Ze odpadami nie tylko do śmietnika

Artykuł sponsorowany

Nie wszystkie odpady komunalne, które powstają w domu możemy wynieść do altany śmietnikowej. Nie powinny tu trafić stare meble, dywany, sprzęt elektryczny, czy leki. Miasto proponuje kilka sposobów pozbycia się ich.
Każdy z nas od czasu do czasu musi się pozbyć odpadów wielkogabarytowych. Należą do nich stare meble jak szafy, stoły, komody, wersalki, krzesła, a także wózki dziecięce, dywany, ramy okienne. Jest kilka sposobów pozbycia się ich. Spółdzielnie mieszkaniowe organizują ich zbiórki i w dniu takiej akcji możemy wystawić odpad wielkogabarytowy przed altanę śmietnikową. Inny rozwiązaniem jest przywiezienie odpadu do Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych przy ulicy Magazynowej 3.
Mieszkańcy domków jednorodzinnych mogą wystawić od-pad przed swoją posesję w dniu odbioru takich śmieci. Termin można zaleźć na stronie internetowej firmy, która odbiera odpady z terenu miasta oraz stronie internetowej Urzędu Miasta w Kielcach (www.um.kielce.pl).
Problemem dla mieszkańców może się okazać pozbycie się odpadów zielonych jak skoszona trawa, ścięte gałęzie, czy zgrabione liście. Mieszkańcy domków jednorodzinnych w obecnej sytuacji mogą je wystawić dwa razy w roku w brązowym worku zgodnie z harmonogramem. Jednak w sezonie wegetacyjnym, od kwietnia do października, to zbyt rzadko, dlatego od przyszłego roku planowane jest zwiększenie częstotliwości ich odbioru. Obecnie najlepszym sposobem na pozbycie się zielonej masy jest urządzenie przydomowego kompostownika. Jeśli go nie mamy, to pozostaje przywiezienie skoszonej trawy do Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych.

Leki wyjątkowo toksyczne
Co zrobić z przeterminowanymi lub niepotrzebnymi już lekami? Na pewno nie wolno ich wyrzucać do kosza na śmieci, bo mogą zagrozić zdrowiu ludzi i zwierząt, a na pewno zatruć środowisko. Nie można ich wrzucić, czy wylać do sedesu, ponieważ trafią do kanalizacji.
Niepotrzebne leki powinny trafić do specjalnych pojemników, które są wystawione w aptekach. W Kielcach można je znaleźć w 44 placówkach. Tak zebrane medykamenty zostaną przekazane do specjalistycznej firmy i poddane utylizacji.

Elektrośmieci nie do kosza
Równie niebezpieczne dla środowiska są wszystkie urządzanie zasilane prądem lub bateriami, które chcemy wyrzucić. Układy elektroniczne oraz baterie i akumulatorki zawierają, na przykład związki metali ciężkich.
Sprzęt powinien trafić do specjalistycznych zakładów, gdzie niebezpieczne elementy zostaną poddane odzyskowi lub utylizacji, a pozostałe jak plastiki, szkło, metale odzyskane i ponownie wykorzystane.
Do elektrośmieci zaliczamy między innymi pralki, lodówki, komputery, telewizory, monitory, odkurzacze, żelazka, suszarki do włosów, lokówki, prostownice, kuchenki mikrofalowe, radia, a nawet zegarki zasilane bateriami.Można je dostarczyć do Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych.

Przyjadą do domu i zabiorą duży sprzęt
Innym rozwiązaniem jest telefon do firmy, która odbierze elektrośmieci w domu. Miasto uczestniczy w ogólnopolskiej akcji „Moje miasto bez elektrośmieci” organizowanej przez Organizację Odzysku ElekroEko, która odbiera takie odpady. Wystarczy zadzwonić na infolinię pod numer 2222 333 00 i zgłosić potrzebę pozbycia się niepotrzebnego sprzętu. Pracownicy od-dzwonią i ustalą termin przyjazdu, a urządzenia zabiorą bez żadnych opłat. W ten wygodny sposób pozbędziemy się większych przedmiotów, jak lodówki, pralki, zamrażarki, a przy okazji pracownicy zabiorą mniejszy sprzęt jak klawiatura, monitor czy odkurzacz, jednak specjalnie po takie drobne przedmioty nie przyjadą. Można je dostarczyć do punktów prowadzonych przez firmę, które są uruchamiane na parkingu przy Pasażu Świętokrzyskim przy ulicy Massalskiego 3 i przy Realu na Radomskiej 20C, w każdą pierwszą sobotę miesiąca w godzinach 9-14. Natomiast siedem dni w tygodniu przez całą dobę jest otwarty punkt w Piekoszowie przy ulicy Czarnowskiej 56.
Kupując sprzęt elektryczny lub elektroniczny w sklepie możemy oddać stary, na zasadzie 1 za 1, na przykład kupujemy jedną lodówkę to sprzedawca ma obowiązek przyjąć jedną zużytą. Taki obowiązek ma także zakład serwisowy. Jeśli okaże się, że urządzenia nie da się naprawić lub usługa jest nieopłacalna, to mamy prawo zostawić je bez żadnej opłaty.

Apteki w Kielcach, w których można oddać niepotrzebne leki
Konopnickiej 5, Krakowska 5, Zagórska 53, Jagiellońska 62, Kochanowskiego 8, Orzeszkowej 52,Radomska 20, Wojewódzka 2, Żytnia 14a, Jagiellońska67a, Orzeszkowej 51c, Parkowa 6, Romualda 3, Starodomaszowska 11, Ściegiennego 66, Orląt Lwowskich 51d, Pocieszka 17, Śląska 10, Sienkiewicza 46, Wiśniowa 3, Na Stoku 113, 1 Maja 194, Orkana 11, Warszawska 154,Kościuszki 7/9, Kryształowa 4, Sandomierska 107, Żeromskiego 38/40, Jana Pawła II 13, Barwinek 26, Piekoszowska 39, Piekoszowska 32, Źródłowa 20, Grunwaldzka 26, Artwińskiego 9, Nowaka Jeziorańskiego 37, Świętokrzyska 20, Słoneczna 24, Żelazna 35, Lecha 14a, 1-go Maja196, Warszawska 218d, Szydłówek Górny 10a, Popiełuszki 40.

*

Artykuł dofinansowano ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Kielcach.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na kielce.naszemiasto.pl Nasze Miasto