Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

W Kielcach odnowiono pomnik powstańców styczniowych. Zobacz zdjęcia

Lidia Cichocka
O odnowieniu pomnika opowiedział Stanisław Szrek
O odnowieniu pomnika opowiedział Stanisław Szrek Lidia Cichocka
W niedzielę 22 stycznia, uczestnicy obchodów 160. rocznicy Powstania Styczniowego na kieleckiej Karczówce złożą kwiaty pod odnowionym pomnikiem powstańców. Pieniądze na remont a także budowę dojścia do pomnika Stowarzyszenie Ochrony Dziedzictwa Narodowego otrzymało z Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.

Pomnik powstańców styczniowych w Kielcach odnowiony

Każdego roku, w rocznicę wybuchu powstania, pod wystawionym w 1930 roku pomnikiem oddawana jest cześć tym, którzy polegli w walce o ojczyznę. - Niestety, zarówno on sam jak i dojście do niego były w bardzo złym stanie – mówi Stanisław Szrek, który przez lata szefował Stowarzyszeniu a także działa w Stowarzyszeniu Genius Loci Karczówka. - Od dawna zabiegaliśmy o pieniądze na remont. W ubiegłym roku dostaliśmy wsparcie i mogliśmy odnowić pomnik usuwając z niego warstwy olejnej farby.

Teraz na jasnym kamieniu widoczne są wyryte w nim napisy i malunki, tych którzy traktowali pomnik jak tablicę. - Jeśli będzie taka potrzeba zakryjemy to – dodaje Stanisław Szrek. - Ale to także znak czasu, jak traktowano miejsce pamięci. Obecnie do pomnika wiedzie bezpieczne zejście po stromej skarpie: zamontowano barierkę oraz wygodne, drewniane stopnie, teren utwardzono.

Niestety, jest problem z uschniętym drzewem obok monumentu, potężny konar spadł na ziemię, kolejny zaczepił się o gałąź i wisi nad ścieżką. Martwe drzewo trzeba usunąć, bo zagraża ludziom. Zwłaszcza, że 22 stycznia na Karczówce, historycznym miejscu koncentracji powstańców odbędą się uroczystości. Początek mszy świętej o godzinie 12.

Pieniądze z KPRM pozwoliły także na umieszczenie trzech pamiątkowych tablic na murze klasztoru. Poświęcone są one ostatniemu zakonnikowi, ojcu Kolumbinowi Tomaszewskiemu, strzelcom Piłsudskiego, którzy stoczyli pod Karczówką bitwę oraz pięciu mieszkańcom Czarnowa poległym w 1920 roku. Ta ostatnia tablica jest kopią płyty z niszy stacji krzyżowej znajdującej się na przykościelnym cmentarzu. Tablice zostaną odsłonięte i poświęcone po mszy 22 stycznia.

- Wsparcie z kancelarii pozwoliło nam także na odnowienie grobu Bolesława Markowskiego, ministra skarbu zmarłego w 1936 roku w Kielcach oraz wykonanie tablicy upamiętniającej Kazimierza Sabbata, premiera rządu na uchodźstwie, zmarłego w 1989 roku w Londynie. Tablicę zamontujemy w skansenie w Tokarni na ścianie przeniesionej z Bielin organistówki – wyjaśnia Stanisław Szrek. Kazimierz Sabbat był synem organisty z Bieln.

Zobaczcie zdjęcia

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kielce.naszemiasto.pl Nasze Miasto