Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Europejskie Centrum Edukacji Geologicznej zaprasza w niedzielę

Lidia Cichocka
W niedzielę można zobaczyć wnętrze Centrum, skorzystać z wykładów, pokazów, warsztatów.
W niedzielę można zobaczyć wnętrze Centrum, skorzystać z wykładów, pokazów, warsztatów.
W niedzielę można zobaczyć wnętrze Centrum, skorzystać z wykładów, pokazów, warsztatów. W niedzielę można zobaczyć wnętrze Centrum, skorzystać z wykładów, pokazów, warsztatów.
Otwarte w poniedziałek Europejskie Centrum Edukacji Geologicznej Uniwersytetu Warszawskiego zaprasza na dzień otwarty w czasie którego będzie można nie tylko je zwiedzić, ale także skorzystać ze zorganizowanych specjalnie warsztatów.

Warto to uczynić chociażby z tego względu, że projekt architektów z warszawskiego biura WXCA otrzymał tytuł najlepszego obiektu użyteczności publicznej w Europie na International Property Awards - międzynarodowym konkursie dla specjalistów rynku nieruchomości mieszkaniowych i komercyjnych z całego świata. ECEG będzie też reprezentować Europę na światowym etapie konkursu.

Realizacja tego projektu - stworzenia w Chęcinach nowego ośrodka Uniwersytetu Warszawskiego - kosztowała blisko 35 milionów złotych. Była możliwa dzięki współpracy mieszkańców Korzec-ka, zarządowi województwa, które wsparło projekt unijnymi pieniędzmi (dało 85 proc. jego wartości) oraz starostwa powiatowego.

Centrum znajduje się w nieczynnym kamieniołomie obok rezerwatu Rzepka. W pięciu budynkach połączonych ze sobą przeszklonymi korytarzami znajduje się aula i stołówka, pracownie i sale wykładowe oraz miejsca noclegowe o różnym standardzie w dwóch studenckich i jednym domu dla kadry. Powierzchnia całego kompleksu to prawie 6,4 tysiąca metrów kwadratowych. Budynki wyposażono w alternatywne źródła energii: głównym źródłem ciepła są pompy ciepła. By je zbudować wykonano 91 odwiertów do 120 metrów głębokości. Na dachu jednego z budynków zamontowano solary służące do podgrzewania wody. Dachy są zielone -pokryte roślinnością kserotermiczną, co pomaga wtopić budynki w przestrzeń wokół, by wrażenie było jeszcze większe ściany domów obłożona kamieniami.

Dzień otwarty

W czasie Dnia Otwartego odbędą się warsztaty i pokazy: „Świat sprzed milionów lat, czyli o dawnym życiu na Ziemi”; „Zagniewana Ziemia, czyli wszystko o wulkanach”; „Artyści sprzed tysięcy lat, czyli jak dawniej malowano”.

W laboratoriach odbędą się pokazy: „Czego nie widać gołym okiem, czyli geofizyczne spojrzenie na skały”; „Góry Świętokrzyskie w mikro- i makroskali”; „Wszystko (w)płynie - dynamika i przemiany wód podziemnych”; „Przestrzenne modele terenu w geologii”.

Zapraszamy 25 października w godzinach od 11 do 16. O godzinie 13.30 odbędzie się wykład prof. Andrzeja Kozłowskiego „My, źródła energii i środowisko”. Wstęp wolny.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Zwolnienia grupowe w Polsce. Ekspert uspokaja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na kielce.naszemiasto.pl Nasze Miasto