Piec węglowy i gazowy, kominek, pompa ciepła, kolektor słoneczny, koza, a nawet kuchnia węglowa – do 30 czerwca 2022 r. te i inne źródła ciepła trzeba zgłosić w urzędzie gminy lub miasta. Obowiązek jest powszechny, a więc obejmuje wszystkich właścicieli (lub zarządców) nieruchomości. Zebrane informacje o urządzeniach grzewczych trafiają do nowej bazy danych – Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków – która ma pomóc rządowi w walce ze smogiem.
Spis treści
Centralna Ewidencja Emisyjności Budynków. Jakie źródła ciepła należy zgłosić do CEEB?
Jak informuje Główny Urząd Nadzoru Budowlanego, nowy obowiązek obejmuje wszystkich właścicieli oraz zarządców domów i mieszkań. Od 1 lipca 2021 r. mają oni rok, by zgłosić do CEEB wszystkie posiadane źródła ciepła i spalania paliw o mocy do 1 MW. Chodzi m.in. o takie urządzenia, jak: kocioł gazowy, kocioł na paliwo stałe, kominek, piec kaflowy, pompa ciepła, sieć ciepłownicza, gazowy podgrzewacz wody, koza, kuchnia węglowa, piecokuchnia, trzon kuchenny, promiennik gazowy, ogrzewanie elektryczne i kolektor słoneczny. Termin zgłoszeń upływa więc 30 czerwca 2022 r.
– Na wysłanie deklaracji obywatele będą mieli 12 miesięcy w przypadku budynków już istniejących – podaje GUNB. – W przypadku nowo powstałych obiektów będzie to termin 14 dni od uruchomienia nowego źródła ciepła lub spalania paliw.
Co ważne, krótszy termin dotyczy tylko źródeł ciepła uruchomionych od dnia 1 lipca 2021 r. Oznacza to, że osoby budujące dom muszą trzymać rękę na pulsie i pamiętać o tym, że mają niewiele czasu na złożenie deklaracji.
Jeśli nieruchomość ma więcej niż jednego właściciela, wystarczy, że deklarację o źródłach ciepła złoży jeden z nich. Z kolei w przypadku budynków wielorodzinnych zasada jest następująca:
- wspólne źródła ciepła w budynku (np. sieć ciepłowniczą) zgłasza jego zarządca,
- indywidualne źródła ciepła w mieszkaniu (np. kominek) zgłasza jego właściciel.
Właściciel mieszkania z kominkiem czy innym indywidualnym źródłem ciepła może również zgłosić ten fakt zarządcy budynku, by to on przekazał informację do CEEB.
Deklaracja do CEEB. Jak ją złożyć i gdzie?
Obowiązek zgłaszania źródeł ciepła ruszył 1 lipca 2021 r. Właściciel lub zarządca nieruchomości musi złożyć deklarację. Można to zrobić przez internet, na stronie zone.gunb.gov.pl (trzeba posiadać profil zaufany lub dowód osobisty z warstwą elektroniczną) albo tradycyjnie, wysyłając list lub osobiście, udając się do lokalnego urzędu miasta lub gminy. Deklaracja powinna zawierać następujące informacje:
- imię i nazwisko właściciela/zarządcy obiektu oraz adres miejsca zamieszkania/siedziby,
- adres nieruchomości, której dotyczy składana deklaracja,
- informację o liczbie i rodzaju eksploatowanych źródeł ciepła lub spalania paliw oraz o ich przeznaczeniu i stosowanych w nich paliwach,
- opcjonalnie numer telefonu i adres e-mail właściciela/zarządcy.
Po otrzymaniu deklaracji urzędnicy wprowadzą dane do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków. Mają na to 6 miesięcy w przypadku nieruchomości „starych”, a 30 dni w przypadku nowo powstałych obiektów.
Jeśli właściciel lub zarządca nie dopełni obowiązku zgłoszenia źródła ciepła, grozi mu mandat w wysokości 500 zł. Jeżeli sprawa trafi do sądu, kara może wzrosnąć aż do 5000 zł. Nie przewidziano jednak kar za podanie błędnych informacji. Jeśli w przyszłości kominiarz czy urzędowa kontrola wykryją nieprawidłowości, po prostu poprawią nasze dane w CEEB.
Ze źródeł ciepła najczęściej stosujemy gaz
Na razie Polacy ociągają się ze składaniem deklaracji. Jak podaje GUNB, do 5 maja 2022 r. do bazy CEEB zgłoszono ponad 3,3 mln źródeł ciepła. To ok. połowa wszystkich urządzeń, które powinny zostać zgłoszone.
– Z naszych informacji i współpracy z Głównym Urzędem Nadzoru Budowlanego wynika, że docelowo tych deklaracji powinno wpłynąć w sumie ok. 5–6 mln – mówi agencji Newseria Biznes Marek Pszonka, członek zarządu Mazowieckiej Agencji Energetycznej.
Wśród zgłoszeń przeważają piece gazowe oraz kotły na paliwo stałe, w tym tzw. kopciuchy, czyli urządzenia przestarzałe, zatruwające środowisko. Jak podano, jak na razie z obowiązku złożenia deklaracji najlepiej wywiązują się mieszkańcy gmin:
- Zawidów na Dolnym Śląsku (81 proc.),
- Kolno na Podlasiu (70 proc.),
- Rytro w Małopolsce (70 proc.).
Są też gminy, w których deklaracje złożyło dopiero kilka procent osób, choć na spełnienie obowiązku zostało już mało czasu. Najgorzej jest w gminach Prochowice (woj. dolnośląskie) – 3 proc., Mikołajki (woj. warmińsko-mazurskie) – 5 proc. oraz Ustka (woj. pomorskie) – 8 proc.
Aktualne promocje z Duki

DUKA
Łyżka cedzakowa DUKA PRAKTISK czarna nylon
łyżka cedzakowa duka praktisk sprawdzi się w każde…

DUKA
Ścierka kuchenna w paski DUKA RAGS 60x50 cm kolorowa bawełna
ścierka duka rags to dowód na to, że nawet najpros…

DUKA
Ścierka kuchenna w paski DUKA RAGS 60x40 cm zielona bawełna
ścierka duka rags to jedno z tych przydatnych akce…

DUKA
Bieżnik DUKA SCANDIK 140x40 cm nadruk bawełna
bieżnik duka scandik to znakomity wybór dla wszyst…

DUKA
Kokilka ramekin do zapiekania DUKA IDUNN 7x4 cm różowy ceramika
odkryj na nowo przyjemność gotowania z ramekinem d…

DUKA
SKICKLIG BLOK NA NOŻE Z UCHWYTEM NA DESKI DO KROJENIA Z 2 DESKAMI
zadbaj o porządek w swojej kuchni z blokiem na noż…

DUKA
Talerz obiadowy folk DUKA FELICIA FOLK 27 cm biały porcelana
talerz obiadowy duka folk to praktyczny element wy…

DUKA
Talerz głęboki folk DUKA FELICIA FOLK 22 cm biały porcelana
głęboki talerz duka folk to gratka dla miłośników …

DUKA
Talerz śniadaniowy folk DUKA FELICIA FOLK 19 cm biały porcelana
zadbaj o to, by twoje śniadania nabrały eleganckie…

DUKA
Talerz głęboki bananowiec DUKA EKVATOR 22 cm zielony fajans
z talerzem duka ekvator, na twoim stole zapanuje p…

DUKA
Kubek DUKA MAROCKO 300 ml zielony fajans
kubek duka marocko to jeden z tych praktycznych el…

DUKA
Ścierka kuchenna skandynawska DUKA SCANDIK 70x50 cm biała bawełna

DUKA
Kubek DUKA SKOG MIST 340 ml zielony granatowy kamionka
kubek duka skog fens to jedno z tych praktycznych …

DUKA
Ścierka kuchenna z wzorem DUKA ECLECTIC 65x48 cm biała czarna len ...
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?
Prestiżowe nagrody dla polskich domów