Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wiejskie klimaty na Boże Narodzenie w kieleckim Dworku Laszczyków

Krzysztof Krogulec
Niemal wszystko, co potrzebne jest do radosnych świąt Bożego Narodzenia, oferowano na tradycyjnym kiermaszu świątecznym przy kieleckim Dworku Laszczyków.

Sery, miody, parzybroda

Już przy wejściu kusiły lokalne owoce i warzywa, nieco dalej na stoiskach zagościły lokalne wędliny, sery, miody, pierniki oraz pyszne słodycze, za którymi to specjałami ustawiały się spore kolejki. Jak co roku można było skosztować tradycyjnych potraw - parzybrody, kapusty z grochem, pierogów i innych smakołyków - przygotowanych przez koła gospodyń wiejskich.

Nasi regionalni twórcy ludowi oferowali przepiękne, ręcznie wykonane świąteczne ozdoby: stroiki, bombki, anioły oraz serwety i kartki bożonarodzeniowe. Chętni mogli podejrzeć, jak wykonać niektóre z oferowanych na kiermaszu dekoracji.

Ze sceny przed Dworkiem Laszczyków cały czas rozbrzmiewały najpiękniejsze polskie kolędy - nie przerywając zakupów liczni goście kiermaszu śpiewali je wraz z Bolechowiczankami i Kowalankami oraz z zespołem Jędrusie, który w samo południe do wspólnego śpiewania zaprosił także obecnych na kiermaszu świętokrzyskich polityków.

Chętni zaglądali do środka Dworku Laszczyków, by obejrzeć wystawę „O rożdestwi Christowom wist’ wam powedati - Boże Narodzenie w kulturze łemkowskiej”. Łemkowie przygotowania do świąt Bożego Narodzenia przeżywali bardzo radośnie. Adwentowi towarzyszyły spotkania i gry towarzyskie. Grano między innymi w „dupaka” lub „peczene kohuta”. Na wystawie zaprezentowano postaci: Żyda, Cygana, Turonia oraz kozybratów, które ukazują nastrój wesołej zabawy. Popularne były wówczas weczirki - które były okazją do spotkań damsko-męskich.

Okres Bożego Narodzenia, tak zwane „Rizdwo”, przeżywane przez Łemków został odtworzony w formie wieczoru wigilijnego. Ekspozycja została wzbogacona o rękodzieło łemkowskie - tkaniny, stroje, ceramikę, wycinanki oraz meble. Odnajdziemy tu skrzynie sarkofagowe, stół, ławę z oparciem, taborety oraz półki. W jednej z sal odtworzono jedno z najważniejszych świąt obchodzone w obrządku wschodnim - święto Jordanu. Zaprezentowane na wystawie tradycyjne obrzędy bożonarodzeniowe miały na celu zapewnienie pomyślności i dobrobytu w nadchodzącym roku.

Wystawa będzie otwarta do 18 lutego 2018.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Plantatorzy ostrzegają - owoce w tym roku będą droższe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kielce.naszemiasto.pl Nasze Miasto