchu ulicznego i wytłumią hałas. Podobna rolę będzie pełnił gęsty żywopłot miasta. Ścieżki spacerowe z nawierzchnią wodoprzepuszczalną zostaną oświetlone, podświetlone zostaną także niektóre atrakcyjne rośliny. Pojawią się elementy małej architektury jak ławki, kosze, stojaki rowerowe i słupy wejściowe.

Powstanie nowe dojście do dawnej synagogi

Zaprojektowane jest nowe wejście na ten teren, od skrzyżowania alei IX Wieków Kielc, Nowego Światu i Pelca powstanie alejka, która będzie prowadziła aż do budynku dawnej synagogi. Dojście od strony północnej, od skrzyżowania z ulicą Warszawską, które teraz funkcjonuje pozostanie.

Ogród Wolności to jeden z projektów zielonej rewitalizacji śródmieścia Kielc. Pozostałe trzy to zazielenienie Rynku, przebudowa ulicy Bodzentyńskiej i placu świętego Wojciecha oraz przebudowa skweru imienia Ireny Sendlerowej przy ulicy Paderewskiego.
Wszystkie cztery inwestycje mają być gotowe wiosną 2024 roku.

od 7 lat
Wideo

META nie da ci zarobić bez pracy - nowe oszustwo

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kielce.naszemiasto.pl Nasze Miasto