Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Pałac Biskupów Krakowskich w Kielcach zamknięty do końca maja. Rozpoczął się remont (WIDEO, ZDJĘCIA)

Lid
Jeden z najbardziej znanych budynków w regionie i jednocześnie najcenniejszy zabytek - Pałacu Biskupów Krakowskich w Kielcach został zamknięty dla zwiedzających. Ruszył wielki remont - prace wewnątrz już trwają, na zewnątrz właśnie się zaczęły. Z tego powodu do końca maja 2019 roku Pałac Biskupów będzie zamknięty.

Modernizacja galerii to jeden z elementów potężnego projektu „Pałac w muzeum, muzeum w pałacu. Ochrona, zachowanie i udostępnienie na cele publiczne zabytków ruchomych i nieruchomych o znaczeniu ogólnopolskim”.

W ramach tego projektu konserwacji jest poddany plafon z apartamentu senatorskiego oraz malowidła ścienne - portrety biskupów w Izbie Stołowej Górnej, a także cenne tapiserie.

Odnowiona zostanie również elewacja pałacu: na front powrócą cztery figury posłów szwedzkich i moskiewskich.

W galerii zaplanowano odświeżenie wnętrz, założenie nowoczesnego oświetlenia, oraz zmianę aranżacji sal, cztery z nich mają być poświęcone malarzom związanym z naszym regionem: Szermentowskiemu, Hadziewiczowi, Małeckiemu i Kostrzewskiemu.

Muzeum Narodowe uroczyste otwarcie odnowionych wnętrz Galerii Malarstwa Polskiego zaplanowało we wrześniu 2019 roku. Cały projekt modernizacji „Pałac w muzeum, muzeum w pałacu” ma zakończyć się w 2021 roku.

Całkowity koszt modernizacji dawnego Pałacu Biskupów Krakowskich wyniesie ponad 21,5 miliona złotych.

Pałac Biskupów Krakowskich – barokowy pałac w Kielcach, była rezydencja biskupów krakowskich. Najlepiej zachowana oryginalna wczesnobarokowa rezydencja pałacowa z 1 połowie XVII wieku w Polsce. Budowla powstawała w latach 1637–1641. Wzniesiono ją na Wzgórzu Katedralnym z inicjatywy i prywatnych funduszy kanclerza wielkiego koronnego i biskupa krakowskiego Jakuba Zadzika.

Pałac oprócz siedziby biskupów pełnie wiele ważnych ról. W 1816 roku Stanisław Staszic stworzył w pałacu słynną Szkołę Akademiczno-Górniczą. W 1914 roku pałac pełnił rolę sztabu legionowego Józefa Piłsudskiego, mieściło się tu też biuro werbunkowe.

Od 1971 roku mieści się w nim Muzeum Narodowe. Z tyłu pałacu, w 2005 roku otwarto Ogród Włoski.

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kielce.naszemiasto.pl Nasze Miasto