Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Program "Taksówka dla seniora" w Kielcach także w 2021 roku. W 2020 było 991 kursów

Iwona Rojek
Dorota Olejarczyk z działu organizacyjnego Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie w Kielcach prezentuje, że każdy przejazd jest zapisywany, chodzi o to, żeby z usługi skorzystało jak najwięcej osób.
Dorota Olejarczyk z działu organizacyjnego Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie w Kielcach prezentuje, że każdy przejazd jest zapisywany, chodzi o to, żeby z usługi skorzystało jak najwięcej osób. Aleksander Piekarski
Wielu seniorów było bardzo zadowolonych w ubiegłym roku z tego, że mogło skorzystać z bezpłatnego przejazdu taksówką do przychodni, urzędu, banku, lekarza. Taką możliwość stworzył im Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie w Kielcach. W tym roku program „Taksówka dla seniora” będzie kontynuowany.

- Wiemy, że w przypadku osób, starszych, często samotnych dostanie się choćby do przychodni może być nie lada problemem- mówi Dorota Olejarczyk z działu organizacyjnego Ośrodka Pomocy. - W zeszłym roku z taksówki skorzystało 991 mieszkańców. Wydaliśmy na ten cel 70 tysięcy 447 złotych, 33 grosze, a mieliśmy do wydania 80 tysięcy. Jesteśmy zadowoleni, że spora liczba osób starszych miała takie ułatwienie w życiu.

Potwierdza to Zofia Herzyk, mieszkanka Uroczyska. – Taksówka podjechała pod mój blok punktualnie, kierowca był bardzo miły i rozmowny- mówi. -Zawiózł mnie do kardiologa. Przed przychodnią poczekał na mnie. To bardzo potrzebna usługa dla nas.

W tym roku będzie podobnie, bo program, który zdał egzamin będzie kontynuowany. Jak dodaje Dorota Olejarczyk osoby samotne, które ukończyły 70 lat i mają trudności z samodzielnym poruszaniem się komunikacją miejską, będą mogły skorzystać z bezpłatnych przejazdów od poniedziałku do piątku godzinach od 6 do 16. Trzeba tylko zadzwonić pod numer telefonu 608 758 985 nie później , niż trzy dni przed planowanym przewozem.

Z kolei odwołania planowanego wyjazdu, na przykład z powodu choroby należy dokonać nie później, niż na jeden dzień roboczy przed planowanym terminem przewozu. Ponadto w przypadku odwołania i nie podania ważnej przyczyny senior traci jedną możliwość przejazdu. Istotne jest to, że jedna osoba może skorzystać z tego udogodnienia dwa razy w miesiącu i maksymalnie sześć razy w ciągu roku. Przewoźnik jest zobowiązany przypomnieć telefonicznie Seniorowi bądź opiekunowi o zaplanowanym kursie na 24 godziny przed wykonaniem usługi z podaniem godziny przewozu.
 
Na jeden kurs składa się przejazd z miejsca zamieszkania do miejsca docelowego i z powrotem. Z przejazdu mogą skorzystać osoby uprawnione, również z opiekunem, trzeba to zgłosić podczas zamawiania usługi.

 - W ramach programu istnieje możliwość tal zwanych przewozów specjalistycznych, na przykład osób na wózkach inwalidzkich- mówi Dorota Olejarczyk. – W tym wypadku informację o potrzebie skorzystania z tzw. transportu specjalistycznego należy przekazać przy zgłoszeniu przejazdu. Komfort zamawiającemu przejazd daje to, że przewoźnik może poczekać na seniora, jeżeli wizyta w miejscu docelowym potrwa do 30 minut. W przypadku wizyty powyżej 30 min należy ustalić telefonicznie godzinę planowanego powrotu.

W tym roku na program „Taksówka dla seniora” jest przeznaczonych 50 tysięcy złotych, a więc o 30 tysięcy mniej, niż w ubiegłym.

od 7 lat
Wideo

Krzysztof Bosak i Anna Bryłka przyjechali do Leszna

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kielce.naszemiasto.pl Nasze Miasto