MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Spacerkiem po Kielcach. Ulica Duża. Oto jej historia na archiwalnych zdjęciach

Joanna Tomusiak
Joanna Tomusiak
Położona w centrum Kielc ulica Duża wyjątkowo często zmieniała swoją nazwę. W roku 1668 nosiła nazwę Wielka, gdyż była ważną ulicą miasta, stanowiącą jeden z głównych traktów komunikacyjnych. A jak zmieniała się na przestrzeni wieków? Zobaczcie w galerii.

Na zdjęciu: Rok 1885. Ulica Duża, widok od Rynku.

>>>ZOBACZ WIĘCEJ NA KOLEJNYCH SLAJDACH
Położona w centrum Kielc ulica Duża wyjątkowo często zmieniała swoją nazwę. W roku 1668 nosiła nazwę Wielka, gdyż była ważną ulicą miasta, stanowiącą jeden z głównych traktów komunikacyjnych. A jak zmieniała się na przestrzeni wieków? Zobaczcie w galerii. Na zdjęciu: Rok 1885. Ulica Duża, widok od Rynku. >>>ZOBACZ WIĘCEJ NA KOLEJNYCH SLAJDACH Fotopolska.eu
Położona w centrum Kielc ulica Duża wyjątkowo często zmieniała swoją nazwę. W roku 1668 nosiła nazwę Wielka, gdyż była ważną ulicą miasta, stanowiącą jeden z głównych traktów komunikacyjnych. A jak zmieniała się na przestrzeni wieków? Zobaczcie w galerii.

Krótka historia ulicy Dużej w Kielcach

Przeszłość kieleckiej ulicy Dużej ma istotne znaczenie historyczne dla miasta. To właśnie przy niej powstały pierwsze księgarnie i drukarnie. Od 1818 roku działała drukarnia Ignacego Balintha, a od 1846 roku księgarnia Leona Możdżeńskiego. To właśnie na ulicy Dużej widniał szyld apteki Stefana Artwińskiego, prezydenta Kielc.

Ulica Duża, kiedyś ulica Wielka, często zmieniała swoją nazwę. W 1668 roku ulica nosiła nazwę Wielka, gdyż była ważną ulicą miasta, stanowiącą jeden z głównych traktów komunikacyjnych. Trakt ten ciągnął się od Rynku do Bramy Krakowskiej otwierającej biskupią część Kielc. Po 1818 roku, kiedy to Kielce stały się na kilka lat stolicą województwa krakowskiego, ulica Wielka została przemianowana na Krakowską. Po odzyskaniu niepodległości w miejscu ulicy Krakowskiej powstała Aleja Trzeciego Maja, która ciągnęła się aż do cmentarza przy dzisiejszej ulicy Ściegiennego. Natomiast odcinek zwany ulicą Dużą był podzielony na mniejsze uliczki noszące nazwy wojskowych bohaterów: Pierackiego i Bandurskiego. Po II wojnie światowej ulica Duża przez lata była ulicą Generała Karola Świerczewskiego, aby ponownie w latach 90 tych wrócić do obecnej nazwy.

od 7 lat
Wideo

Wybory na Litwie - Miażdżące zwycięstwo obecnego prezydenta

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kielce.naszemiasto.pl Nasze Miasto