Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Trzy zielone, kontrowersyjne inwestycje w centrum Kielce na ukończeniu. Zobacz jak się prezentują

Agata Kowalczyk
Agata Kowalczyk
W ramach zielonej rewitalizacji Rynku roślinność posadzono także na ulicy Warszawskiej. Więcej na kolejnych zdjęciach.
W ramach zielonej rewitalizacji Rynku roślinność posadzono także na ulicy Warszawskiej. Więcej na kolejnych zdjęciach. Urząd Miasta
Do końca zmierzają trzy kontrowersyjne inwestycje zazielenienia Rynku, terenu między jezdniami alei IX Wieków Kielc oraz przy ulicy Bodzentyńskiej i placu Świętego Wojciecha w Kielcach.

Trzy zielone inwestycje w Kielcach zmierzają do końca. Jak wygląda plac Świętego Wojciecha i ulica Bodzentyńska?

„Zielona rewitalizacja zabytkowego Śródmieścia Kielc” to zadanie, które otrzymało dofinansowanie z Rządowego Funduszu Polski Ład: Program Inwestycji Strategicznych.

Na ulicy Bodzentyńskiej i placu świętego Wojciecha wykonano już 95 procent zaplanowanych prac. Na jednej z najstarszych ulic w mieście powstała fontanna wraz z instalacjami, stalowa pergola, zamontowano małą architekturę i oświetlenie.

W tym miejscu do wykonania pozostał jeszcze chodnik na wysokości wjazdu na zaplecze budowy, barierki na pochylni dla niepełnosprawnych oraz przy pergoli. Wykonawca zamontuje także oświetlenie LED na murku po północnej stronie ulicy Bodzentyńskiej.

Zobaczcie w galerii zdjęć jak 19 lutego wyglądały miejsca poddane zielonej rewitalizacji

Teren przed dawną synagogą przy alei Solidarności w Kielcach

Na terenie przed dawną synagogą między jezdniami alei IX Wieków Kielc zainstalowano oświetlenie, wytyczono alejki i posadzono nowe rośliny. Wykonano 90 procent przewidzianych robót. Aktualnie montowane są elementy małej architektury: ławki, kosze na śmieci i stojaki na rowery. Na przedpolu dawnej synagogi prowadzone będą jeszcze prace przy nawierzchni oraz prace wykończeniowe.

Na Rynku zostało najwięcej prac do wykonania

Na kieleckim Rynku obecnie wykonawca pracuje przy instalacjach - elektrycznej i nawadniającej oraz przy budowie przejść dla pieszych z niepełnosprawnościami, starszych i rodziców z wózkami. Aby ułatwić poruszanie się w czterech miejscach bruk zostanie zastąpiony gładkimi, granitowymi płytami.

Na Rynku możemy się spodziewać jeszcze kolejnych nasadzeń. Zrobione będzie także przyłącze wody do instalacji do nawadniania roślin. Zaawansowanie prac na Rynku wynosi 75 procent.

Zobaczcie w galerii zdjęć jak 19 lutego wyglądały miejsca poddane zielonej rewitalizacji

Mnóstwo drewnianych konstrukcji na skwerze imienia Ireny Sendlerowej przy ulicy Paderewskiego

Bardzo duże zmiany widać na skwerze imienia Ireny Sendlerowej przy ulicy Paderewskiego. Wykonawca posadził już część roślin i jest w trakcie montażu konstrukcji altan i trejażu. W dalszej kolejności będzie prowadził prace przy budowie nawierzchni alejek, zamontuje plac zabaw i wykona przyłącza do automatycznej toalety.

Sukcesywnie w miejscu, które stanie się strefą relaksu, aktywności i miejskich spotkań, będzie przybywać zieleni. Prace na skwerze zaawansowane są w 60 procentach.

Wartość całego projektu „Zielona rewitalizacja zabytkowego Śródmieścia Kielc – Skweru imienia Sendlerowej, Rynku, ulicy Bodzentyńskiej wraz z placem Świętego Wojciecha i terenu przed dawną Synagogą to 21, 7 miliona złotych, z czego 90 procent kosztów stanowi dofinansowanie z Rządowego Funduszu Polski Ład: Program Inwestycji Strategicznych.

Zobaczcie w galerii zdjęć jak 19 lutego wyglądały miejsca poddane zielonej rewitalizacji

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kielce.naszemiasto.pl Nasze Miasto