Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Czeka nas ciemność i chłód. Kielce wprowadzają drastyczne oszczędności! Zobacz listę

Agata Kowalczyk
Agata Kowalczyk
Miasto Kielce/Facebook
Iluminacja kieleckiego ratusza na rynku i kościołów, świąteczne oświetlenie centrum Kielce, czy Sylwester pod Gwiazdami to na razie historia. Teraz czeka nas jesień i zima z ciemnymi ulicami i budynkami, bez dużych wydarzeń i temperaturą w szkołach i miejskich biurach do 20 stopni. Prezydent Kielc ogłosił program oszczędności finansowych i zużycia prądu.

O planie oszczędności, który już jest wprowadzany władze Kielc poinformowały na konferencji prasowej, 24 października.

Oszczędności w placówkach oświaty, kultury i sportu miasta Kielce  
W placówkach oświatowych, sportowych i kulturalnych miasto zrezygnuje z zewnętrznego podświetlania budynków i ograniczy ogrzewanie w pomieszczeniach biurowych do 20 stopni Celsjusza. W szkolnych klasach jednak ciepło nie będzie ograniczane.

- Program oszczędzania energii w szkołach został opracowany w taki sposób, aby nie pogorszył się komfort uczniów. Nie ma mowy o działaniach, które mogłyby negatywnie wpłynąć na ich bezpieczeństwo i zdrowie – powiedział zastępca prezydenta Kielc Marcin Chłodnicki.

Oszczędności zostaną wprowadzone również w obiektach zarządzanych przez Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji w Kielcach. Na stadionie piłkarskim przy ulicy Kusocińskiego ograniczone zostanie podgrzewanie płyty boiska, co może przynieść kilkadziesiąt tysięcy złotych oszczędności. Władze Kielc podjęły decyzję o przesunięciu remontu hali przy ulicy Krakowskiej na lepsze czasy. Koszt modernizacji obiektu oszacowano na około 180 tysięcy złotych.

W tym roku zrezygnowano z organizacji „Sylwestra pod gwiazdami” a Jarmark Bożonarodzeniowego zostanie mocno ograniczony. W dotychczasowej formule jego organizacja kosztowała około 100 tysięcy złotych.

Oszczędności zaplanowano również w Centrum Usług Miejskich poprzez przyspieszenie wdrożenia pilotażowego programu integracji usług finansowych, brokerskich czy ubezpieczeniowych. W przyszłym roku oszczędności z tego tytułu mogą wynieść milion złotych. – Głównie będzie to wynikało z liczby etatów. Dziś kwestie finansowe w miejskiej oświacie obsługuje około 100 osób, po integracji w Centrum Usług Miejskich tę pracę będzie mogło wykonywać około 60 – dodał Marcin Chłodnicki.

Mniej ulicznych iluminacji w Kielcach
Podobnie jak w przypadku jednostek oświaty, kultury i sportu, ograniczone zostało podświetlanie zewnętrzne obiektów podległych Urzędowi Miasta. Od zeszłego tygodnia nie jest podświetlany budynek ratusza na Rynku, jednocześnie o połowę zostało ograniczone podświetlenie budynku przy ulicy Strycharskiej.

Zmiany nastąpiły również na Dworcu Autobusowym. Pomieszczenia Mediateki nie będą oświetlane poza godzinami pracy, wprowadzona została redukcja oświetlenia peronów zewnętrznych po zmierzchu o 50 procent, natomiast od godziny 1 do 4 o 30 procent. Podobne redukcje zostały wprowadzone w niektórych przestrzeniach wewnątrz dworca, przy zachowaniu komfortu i bezpieczeństwa pasażerom. Te same działania dotyczą minidworców i punktów obsługi Zarządu Transportu Miejskiego.

W okresie Bożonarodzeniowym ograniczony zostanie montaż iluminacji świątecznych. – Chcemy żeby ozdoby pozostały na Rynku, ale nie będzie ich na Placu Artystów oraz mostu nad Silnicą. Natomiast przystrojenie ulicy Sienkiewicza zostanie zredukowane o połowę. Liczymy na oszczędności w kosztach wykonania tej usługi, ale też w zużyciu energii – podkreśliła Agata Wojda.

Prezydent Kielc wydał polecenie o wprowadzeniu polityki oszczędnościowej także we wszystkich budynkach Ratusza i jednostkach podległych Urzędowi Miasta. – To są drobne działania, które w efekcie skali mogą nam przynieść spore oszczędności. Poprosiliśmy pracowników o uwagę i zmniejszenie zużycia energii w pomieszczeniach, wyłączanie światła, gdy nikogo nie ma w pomieszczeniu – powiedziała Agata Wojda.

Wyłączanie oświetlenia w Kielcach
Miasto Kielce szuka oszczędności w różnych obszarach. Kolejnym pomysłem jest redukcja oświetlenie parków, skwerów, ulic i obiektów sakralnych.
- Chcemy ograniczyć oświetlenie uliczne, ale przede wszystkim liczy się dla nas bezpieczeństwo mieszkańców. W pierwszej kolejności w godzinach od 23 do 5 rano będzie wyłączone oświetlenie Parku Baranowskiego, Skweru na Białogonie, Parku Dygasińskiego, Skweru Pamięci Ofiar Katynia, Rezerwatu Kadzielnia, Rezerwatu Ślichowice, Parku Górki Czarnowskie – informuje zastępca prezydenta Kielc Bożena Szczypiór.

Z kolei w Parku Miejskim imienia Stanisława Staszica, w Parku Dolina Silnicy oraz na Skwerze Szarych Szeregów oświetlenie będzie wyłączona w godzinach od 24 do 5.

Latarnie nie będą działać także na niektórych ulicach. Od zmierzchu do świtu będzie ciemno na ulicach: Łódzkiej (droga zbiorcza), Uniwersyteckiej oraz Taylora. W godzinach od 23 do 5 wyłączane będzie oświetlenie ulic: Ściegiennego od skrzyżowania z ulicą Do Modrzewia do granicy miasta, Kwasa, Zakładowej, alei Na Stadion (parking leśny), ulicy Kongresowej i Wystawowej.

- Wyłączanie oświetlenia będzie wprowadzane etapami. Część lamp zostanie wyłączona po okresie Wszystkich Świętych – informuje wiceprezydent Bożena Szczypiór.
Od zmierzchu do świtu wyłączane będą także iluminacje kościołów przy ulicach:

  • plac Świętego Wojciecha (kościół świętego Wojciecha) ,
  • Oboźnej 5 (kościół świętego Jana Chrzciciela),
  • Mieszka I 48 (kościół Miłosierdzia Bożego),
  • Warszawskiej 33 (kościół świętego Franciszka z Asyżu),
  • Sobieskiego 51 (kościół Chrystusa Króla),
  • Turystycznej 3 (kościół świętego Józefa Robotnika),
  • Jana Pawła II 17 (kościół Świętej Trójcy),
  • Wesołej 54 (Kościół Akademicki),
  • Skwerze Św. Jadwigi (kościół świętej Jadwigi Królowej),
  • 1 Maja 57 (kościół Świętego Krzyża) ,
  • Radostowej 4 (kościół świętego Maksymiliana Marii Kolbego).

- Wyjątkiem jest Bazylika Katedralna, gdzie iluminacja będzie wyłączana w godzinach od 24 do 5 rano. Wysłaliśmy już pisma z informacją do wszystkich proboszczów – informuje Bożena Szczypiór.

Planowana jest też redukcja natężenia oświetlenia z oprawami ledowymi: od zmierzchu do godziny 22 do 80 procent oraz od godziny 22 do 50 do 60 procent.
W Kielcach jest około 17 tysięcy punktów świetlnych z czego około 35 procent ma już energooszczędne oprawy LED.

Jak władze Kielc tłumaczą konieczność oszczędności?

-Trudna sytuacja finansowa związana z pandemią, wojną w Ukrainie, inflacją, dotyka wszystkie samorządy w Polsce, także Kielce. Realizacja przyjętego budżetu na rok 2022 i konstrukcja kolejnego na rok 2023 będzie bardzo dużym wysiłkiem. Dlatego staramy się znaleźć oszczędności. Przede wszystkim jednak bierzemy po uwagę zapewnienie bezpieczeństwa mieszkańcom – mówi prezydent Kielc, Bogdan Wenta.

Z informacji, które wpłynęły do władz miasta wynika, że planowany ubytek w dochodach Kielc w latach 2022-2023 z tytułu udziałów w PIT i CIT oraz w konsekwencji utraty subwencji rozwojowej na rok przyszły będzie wynosił 132,6 miliony złotych.

- Dodatkowo odczujemy znaczny wzrost kosztów obsługi długu w efekcie podniesienia stawek WIBOR. To spowodowało konieczność zabezpieczenia 61 milionów złotych zamiast zaplanowanych 20,7 miliona złotych. A prognozowany koszt obsługi długu w 2023 roku w efekcie podniesienia stawek WIBOR to 86,5 miliona złotych – informuje prezydent Bogdan Wenta.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kielce.naszemiasto.pl Nasze Miasto