Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

W Kielcach założono klaster energii. Ma pomóc w lepszym gospodarowaniu i wymienianiu się energią

Agata Kowalczyk
Agata Kowalczyk
W Miejski Przedsiębiorstwie Energetyki Cieplnej podpisano umowę o przystąpieniu do Kieleckiego Klastra Energii.
W Miejski Przedsiębiorstwie Energetyki Cieplnej podpisano umowę o przystąpieniu do Kieleckiego Klastra Energii. Urząd Miasta Kielce
Tańsza, bardziej dostępna i lokalna energia – to główny cel założonego dziś, 28 kwietnia przez 11 instytucji kieleckiego klastra energii. - Cały świat przechodzi na lokalne sieci energetyczne. Priorytetem jest samowystarczalność energetyczna i co ważne, klaster otwiera nam możliwości pozyskiwania dotacji – powiedział Bogdan Wenta, prezydent Kielc.

Kielecki Klaster Energii

W siedzibie Miejskiego Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej podpisano w piątek, 28 kwietnia porozumienie, którego celem jest podejmowanie wspólnych działań związanych między innymi z wytwarzaniem, dystrybucją i obrotem energią na terenie Kielc.
Jak poinformował Arkadiusz Bąk, prezes Miejskiego Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej , umowa zakłada trzy główne kierunki działań: racjonalne gospodarowanie energią, edukowanie w zakresie właściwego korzystania z energii, wspólne jej wytwarzanie i konsumpcja.

- Sprawdzimy, ile z potrzeb energetycznych miasta jesteśmy w stanie zapewnić z własnych źródeł energii. Jeśli wybudujemy solary na jedynych jednostkach użyteczności publicznej, które produkują energię a nie zużywają jej w danym czasie, to będziemy mogli wykorzystać ją w tej naszej „klastrowej” społeczności. Wcześniej nie było możliwości przekazywania energii między instytucjami. Takie rozwiązanie będzie opłacalne – dodał Arkadiusz Bąk.

- Cały świat idzie w kierunku, aby z globalnych sieci energetycznych przejść w lokalne społeczności. Chodzi o samowystarczalność energetyczną na danym obszarze - powiedział Bogdan Wenta, prezydent Kielc. Dodał, że obecna perspektywa unijna skupia się na synergii potencjałów.

- Warunkiem w uzyskaniu dofinansowania na działania zmierzające do obniżenia cen zużycia energii jest aplikowanie w klastrze. Dlatego miasto zainicjowało takie przedsięwzięcie - dodał prezydent.

Z przystąpienia do klastra cieszył się prezes Świętokrzyskiej Spółdzielni Mieszkaniowej, Jerzy Moćko, który przyznał, że dzięki temu spółdzielnia będzie mogła aplikować do unijnych funduszy o dofinansowanie na budowę fotowoltaiki czy pomp ciepła.

Klaster jest otwarty. Mogą do niego przystąpić publiczne jednostki samorządu, jednostki badawcze, osoby fizyczne, spółdzielnie mieszkaniowe, przedsiębiorcy. Energia produkowana w ramach klastra może pochodzić z Odnawialnych Zasobów Energii, na przykład fotowoltaiki, wiatru, wody czy biogazu lub źródeł konwencjonalnych.

Porozumienie o przystąpieniu do klastra podpisały dziś: Miasto Kielce, Miejskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej w Kielcach, Przedsiębiorstwo Gospodarki Odpadami, Rejonowe Przedsiębiorstwo Zieleni i Usług Komunalnych , Kieleckie Towarzystwo Budownictwa Społecznego, Świętokrzyska Spółdzielnia Mieszkaniowa w Kielcach, Targi Kielce, Politechnika Świętokrzyska, Uniwersytet Jana Kochanowskiego w Kielcach, Miejski Zarząd Budynków.

od 7 lat
Wideo

Konto Amazon zagrożone? Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kielce.naszemiasto.pl Nasze Miasto