Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

W Kielcach uczczono 82. rocznicę przemianowania Związku Walki Zbrojnej na Armię Krajową

OPRAC.:
Tomasz Trepka
Tomasz Trepka
W środę 14 lutego przed pomnikiem Armii Krajowej „Jodła” na Skwerze Stefana Żeromskiego odbyły się uroczystości upamiętniające przemianowanie Związku Walki Zbrojnej na Armię Krajową.
W środę 14 lutego przed pomnikiem Armii Krajowej „Jodła” na Skwerze Stefana Żeromskiego odbyły się uroczystości upamiętniające przemianowanie Związku Walki Zbrojnej na Armię Krajową. IPN Kielce
W środę 14 lutego przed pomnikiem Armii Krajowej „Jodła” na Skwerze Stefana Żeromskiego w Kielcach odbyły się uroczystości upamiętniające przemianowanie Związku Walki Zbrojnej na Armię Krajową.

Naczelnik Delegatury Instytutu Pamięci Narodowej w Kielcach doktor Robert Piwko przypomniał na czym polegał fenomen Armii Krajowej.

Armia Krajowa łączyła różnych ludzi i różne środowiska, które charakteryzowały przede wszystkim oddanie i ofiarność w walce o odzyskanie przez Polskę niepodległości

- mówił.

Naczelnik nawiązał równocześnie do popularnego dnia zakochanych, który obchodzony jest 14 lutego.

Kilka lat temu IPN rozpoczął kampanię w ramach której zachęcał, by mówiąc o Armii Krajowej, jej przemianowaniu, nawiązywać do miłości. Czynniki łączące ludzi w AK, o których wspominałem wynikały właśnie z miłości do Polski. Dziś również powinniśmy tym uczuciem darzyć kraj, w którym żyjemy, jego hymn i barwy narodowe

- dodał.

W wydarzeniu wzięli udział kombatanci, przedstawiciele władz, wojska, organizacji pozarządowych czy młodzieży szkolnej. Uroczystość zakończyła się złożeniem wieńców oraz zapaleniem zniczy.

82 lata temu, 14 lutego 1942 r., rozkazem Naczelnego Wodza Polskich Sił Zbrojnych gen. Władysława Sikorskiego Armia Krajowa podjęła zadania Związku Walki Zbrojnej, utworzonego do walki z okupantem niemieckim i sowieckim w 1939 r. Przemianowanie ZWZ na AK nie było tylko formalną zmianą nazwy, ale podniesieniem rangi sił zbrojnych w kraju, które odtąd stały się podziemnym Wojskiem Polskim. Armia Krajowa scaliła większość działających w kraju niepodległościowych organizacji wojskowych, reprezentujących różne siły polityczne, przez co zapisała się w historii jako wyraz jedności Polaków w walce o wolność Ojczyzny. Rocznicę przemianowania ZWZ na AK obchodzimy jako święto polskiego oręża i polskiej suwerennej państwowości, bo na odwadze i ofierze żołnierzy Armii Krajowej została zbudowana dzisiejsza niepodległa Rzeczpospolita.

Źródło: Delegatura IPN w Kielcach

od 7 lat
Wideo

Konto Amazon zagrożone? Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kielce.naszemiasto.pl Nasze Miasto