MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Woda w stawie w kieleckim Parku Miejskim wygląda jak mętna zupa, ale... wskaźniki czystości się poprawiły. Kiedy będzie czysta?

Agata Kowalczyk
Agata Kowalczyk
Wideo
emisja bez ograniczeń wiekowych
Poprawiła się czystość wody w stawie w Parku Miejskim w Kielcach po przeprowadzonej w ubiegłym roku bioremediacji, tak chwali się Urząd Miasta na swojej stronie. Woda jednak wygląda nieprzyjemnie, jak mętna zielona zupa. Kiedy jej stan wizualnie się poprawi, a spacer wokół stawu będzie przyjemnością?

Czyszczenie wody w stawie w Parku Miejskim w Kielcach

Biologiczne oczyszczanie wody w stawie w parku miejskim rozpoczęło się w ubiegłym roku. W pierwszym etapie zaaplikowano preparat mikrobiologiczny. Zainstalowano też 17 wysp roślinności, które pomagają w oczyszczeniu zbiornika bez użycia chemii i spuszczania wody.

- W maju tego roku zdemontowane zostało zabezpieczenie roślin od ulicy Solnej, gdzie zbierały się liście. Także część wysp roślinnych na lustrze wody nie ma już zabezpieczeń przed ptakami. Wykonano też pomiary kontrole wody – informuje Marcin Januchta, rzecznik prasowy prezydenta Kielc. - Ocenione były między innymi przejrzystość wody, wysokość osadu dennego, stężenie tlenu rozpuszczonego w wodzie, Ph i temperatura.

Zobacz w galerii zdjęć, jak wygląda woda w stawie w kieleckim Parku Miejskim

Wyniki badań wody w stawie w Parku Miejskim w Kielcach się poprawiły

Dodaje, że wyniki badań przeprowadzonych w sześciu punktach stawu potwierdzają, że proces bioremediacji przebiega zgodnie z założeniami. - W porównaniu do wyników uzyskanych we wrześniu ubiegłego roku przejrzystość wody wzrosła średnio o 40 procent a poziom osadu organicznego został zmniejszony średnio o 29 procent. Badanie pokazuje, że w wodzie jest więcej tlenu – informuje. - O 8 procent udało się obniżyć Ph wody.

Woda w stawie w kieleckim parku nadal mętna

Woda w stawie jednak nie wygląda lepiej, nadal bardzo mętna i przypomina zieloną zupę. Kiedy poprawi się jej przejrzystość?

- Przeprowadzone niedawno badania wody wskazują, że jej jakość się poprawiła. Wskaźniki są takie, jak założono na tym etapie prac. Ostateczne efekty i znacząca poprawa przejrzystości wody będą widoczne w 2025 roku, po zakończeniu całego procesu bioremediacji – informuje.

Dobrane mikroorganizmy ograniczą rozwój sinic w stawie

W ramach drugiego etapu bioremediacji, który rozpoczął się w tym roku wykonano pierwszą aplikację preparatów biologicznych do wody i osadów. Drugą zaplanowano na sierpień. - Wprowadzenie mikroorganizmów do stawu ma na celu wywołanie reakcji chemicznych i biochemicznych w wodzie, co ma pozytywnie wpłynąć na jej jakość. Odpowiednio dobrane mikroorganizmy są konkurencją pokarmową dla glonów i sinic, więc w naturalny sposób będą ograniczać ich rozwój - informuje.

We wrześniu wykonane zostaną kolejne pomiary kontrolne, wtedy też poznamy częściowy raport podsumowujący proces bioremediacji.

Oczyszczanie wody w stawie ma potrwać do września 2025 roku.

Fontanna w stawie w Parku Miejskim w Kielcach nie będzie czynna w tym sezonie

Miasto zdecydowało się na taki sposób oczyszczania stawu, ponieważ rozwiązanie to jest tańsze i łatwiejsze do realizacji niż na przykład czyszczenie mechaniczne. Nie ingeruje w środowisko naturalne, nie ma konieczności odławiania ryb oraz nie jest uciążliwe dla odwiedzających park.

Ze względu na trwającą bioremediację zbiornika, fontanna w stawie w Parku Miejskim nie będzie działać.

Zobacz w galerii zdjęć, jak wygląda woda w stawie w kieleckim Parku Miejskim

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kielce.naszemiasto.pl Nasze Miasto