Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wielka wycinka w parku miejskim w Kielcach. Rozpoczęła się rewitalizacja zabytkowego obiektu. Zobaczcie zdjęcia i film

Agata Kowalczyk
Agata Kowalczyk
Od wycinki drzew rozpoczęła się rewaloryzacja Parku Miejskiego imienia Stanisława Staszica w Kielcach. W parku zinwentaryzowano 952 drzewa, większość z nich wymaga ingerencji specjalistów. Pod topór zakwalifikowano 90 z nich.

- Nie chcemy, żeby park wyglądał jak las. Teraz niestety tak jest. Wysokie drzewa przesłaniają niższą zieleń i trawniki mają mało światła. Natomiast chcielibyśmy, żeby mieszkańcy mogli rozkładać koce na trawie i odpoczywać tutaj w przyjaznym otoczeniu. Chcielibyśmy też, żeby zieleń była autentycznie parkowa, czyli troszkę niższa – mówi Aleksandra Czaplarska - Woźniak zastępca dyrektora Wydziału Gospodarki Komunalnej i Środowiska Urzędu Miasta Kielce.

Zakres prac został uzgodniony z Wojewódzkim Urzędem Ochrony Zabytków w Kielcach, ze względu na zabytkowy charakter Parku Miejskiego. Analiza dendrologiczna określa sposób przeprowadzenia zabiegów pielęgnacyjnych oraz sposób zabezpieczenia innych drzew w pobliżu.

- Mamy informacje, które drzewa wymagają szczególnej troski, których drzew po prostu nie da się już uratować, ponieważ są one suche, łamią się przy większych wiatrach i zagrażają bezpieczeństwu użytkowników parku, a także infrastrukturze, która jest tutaj – dodaje.

Drobnej pielęgnacji wymaga 699 drzew. Z korony wystarczy usunąć posusz. Do zaawansowanych zabiegów pielęgnacyjnych zakwalifikowano 120 roślin drzew, które zaatakowały szkodniki i choroby. Część z nich poza usunięciem posuszu wymaga założenia i odnowieniu specjalistycznych wiązań w koronie.

Do wycinki zakwalifikowano 90 drzew. Są one w złym stanie sanitarny, pochylone, mają liczne deformacje, pęknięcia i ubytki pnia, znaczną ilość posuszu (przekraczającą 50 procent korony, a w niektórych przypadkach sięgającą 100 procent). Powodują też zbyt duże zacienienie we wschodniej części parku. Na usunięcie niektórych drzew zdecydowano się też ze względów bezpieczeństwa oraz kompozycyjnych, po ich wycince odsłonią się ukryte do tej pory widoki.
Usunięte zostaną między innymi samosiewy różnych gatunków - lipy, jesiony, cisy, kasztanowce i drzewa owocowe.

Prace związane z usunięciem drzew prowadzi Rejonowe Przedsiębiorstwo Zieleni i Usług Komunalnych, a zabiegi pielęgnacyjne specjalistyczna firma wybrana w przetargu – Pielęgnacja Drzew Piotra Kamińskiego z Żor, której doświadczenie zweryfikował Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków w Kielcach.

- Prace w Parku Miejskim, które będziemy prowadzić, zakończymy do końca lutego, ponieważ później rozpoczyna się okres lęgowy ptaków i tego typu prace nie mogą już być prowadzone – mówi Marcin Batóg, rzecznik Rejonowego Przedsiębiorstwa Zieleni i Usług Komunalnych w Kielcach.

Projekt rewaloryzacji Parku Miejskiego podzielono na trzy etapy. Pierwszy to konserwacja zieleni, a w drugim etapie remontu parku są przewidziane prace budowlane. Asfaltowe i betonowe alejki w parku zostaną rozebrane i zastąpione nowymi nawierzchniami wodoprzepuszczalnymi, wykonanymi z materiałów mineralnych i żywic. Będą one podobne do nawierzchni historycznych, używanych dawniej w parkach, ale zachowują walory użytkowe nawierzchni współczesnych. Takie rozwiązanie jest bardziej przyjazne dla oka niż beton oraz wygodne w użytkowaniu. Nowa nawierzchnia poprawi też warunki dla rozwoju korzeni roślin.
Planowana jest wymiana małej architektury - ławek i koszy. Nowe wyposażenie będzie o prostej formie, nawiązującej do historycznego wystroju parku. Nowymi elementami w parku będą tablice informacyjne, stojaki rowerowe i słupki ograniczające wjazd pojazdów mechanicznych. Niskie barierki ogrodzą niektóre nasadzenia.

W trzecim etapie planowane są nasadzenia drzew, krzewów, traw, bylin, kwiatów.
Będą to między innymi:

  • 62 drzewa ( kasztanowce czerwone, klony, lipy, jesiony, buki)
  • 4778 krzewy ( forsycje, lilaki, kaliny, mahonie, jaśminowce)
  • 38 tysięcy roślin okrywowych ( bluszcze, kopytniki, barwinek)
  • 2215 paproci
  • 73 tysiące 887 drobnych roślin ( zawilce, przylaszczki, fiołki, konwalie)
  • 5699 bylin ( szałwia, parzydło, przetaczniki, funkie, jeżówka)

Cała inwestycja ma kosztować około 11 milionów złotych. Jednak nie wiadomo, kiedy zostaną przeprowadzone kolejne etapy, ponieważ miasto nie ma na nie pieniędzy, zabiega o zewnętrzne fundusze.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wskaźnik Bogactwa Narodów, wiemy gdzie jest Polska

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kielce.naszemiasto.pl Nasze Miasto