Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Pałac Biskupów Krakowskich w Kielcach ma już ponad 380 lat. Znacie jego historię?

Joanna Tomusiak
Joanna Tomusiak
Ponad 380 letni Pałac Biskupów Krakowskich to jeden z atrakcyjniejszych zabytków Kielc. Zobaczcie jak zmieniał się na przestrzeni wieków. 


>>>ZOBACZ WIĘCEJ NA KOLEJNYCH SLAJDACH
Ponad 380 letni Pałac Biskupów Krakowskich to jeden z atrakcyjniejszych zabytków Kielc. Zobaczcie jak zmieniał się na przestrzeni wieków. >>>ZOBACZ WIĘCEJ NA KOLEJNYCH SLAJDACH Fotopolska.eu
Ponad 380 letni Pałac Biskupów Krakowskich to jeden z atrakcyjniejszych zabytków Kielc. Zobaczcie jak zmieniał się na przestrzeni wieków.

Budowla powstawała w latach 1637–1641. Wzniesiono ją na Wzgórzu Katedralnym z inicjatywy i prywatnych funduszy kanclerza wielkiego koronnego i biskupa krakowskiego Jakuba Zadzika. Nie jest pewne kto był autorem projektu i przypuszcza się, że był to albo Tomasz Poncino albo Giovanni Trevano albo Constantino Tencalla. Dekorację malarską wnętrz wykonał warsztat Tomasza Dolabelli. Plafony przedstawiały między innymi sąd nad braćmi polskimi i rokowania pokojowe w okresie wojen ze Szwecją i Rosją, w których brał udział fundator. Pałac otaczał mur obronny ze strzelnicami. Cztery wieże pokryto blachą. W 1667 roku biskup Andrzej Trzebicki pokrył pałac dachówką w miejsce gontów. W pierwszej połowie XVIII wieku dobudowano do pałacu dwie oficyny.

W 1806 Franciszek II Habsburg, cesarz Austrii przekazał pałac, będący własnością skarbu państwa, na potrzeby nowo utworzonej diecezji kieleckiej. W 1816 roku Stanisław Staszic stworzył w pałacu Szkołę Akademiczno-Górniczą. Po Powstaniu styczniowym rosyjscy zaborcy usunęli hełmy na wieżach i figury posłów moskiewskiego i szwedzkiego na frontonie. Pałac w pierwszej połowie XX wieku pełnił rolę sztabu legionowego Józefa Piłsudskiego, biura werbunkowego, drukarni, poczty, biura przepustek i siedziby redakcji lokalnego dziennika. W latach 20. XX wieku według projektu Adolfa Szyszko-Bohusza zrekonstruowano barokowe hełmy na wieżach.
Między wojnami Pałac Biskupów Krakowskich był siedzibą urzędu wojewódzkiego a w latach 1945–1971 był siedzibą Wojewódzkiej Rady Narodowej. Od 1971 roku mieści się w nim Muzeum Narodowe. Z tyłu pałacu, w 2005 roku otwarto Ogród Włoski.

od 7 lat
Wideo

Reklamy "na celebrytę" - Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kielce.naszemiasto.pl Nasze Miasto