Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Uratowane, oczyszczone, wydobyte z ziemi – na to poszły pieniądze z cmentarnej kwesty w Kielcach w 2021 roku

Lidia Cichocka
Lidia Cichocka
Stanisław Szrek honorowy prezes Stowarzyszenia Ochrony Dziedzictwa Narodowego wskazuje, co udało się odnowić. Zobacz uratowane nagrobki na kolejnych slajdach.
Stanisław Szrek honorowy prezes Stowarzyszenia Ochrony Dziedzictwa Narodowego wskazuje, co udało się odnowić. Zobacz uratowane nagrobki na kolejnych slajdach. Krzysztof Krogulec
10 nagrobków i 10 żeliwnych klap w Kielcach udało się uratować dzięki ubiegłorocznej kweście i wsparciu miasta. Stowarzyszenie Ochrony Dziedzictwa Narodowego mówi, co udało się zrobić i apeluje o dalszą pomoc.

Ubiegłoroczna kwesta uratowała nagrobki w Kielcach. Zobacz, co udało się zrobić

W ubiegłym roku w czasie kwest na kieleckich cmentarzach zebrano 40 tysięcy złotych. - 51 tysięcy dołożyło miasto – wylicza Stanisław Szrek honorowy prezes Stowarzyszenia Ochrony Dziedzictwa Narodowego. - Za te pieniądze zdołaliśmy odnowić dwa duże nagrobki i 8 mniejszych a także poddać konserwacji 10 klap nagrobnych.

Największy to imponujących rozmiarów grobowiec na cmentarzu Starym Bolesława Siennickiego. Zdobi go wykonana w piaskowcu postać kobiety w pięknej, koronkowej szacie oraz Gazeta Kielecka, której był redaktorem. Pomnik został wykonany w 1887 roku w warszawskiej pracowni Żydaka, rzeźbiarzem był Bartłomiej Mazurek i to na maestrię jego pracy zwraca uwagę Krzysztof Myśliński, prezes Stowarzyszenia Ochrony Dziedzictwa Narodowego.

- Podobnych nagrobków jest na kieleckim cmentarzu wiele, ale ten wyróżnia się jakością rzeźby, jest jednym z najcenniejszych tego typu upamiętnień z końca XIX wieku - mówi.

W trakcie konserwacji oczyszczono go, uzupełniono ubytki i zabezpieczono.

Dużym przedsięwzięciem było także uporządkowanie czteroelementowego grobowca rodziny Kiebabczych, przedsiębiorców ormiańskiego pochodzenia, którzy od 1910 roku w Kielcach prowadzili kioski z prasą. Jeden z nich został odtworzony na kieleckim Rynku.

Na cmentarzu - niegdyś prawosławnym - znajduje się grób z 1915 roku Zenona (Dzerona) Kiebabczego, twórcy kieleckiej firmy, jego żony Anny z 1911 roku oraz dwójki ich rocznych dzieci.

Paweł Grzesik interesujący się historią ormiańskiej rodziny odkrył iż płyty nagrobne Kiebabczych zostały wkopane do góry nogami w ziemię w charakterze ogrodzenia, pomniki z czerwonego piaskowca zapadły się. Dzisiaj wydobyte, oczyszczone są uporządkowane, płyty dzieci ułożone obok pomników rodziców.

Na cmentarzu Starym oczyszczono kamienne pomniki Apolonii Chelińskiej z 1856 roku, Stefanii Kownackiej z 1917, Sabało Machnickiego z 1902, który pochowany został obok żony Marii, spokrewnionej z Żeromskim, bo pochodzącej z Katerlów. Zadbano o grób hrabiego Włodzimierza Lubienieckiego, to jego rodzina ofiarowała gotycki tryptyk do kieleckiej katedry. Odczyszczono płytę nagrobną zaledwie 22-letniego zmarłego w 1874 roku Karola Olanowskiego, urzędnika i członka Straży Ogniowej Ochotniczej.

Na grobie zmarłego w 1927 roku powstańca styczniowego, Bolesława Kołtońskiego renowacji poddano żeliwną klapę. Lada moment powinna ona wrócić na swoje miejsce.

- Skala potrzeb na naszych cmentarzach jest znacznie większa, dlatego bardzo prosimy o dalsze wsparcie – mówi Stanisław Szrek.

- W tym roku jubileuszowa 30. kwesta będzie prowadzona 1 i 2 listopada. Poszukujemy wolontariuszy do kwestowania i bardzo liczymy na wasze wsparcie.

Zobacz galerię zdjęć wyremontowanych nagrobków

od 7 lat
Wideo

Reklamy "na celebrytę" - Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kielce.naszemiasto.pl Nasze Miasto