MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Bulwersujące progi zwalniające na ulicy Żytniej w Kielcach. Mają chronić pieszych na zakorkowanej ulicy

Agata Kowalczyk
Agata Kowalczyk
Na przejściu dla pieszych przy ulicy Żytniej powstaną progi zwalniające. 

Zobacz kolejne zdjęcia
Na przejściu dla pieszych przy ulicy Żytniej powstaną progi zwalniające. Zobacz kolejne zdjęcia Kamil Bielaszewski
Na ulicy Żytniej w Kielcach zostaną zamontowane progi zwalniające. Kierowcy są zdziwieni, ponieważ na tej wiecznie zakorkowanej ulicy trudno rozwinąć większą prędkość.

Miejski Zarząd Dróg chce zamontować progi zwalniające na ulicy Żytniej w Kielcach

Progi na ulicy Żytniej jak twierdzą drogowcy mają poprawić bezpieczeństwo pieszych przechodzących między przystankami autobusowymi zlokalizowanymi przy dwóch jezdniach drogi.

- Progi zlokalizowane będą praktycznie w miejscu istniejącego przejścia dla pieszych pośrodku ulicy Żytniej – informuje Jarosław Skrzydło, rzecznik prasowy Miejskiego Zarządu Dróg w Kielcach . - Jest to obecnie przejście niechronione i łączy dwa największe przystanki węzłowe w Kielcach.

To nie będą klasyczne progi zwalniające

Rzecznik dodaje, że na ulicy Żytniej mają powstać progi sinusoidalne, które charakteryzują się łagodniejszym najazdem niż „klasyczne” progi zwalniające.

- Będzie to rodzaj wyniesionego przejścia dla pieszych – informuje. - Takie obiekty nie są przeszkodą dla autobusów. Wymuszają oczywiście pewne spowolnienie pojazdów, bo taki jest ich cel, jest to szczególnie istotne w przypadku północnej jezdni ulicy Żytniej.

Zapewnia, że progi zwalniające nie zwiększą korków na ulicy Żytniej. - Przy odpowiedniej prędkości zapewniają płynnych przejazd – dodaje.

Większość kosztów pokryje Unia Europejska

Miejski Zarząd Dróg uzyskał dofinansowanie na tę inwestycję ze środków europejskich z Programu Infrastruktura i Środowisko. Całkowita wartość projektu wynosi blisko 250 tysięcy złotych z czego dofinansowanie wyniesie ponad 212 tysięcy złotych.

Progi zwalniające mają powstać jeszcze w tym roku. Miejski Zarząd Dróg ogłosił przetarg na wybór wykonawcy w systemie zaprojektuj i wybuduj. Wyłoniona firma będzie miała 3 miesiące na wykonanie zadania od dnia zawarcia umowy.

Zobacz zdjęcia z ulicy Żytniej w Kielcach

od 7 lat
Wideo

Wybory na Litwie - Miażdżące zwycięstwo obecnego prezydenta

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kielce.naszemiasto.pl Nasze Miasto