Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Świstuny, unikalna para kaczek zawitała na kielecki zalew. Skąd się wzięły? [WIDEO, ZDJĘCIA]

Krzysztof Krogulec
Jesień to czas ptasich migracji i obserwacji niespotykanych u nas gatunków. Do Kielc zawitały właśnie niezwykle rzadkie ptaki chronione, umieszczone w czerwonej księdze zwierząt jako skrajnie zagrożony wymarciem w kraju – jego liczebność ocenia się zaledwie na klika par lęgowych (5-10 gniazd na północy Polski).

Te średniej wielkości wędrowne ptaki wodne z rodziny kaczkowatych zaobserwowaliśmy na kieleckim zalewie. To świstuny - samiec i samica, prawdopodobnie para. Trudno ich zauważyć pośród dziesiątek kaczek krzyżówek, dla których zalew to ulubione miejsce. Kaczki świstuny są od nich mniejsze. Kaczora rozpoznać można go po głowie, gdy w szacie godowej jest ona rdzawobrązowa z żółtym czołem. Znacznie mniej jaskrawo ubarwioną samicę znacznie trudniej odróżnić od „pań” krzyżówek i trzeba dobrze się przyjrzeć, by rozpoznać „panią świstunową”. Najprawdopodobniej te pojedyncze, skrajnie nieliczne kaczki są w Kielcach tylko przelotnie w drodze ze Skandynawii do Europy południowej lub Afryki, gdzie zimują.

Robiąc na zalewie zdjęcia i nagrywając wideo niebywałego ptaka nie byliśmy pewni, jakiego jest gatunku – podejrzewaliśmy, że to cyraneczka. Po przesłaniu zdjęć znawcom tematu zareagowali z entuzjazmem: świstun !

- To bardzo ciekawa obserwacja. Jeszcze w połowie lat 90 na zalewie w Cedzynie widywano całe stada świstunów, ale z roku na rok gwałtownie ich ubywa i obecnie jest u nas widywany bardzo rzadko. Na kieleckim zalewie zdarzało się obserwować ciekawe gatunki ptaków jak nury czarnoszyje, perkozki, zauszniki, bączki, ale po jego „rewitalizacji” już nieczęsto – powiedział nam Łukasz Misiuna, kielecki przyrodnik, prezes Stowarzyszenia Przyrodniczego MOST.

Niezwykłe ptaki na zalewie zauważył i wskazał nam Arkadiusz Szaraniec, dziennikarz, ekolog, tegoroczny laureat Nagrody Literackiej miasta stołecznego Warszawy za książkę „Warszawa dzika”. W ubiegłych latach widywał też inne, rzadkie gatunki ptaków jak czarny bocian, kormorany, kokoszki, chruściele, gęś białoczelna czy sieweczka. Cztery lata temu udokumentowaliśmy wizytę na kieleckim zalewie białej czapli. Więcej: Sensacja ornitologiczna. Czapla biała na kieleckim zalewie

Pan Arkadiusz też zwraca uwagę, że zgoda na wciąż postępującą urbanizację okolic zalewu pozbawia ten rejon sprzyjających warunków dla niezwykłych ptaków w Kielcach. W maju alarmował o dewastacji zieleni nad zalewem. Zobacz: Skosili trawę nad zalewem w Kielcach. Czytelnik: To dewastacja zieleni

Świstun buduje gniazda dobrze ukryte wśród roślinności trawiastej i zielnej w pobliżu wody. W naturalnych warunkach ma na to coraz mniej szans. Na świecie żyją trzy gatunki świstunów – świstuna chilijskiego można podziwiać w gdańskim ZOO.

od 7 lat
Wideo

Reklamy "na celebrytę" - Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kielce.naszemiasto.pl Nasze Miasto